Chorvatský Legrad hledá nové obyvatele. Opuštěné domy prodává za jednu kunu

ČTK ČTK
13. 6. 2021 8:06
Správní oblast na severu Chorvatska, kterou těžce zasáhlo vylidňování venkova, se rozhodla přilákat nové obyvatele tím, že prodává své opuštěné domy za jednu kunu (3,4 Kč). Upozornila na to agentura Reuters.
Chorvatské pobřeží - ilustrační foto.
Chorvatské pobřeží - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Legrad byl kdysi významným centrem v Chorvatsku, po rozpadu Rakouska-Uherska před sto lety se však kvůli novým hranicím ocitl na vedlejší koleji a neustále upadá. Správní obvod, nazývaný v Chorvatsku opčina, se stejnojmenným správním střediskem je obklopený zelenými poli a lesy a leží nedaleko hranic s Maďarskem. V současnosti zde žije asi 2250 obyvatel, což je polovina toho, což před 70 lety.

Legrad se proto rozhodl nabídnout k prodeji 19 prázdných domů a opuštěných stavenišť za cenu jedné kuny. Domy jsou ale v různém stavu. Některé jsou polorozpadlé, chybí jim okna a dveře a stěny pokrývá plíseň.

Nabídka má však i své podmínky. Nový majitel, jednotlivec nebo pár, musí být finančně solventní a nesmí mu být více než 40 let. Musí se také zavázat, že zde zůstane nejméně 15 let.

Starosta Ivan Sabolić uvedl, že nabídka přilákala i zájem v zahraničí. Dotazy na domy přišly z Ruska, Ukrajiny, Turecka, Argentiny nebo Kolumbie. Imigrace je však v Chorvatsku složitá, takže Legrad se zatím zaměřil na místní. Nově příchozím nabízí i pracovní příležitosti v potravinářském, dřevozpracujícím a kovozpracujícím průmyslu.

Video: Je to pohodlné, trochu dobrodružství, popisovali Češi jízdu vlakem do Chorvatska (1. 7. 2020)

Je to pohodlné, trochu dobrodružství, popisovali Češi jízdu prvním vlakem do Chorvatska. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy