Chcete líp pracovat? Choďte do práce nazí

Kristina Winklerová
2. 7. 2009 18:00
Newcastle upon Tyne - Britská firma se rozhodla poněkud netradičně zlepšit vztahy mezi svými zaměstnanci.

Zúčastnila se totiž experimentu, během kterého všichni přišli do práce nazí.

Zpočátku poněkud zaskočení zaměstnanci měli podle britského deníku The Sun týden na to, aby se s pomocí nejrůznějších úkolů připravili na rozhodující den, kdy před svými kolegy odhalili nejen svá nitra.

Jejich počínání snímaly kamery a jednodílný dokument odvysílá 9. července pod názvem Naked Office kabelová televize Virgin1.

S teorií, že odložení šatstva zbourá mezilidské bariéry a zlepší ve svém důsledku produktivitu firmy, přišel odborník David Taylor, zabývající se už léta podnikovou psychologií.

Nahota je dostala z krize

Nevelké firmě, která se odvážného pokusu zúčastnila, se pak skutečně zvýšily zisky a dokonce se i v době ekonomické krize chystá přijmout nové zaměstnance.

Marketingová firma z Newcastle upon Tyne byla přitom nucena před časem propustit šest nadbytečných pracovníků. Zároveň s tím se zhoršila morálka zaměstnanců a vztahy mezi nimi.

"Požádat členy organizace, aby přišli do práce nazí, je ta nejextrémnější technika, jakou jsem kdy použil. Může se to zdát divné, ale funguje to. Je to největší vyjádření víry v sebe samého i vzájemné důvěry," vysvětlil Taylor.

Zaměstnanci, kteří potlačili stud a odhalili se, jsou teď schopní spolu jednat mnohem otevřeněji a upřímněji.

Někteří zůstali v prádle

Pokusu se přes počáteční zdráhání zúčastnilo nakonec téměř celé osazenstvo kanceláře. Jedna až dvě ženy si ponechaly černé spodní prádlo a jeden muž si zakryl genitálie nepatrným kouskem oděvu.

Třiadvacetiletá Sam Jacksonová, která se odhalila zcela, si svůj zážitek nemůže vynachválit.

"Bylo to úžasné. Teď, když jsme se navzájem viděli nazí, nemáme už žádné zábrany. Nikdo nás do ničeho nenutil. Mohli jsme klidně přijít oblečení, nebo ve spodním prádle. Ale já své tělo miluji a rozhodně jsem se nestyděla. Jsme všichni krásní, ať už máme jakoukoliv postavu," svěřila se žena se svými zážitky.

Během přípravy na "nahý pátek" museli zaměstnanci splnit řadu netradičních úkolů, které jim měly pomoci zbavit se nervozity.

Kresbou aktů proti studu

Nejprve museli okopírovat některou část svého těla. Zatímco Sam se rozhodla pro svá ňadra, stydlivější kolegové většinou volili chodidlo nebo ruku.

Později se do kanceláře dostavila modelka aktů a účastníci experimentu ji kreslili. Zároveň se jí měli ptát, jaký pocit má ze svého těla.

Po týdnu se zaměstnanci svlékli a pracovali jako kterýkoliv jiný den.

"První kroky mi drásaly nervy, ale jakmile jsem se dostala ke svému stolu, zvykla jsem si a cítila jsem se přirozeně. Dospěla jsem do bodu, kdy jsem se nechtěla obléct," dodala Sam s tím, že vztahy ve firmě se neuvěřitelně zlepšily.

Zkuste to také, nabádá ředitel

S výsledky experimentu je spokojen i čtyřicetiletý generální ředitel Mike Owen.

"Jsme buď stateční, nebo šílení. Ale řekl jsem každému, že to nemusí dělat, pokud by se necítil dobře. Jako kreativní společnost přesvědčujeme naše klienty, aby se nebáli riskovat. Teď jsme byli odvážní my sami," vysvětlil.

Owen zároveň doporučil všem firmám, které se nacházejí v krizi, aby zkusily to samé.

"Od té doby jsme si mnohem bližší, pracovně i osobně. Povzbudilo nás to přesně tak, jak jsem chtěl," svěřil se.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy