Matka neměla peníze na internet, chlapec se k výuce připojoval přes wi-fi před školou

Magazín Magazín
24. 10. 2020 20:15
Školáci ve městě Roswell v Novém Mexiku měli v době druhé vlny koronaviru zůstat doma. Žák čtvrté třídy se přesto do své školy vypravil. Potřeboval se totiž připojit ke školní wi-fi síti, aby se mohl účastnit výuky on-line. Doma kvůli špatné ekonomické situaci své rodiny internet neměl.
Foto: GoFundMe

Jonathon Endecott oslaví v listopadu desáté narozeniny a podle své matky Angel byl odjakživa velmi samostatné dítě. Rodina bydlí kousek od školní budovy, a tak si chlapec zvykl chodit do školy i zpátky domů sám. Pandemie koronaviru však všechno změnila. Děti se nyní kvůli omezení sociálních kontaktů mají učit výhradně on-line.

Pro běžnou středostavovskou rodinu by přizpůsobení se nové situaci nebylo problémem. Angel Endecottová se však o syna stará sama a kvůli opatřením proti koronaviru přišla o obě zaměstnání, která do té doby zastávala. Po nějakém čase si sice novou práci našla, ale stejně si nemohla dovolit platit za internetové připojení.

Protože má její syn školu tak blízko, nebála se ho na její pozemek poslat, aby se připojil ke školní wi-fi síti, což chlapci podle jejích slov udělalo radost. "Byl šťastný, že si zase chvíli mohl připadat jako za běžné situace. Už jenom to, že byl venku před školou, mu dalo pocit, jako by byl mezi spolužáky. Ředitel školy i několik učitelů ho tam navíc chodili kontrolovat a ptali se, jestli něco nepotřebuje," popsala matka pro zpravodajský web stanice CNN.

Učitelka, která do školní budovy pravidelně dochází, řekla, že když Jonathona uviděla, hodně ji to dojalo. Po svolení matky si chlapce vyfotila a sdílela jeho příběh na Facebooku, odkud se rychle rozšířil k dalším lidem. Brzy se našel štědrý dárce, který Jonathonovi na rok zaplatil domácí internet.

Školák má radost, že teď může častěji komunikovat se svými spolužáky a lépe zvládat výuku. Jeho oblíbeným předmětem je přírodověda. Jedna z učitelčiných kamarádek navíc založila na serveru GoFundMe sbírku, která má za cíl vybrat peníze na domácí internetové připojení i pro další děti, jejichž rodiče jsou ve finanční nouzi.

Mohlo by vás zajímat: Rodiče jsou zděšení. Teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána, říká Feřtek

Učitelé teď mají víc práce, než měli. A nemám pochybnost o tom, že zásadně stoupne jejich digitální gramotnost, říká Tomáš Feřtek z EDUin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy