Chorvatsko láká čistým mořem i přírodními památkami

Adam Pešek
30. 5. 2011 14:43
Chorvatsko není jen nejlevnější zahraniční dovolená, ale i krásná příroda.
Chorvatské město Dubrovník
Chorvatské město Dubrovník | Foto: Isifa/Thinkstock

Profil - S každoroční návštěvou kolem šesti set tisíc turistů z Česka je Chorvatsko bezkonkurenčně nejpopulárnější destinací tuzemských turistů. Kromě moře, početných oblázkových a písečných pláží však Chorvatsko láká i na krásnou přírodu či architektonické památky.

Atraktivní je v podstatě celé Jadranské pobřeží s řadou ostrovů - například Krk, největší z ostrovů, historický Rab, slunečný Hvar či Istrie se svými malebnými zátokami. Přímořským městům vévodí Rijeka a Zadar s řadou památek, Split se zbytky Diokleciánova paláce nebo Makarska proslulá svou promenádou a malými obchůdky.

Tradiční letoviska návštěvníky asi neohromí tolik jako přírodní dědictví Národního parku Plitvická jezera se soustavou 16 jezer propojených přibližně 90 vodopády.

Plitvická jezera
Plitvická jezera | Foto: Isifa/Thinkstock

Součástí parku o rozloze necelých třiceti tisíc hektarů jsou i okolní kopce s bukovými a smrkovými lesy nebo 20 jeskyň a zřídel. Plitvická jezera se sice nachází sto kilometrů od pobřeží, řada cestovních kanceláří k němu však pořádá zájezdy a návštěva unikátní přírodní památky zapsané i ve Světovém dědictví UNESCO dovolenou určitě obohatí. Za sezonní cenu 110 kun pro dospělého (cca 375 Kč) vám bude zpřístupněn celý rozlehlý areál.

Milovníky přírody by pak mohlo lákat i pohoří Biokovo s neobyčejně bohatou flórou v oblasti Makarské riviéry, horský masiv Medvenica s pozoruhodnými krasovými jeskyněmi, romantický kaňon řeky Zrmanji či delta řeky Neretvy. Oblibě se těší i souostroví Komati, skupina povětšinou neobydlených ostrovů, porostlých převážně keři a šalvěji, hraje zelenými, šedými i nachovými odstíny a bývá oblíbeným cílem jachtařů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vzhledem ke svým 1 244 ostrovům, z nichž pouze 50 je obydlených, se země pyšní přízviskem pravý ráj pro jachtaře. Cestovní kanceláře lidem nabízejí i možnost strávit dovolenou na palubě jachty a užívat si její svobody. S každým večerem v jiném letovisku se tak vaše rekreace stane mnohem rozmanitější.

Oproti Česku je v Chorvatsku o něco dráž, především v sezóně ceny šplhají nahoru. Jednoduchý oběd nebo večeře vyjde zhruba na 150 Kč, v lepších přímořských restauracích zákonitě zaplatíte podstatně víc.

Nabídka zájezdů je velmi rozsáhlá, cena se samozřejmě mění s vašimi požadavky na dopravu, ubytování a stravu, pokud však nejste příliš nároční, bez problémů se vejdete do pěti tisíc na osobu. Řada turistů si však raději než dovolenou naplánuje sama a do Chorvatska se vypraví autem. Pak hotely začínají na ceně kolem 400 Kč za noc, kempy jsou podstatně levnější, za osobu v přepočtu cca 50 až 150 Kč. Poplatky za automobil se velmi liší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy