Chcete levné bydlení? Je tu databáze strašidelných bytů

ČTK ČTK
30. 4. 2013 13:11
Byty, kde někdo násilně zemřel, jsou levnější až o 30 procent
Chung-ca: dům s pohromou, strašidelný dům. Tedy dům, v němž došlo k vraždě.
Chung-ca: dům s pohromou, strašidelný dům. Tedy dům, v němž došlo k vraždě. | Foto: Jan Langer

Hongkong - Je dobře známou součástí městského folklóru v Hongkongu, že byt či dům, kde někdo zemřel násilnou smrtí, se dá často koupit se slevou až 30 procent z tržní ceny.

Podle typu smrti - sebevražda nebo děsivá vražda - se může takový dům stát více nebo méně chung-ca. Tento termín se z kantonštiny doslova překládá jako "dům s pohromou", ale v zásadě to znamená, že takový dům je strašidelný. Píše o tom zpravodajský server CNN.

Už méně známé je ale to, že existují neveřejné databáze, které shromažďují chung-ca adresy a s využitím místní pověrčivosti účinně ovlivňují ceny na jednom z nejdražších trhů s nemovitostmi na světě. Problém s chung-ca spočívá v tom, že se šíří. Nejenže vražda ovlivní cenu bytu, kde se stala, ale pravděpodobně ji srazí i v okolních bytech a dokonce i celé budově.

"Databáze nespecifikují, ve kterém bytě se to stalo, data jsou neúplná: pokud má obytný dům 30 nebo 40 pater, je vysoce pravděpodobné, že tím budou postiženy všechny byty," poznamenala Jacklyn Pun Ka Yan, která je ředitelkou prodeje realitní kanceláře Many Wells Property Agent.

Z databáze chung-ca není úniku

Zveřejněné informace mohou v některých případech upřesnit patro, ale ne byt, v němž k násilné smrti došlo. Někdy se objeví jenom adresa budovy. "Myslím, že by to měli vyjasnit. Neměli by jednoduše vyhlásit celé podlaží za strašidelné," řekl Patrick Fong, který bydlí ve stejném poschodí, kde je jeden chung-ca byt.

Jakmile je nemovitost uvedena v databázi, není z ní úniku, dodala Jacklyn Pun Ka Yan. Vlastníci pak mají jen málo možností, jak dosáhnout jejich výmazu z chung-ca seznamů.

Duchové z pražských pověstí nechtějí slavit Halloween:

Zároveň je více než 5000 realitních makléřů nuceno sledovat nálepky chung-ca ve městě. Zavazuje je k tomu rozhodnutí soudu z roku 2004, na jehož základě jsou realitní agenti povinni hlásit domy s temnou historií. Soud tehdy rozhodl ve prospěch kupujícího, který odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří, když zjistil, že nabízený byt je strašidelný.

"Pokud realitní agent ví nebo by měl vědět, že se v nemovitosti odehrála tragédie, a ví nebo rozumně předpokládá, že tato skutečnost hmotně ovlivní hodnotu majetku, pak je agent povinen o tomto faktu zákazníka vyrozumět," uvedl soudce Benjamin Yu. Jeho verdikt také připouští, že hodnota majetku by měla být snížena o 25 až 30 procent v případě vraždy nebo sebevraždy v bytě.

Agentura, jíž se případ z roku 2004 týkal, musela vyplatit téměř 40 000 dolarů odškodného za to, že "nesdělila informaci vztahující se k nemovitosti".

Strašidelná je někdy celá ulice

Tyto informace nyní za úhradu realitním kancelářím poskytují databáze, které se ale nemusejí nikomu zodpovídat a neexistuje ani dohled nad tím, jakým způsobem se jejich seznamy sestavují.

Problém se strašidelnými byty stojí majitele v Hongkongu miliony dolarů, ale přesto úřady nejeví mnoho ochoty s tím něco dělat, tvrdí předseda hongkongského Klubu majitelů Diamond Shea Hing Wan.

Nejbizarnější převleky letošního Halloweenu:

Podle jednoho z nespokojených vlastníků, který se kvůli stigmatu spojenému s vlastnictvím strašidelného bytu představil jen jako pan Chan, je řešení problému jednoduché. "Vláda by měla kontrolovat databáze, aby adresy, jež uvádějí, byly podrobnější," řekl.

Například databáze chung-ca nemovitostí nazvaná Squarefoot měla k říjnu 2012 více než 3400 záznamů. V některých případech je u nich uvedena jen ulice, což je informace, která může účinně snížit hodnotu bytů v několika blocích.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy