Chobotnice po nakladení vajíček požírají samy sebe. Mohou za to mateřské hormony

Magazín Magazín
23. 5. 2022 14:00
Přírodovědci si dlouho lámali hlavy nad tím, proč se samičky chobotnice těsně před vylíhnutím vajíček fyzicky mučí, a občas dokonce samy sebe požírají. Příčinu jejich zdánlivě nepochopitelného sebedestruktivního chování v době mateřství odhaluje nová studie. Podle jejích závěrů mohou za všechno hormony.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Autoři studie, která nyní vyšla v odborném časopise Current Biology, zjistili, že sebepoškozování chobotnic v době páření vychází z chemických procesů, jimiž jejich těla procházejí ve chvíli, kdy nakladou vajíčka. Hlavonožci mají totiž v blízkosti očí žlázy, které vypouštějí steroidy, a když samičky očekávají potomky, začnou hormony uvolňovat v nadměrném množství. Píše o tom server Yahoo.

S blížícím se příchodem mateřství u chobotnic nejprve dojde ke zvýšené produkci pregnenolonu a progesteronu, které jsou ovšem běžné i při rozmnožování řady jiných živočichů. K sebemučení hlavonožce podle vědců přivádí až zvýšení hladiny 7-dehydrocholesterolu, který může být jedovatý, a proto ho například lidský organismus uchovává v oběhu jen krátkou dobu.

Proč přesně se tělesné procesy chobotnic řídí touto logikou, není zcela jasné. Pomocný profesor na Washingtonské univerzitě Z. Yan Wang, který výzkum vedl, naznačil, že by mohlo jít o způsob, jímž se starší chobotnice snaží ochránit ty mladší. Jde totiž o živočišný druh se sklony ke kanibalismu, takže je možné, že matky po nakladení vajíček raději usmrtí samy sebe, aby je v budoucnu náhodou nenapadlo pozřít vlastní potomky.

Mohlo by vás zajímat: "Jsi úžasná máma." Chobotnice se na pláži snažila o nevídanou věc

Australská bioložka se stala svědkem výjimečné události. Na pláži uviděla plastový válec. V něm se ukrývala chobotnice s vejci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy