Nizozemci oplakávají svého hrdinu. Šestiletý Tijn měl nádor na mozku, pomohl vybrat miliony eur

ČTK ČTK
7. 7. 2017 23:15
Obrovskou vlnu solidarity vzbudilo náhlé úmrtí nizozemského chlapce Tijna Kolsterena. Lékaři mu loni diagnostikovali vzácnou formu rakoviny, chlapec však svůj boj nezvdával a stal se symbolem hrdinství. Mnozí si kvůli němu na znamení solidarity lakovali nehty narůžovo a média mu začala přezdívat SuperTijn. Jeho příběh odstartoval kampaň, v rámci níž se podařilo vybrat miliony eur do fondu pro vážně nemocné děti. Chlapec zemřel v poslední den kampaně. K jeho úmrtí vyjadřovaly soustrast stovky lidí například na Twitteru.
Šestiletý Tijn Kolsteren. Symbolem jeho boje s rakovinou u dětí se staly nalakované nehty.
Šestiletý Tijn Kolsteren. Symbolem jeho boje s rakovinou u dětí se staly nalakované nehty. | Foto: Facebook

Amsterodam - V Nizozemsku v pátek zemřel šestiletý chlapec, který měl nevyléčitelný nádor na mozku a jehož případ v zemi vyvolal mohutnou vlnu solidarity. Díky Tijnu Kolsterenovi, u kterého byla diagnostikována vzácná forma rakoviny loni v květnu, se v Nizozemsku nasbíraly miliony eur do fondu pro vážně nemocné děti. Lidé si v rámci charitativních akcí kvůli němu lakovali nehty, včetně politiků jako je premiér Mark Rutte nebo vůdce nacionalistů Geert Wilders.

"Jsme zdrceni. Zemřel v poslední den akce," oznámila na internetu nadace Semmy, která letos nasbírala milion eur (26 milionů Kč) na koupi drahého přístroje na operaci mozku malých dětí. Další miliony se shromáždily již loni, kdy se chlapcův osud dostal do obecného povědomí.

"Nalakujte si nehty, poskytněte dar, pak vyzvěte tři z vašich přátel, aby učinili totéž," zněl chlapcův slogan, který uvedl vše do pohybu. Kolsteren, u kterého se koncem loňského roku potvrdilo, že mu chemoterapie nepomohla nádor zničit, počítal alespoň s několika stovkami eur. Za pár dnů ale ve fondu bylo už 2,5 milionu eur.

Na hru přistoupily místní celebrity a moderátorské hvězdy rádií a televizí, které dokonce držely na charitu hladovku. Média začala chlapce vyzdvihovat jako hrdinu a dala mu přezdívku SuperTijn. Dítě vzbudilo pozornost i ve Vatikánu, odkud mu papež František poslal své požehnání.

"Tijn je pro mnohé příkladem," reagoval ve čtvrtek večer ještě před chlapcovou smrtí premiér Rutte. "Odpočívej v pokoji, statečný malý hrdino," tweetoval v pátek předák extrémní pravice Wilders. "Děkuji ti za inspiraci, malý velký muži," napsal také vůdce Zelených Jesse Klaver.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy