Chráněných území musí být víc, shodli se experti OSN

Vanda Králová
6. 6. 2008 16:30
Svět se zaměří na rezervace, biopaliva a rozdělení zdrojů
V Mezinárodním kongresovém centru v Bonnu se dvanáct dní řešilo, jak ochránit biodiverzitu.
V Mezinárodním kongresovém centru v Bonnu se dvanáct dní řešilo, jak ochránit biodiverzitu. | Foto: Internationale Kogresszentrum, Bonn

Bonn - Rozšíření chráněných území, posouzení dopadu biopaliv na životní prostředí a spravedlivé rozdělování zisků z přírodních zdrojů.

To jsou tři největší ekologické cíle pro příští dva roky.

Shodli se na tom delegáti konference Úmluvy pro biologickou rozmanitost při OSN, která od poloviny května zasedala v Bonnu.

Úmluvu pro biologickou rozmanitost podepsalo 191 států celého světa a na jednání v Bonnu přijela zhruba stovka ministrů.

Mizí stokrát rychleji

Experti schválili vytvoření iniciativy Life Web, která bude mít za úkol zvyšování počtu a rozlohy chráněných území na Zemi.

Jaká byla hlavní témata konference?

Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu.
Mezinárodní kongresové centrum v Bonnu. | Foto: Internationale Kogresszentrum, Bonn
Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti
Prioritou jsou zemědělství, pouště a polopouště, lesy a pralesy, voda na souši, ostrovní endemité, moře a oceány a horské oblasti

V současnosti ze světa mizí rostlinné a živočíšné druhy přibližně sto až tisíckrát rychleji, než je přirozená rychlost vymírání druhů. A právě v "zakonzervování" unikátních ekosystémů vidí zúčastněné státy budoucnost ochrany unikátních ekosystémů.

Více o vymírání druhů: Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji

Úbytek druhů zmenšuje biologické zdroje pro výrobu léčiv a lékařské výzkumy. Komplikuje i zajištění dostatku potravy pro celé lidstvo a nutných činnosti ekosystémů, jako je například produkce kyslíku.

Čtěte také: Devadesát procent lidí závisí na čtyřech rostlinách

"Síť života" je síť na peníze 

Během prvních dvou dní existence iniciativy Life Web se jejími členy stalo více než 60 zemí. Zavázaly se spolufinancovat zakládání nových a rozšiřování stávajících přírodních rezervací.

Německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila 500 milonů eur na nové přírodní rezervace.
Německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila 500 milonů eur na nové přírodní rezervace. | Foto: Reuters

Jednalo se například o vytvoření unikátní podmořské přírodní rezervace.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že Berlín poskytne 500 milionů eur na financování ochrany biodiverzity během příštích čtyř let a dalších 500 milionů každý následný rok.

Norsko pak přislíbilo dvě miliardy eur v průběhu příštích šesti let.

"Tento den se zapíše jako den vzniku všeobecné celosvětové aliance všech investorů, kteří chtějí bojovat proti ztrátě biodiverzity, způsobené klimatickými změnami," řekl Ahmed Djoghlaf, výkoný tajemník Úmluvy pro biologickou rozmanitost.

Tři úkoly do roku 2010

Do příštího setkání v roce 2010 si členské státy konference stanovily tři hlavní úkoly.

Prvním z nich je - jak už bylo řečeno - spravedlnost při rozdělování zisků ze světových přírodních zdrojů. Vznikl plán, který předepisuje jasný postup nakládání s přírodními zdroji do roku 2010.

Druhou prioritou se stal rozvoj celosvětové sítě chráněných území, která by pomáhala zajistit ochranu biodiverzity.

Delegáti se shodli na struktuře výzkumu a financování, která by umožnila existujícím chráněným územím nejenom rozšířit svojí plochu, ale také reprezentovat nejvýznamnější ekosystémy světa. 

Amazonské pralesy jsou nejohroženějším z ekosystémů.
Amazonské pralesy jsou nejohroženějším z ekosystémů. | Foto: Roman Gazdík

Více zde: Kongo chce chránit druhý největší deštný prales

Třetí výzvou je vše, co souvisí s biopalivy. Přestože členské státy uznaly jejich pozitivní přínos, stanoví jasná pravidla pro produkci biopaliv a zemědělské postupy u jejich výroby.

Peněz není dostatek

Ochránci přírody však nad výsledky konference OSN nijak nejásají.

Členové hnutí Greenpeace na řece před budovou, kde konference zasedala, zapálili pětimetrový kmen stromu a rozvinuli transparenty: "Lesy hoří. Zachraňte klima."

Domnívají se, že peníze přislíbené pro příští roky Německem a Norskem, nebudou stačit.

"K zastavení ničení deštných pralesů, záchraně zvířat a rostlin a zajištění práv pro lidi žijící v pralesích by bylo potřeba mezi 20 a 27 miliardami eur ročně," píše se na webu Greenpeace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy