Chcete jet na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy!

Ilona Víchová
3. 10. 2012 8:47
Kam vyrazit k moři a kde se ještě opálíte v říjnu?

Ti, co v létě nestihli dovolenou u moře nemusí rozhodně zoufat. Na světě je plno krásných míst a teplých ostrovů, které jsou ideálním na slunný odpočinek právě v období našeho podzimu. Podívejte se, které moře je vyhřáté, a kde vás silné slunce opálí dle vaší potřeby.

Celá řada destinací vítá turisty právě okolo října či listopadu. Některé země mají v tuto dobu nejteplejší vodu na koupání a příjemný vzduch. Jsou místa, kde právě teď začíná období léta. Vydejte se na dovolenou a zapomeňte na náš studený podzim

Slunná Sardinie

Břehy Sardinie jsou omývány z větší části Středozemním mořem a východní část nabízí moře Thyrhénské, které je součástí Středozemního moře. Středomořský ostrov je vyhledávaným místem pro dovolenou právě kvůli překrásně čistému a průzračnému moři. Nejnavštěvovanější část se nachází na severovýchodě, Costa Semeralda je pás luxusních a moderních letovisek.

Foto: Wikimedia Commons

Na své dovolené na Sardinii si zcela jistě zajistěte automobil a projeďte si zajímavá místa, jakými jsou oblast Aggius se stometrovými oblými monollity nebo severní pobřeží Capo Testa, které má celou řadu úchvatných přírodních krás. U Arbatax budete překvapení celou červenou skalní stěnou, která vystupuje přímo z vody. Pro milovníky historie má Sardinie tajemné stavby nuraghy, které pochází z období 1500 let před naším letopočtem. V provincii Oristano je k vidění jedinečné archeologické naleziště starobylého města Tharros.

Koupání nabízí pobřeží, které je divoké a krásné, ale i rodiny s dětmi si přijdou na své na mírnějších plážích, kde panorama tvoří blízké pohoří. V období října jsou na nejjižnější části Sardinie příjemné teploty okolo 25 stupňů a k tomu krásně vyhřáté moře. Z Bratislavy vás letadlo dopraví přímím spojem do Alghery. Z Prahy je nutné přestupovat v Bergamu nebo na letišti Milano-Malpensa.

Teplé moře na Turecké riviéře

Turecká riviéra se rozkládá na pobřeží v okolí města Antalya. Zcela jistí si můžete být krásně teplým mořem, které po žhavém létě velmi pomalu vychladá. Krásné pláže podtrhuje překrásný podmořský svět plný korálů a ryb všech barev a velikostí. Kromě krásného koupání, je mnoho míst, které návštěvník Turecké riviéry musí spatřit na vlastní oči. Jedním místem je národní park Olympos, který sahá k pobřeží Levanského moře. V noci své představení předvádí světélkující plankton, kterého je ve vodě požehnaně.

Foto: Aktuálně.cz

Překrásný ráz krajině dávají dvoutisícimetrové hory v dálce a pobřeží plné oleandrů, sasanek a rákosí. Celou atmosféru podtrhují ruiny římského a byzantského města, které zničilo zemětřesení. Z trosek jdou rozpoznat jednotlivé stavby lázní, chrámů a hrobek. Jednou z turistických zajímavostí je Lykijská stezka, která vede krásnou krajinou přes archeologický areál Olympos až k majáku Gelidonya, který svou atmosférou vypráví svůj dávno zapomenutý příběh.

V Antalyi nejen že nakoupíte úžasné turecké koření a celou řadu zajímavostí na místním trhu, ale poznáte tradiční islámskou kulturu stojící vedle rychle rostoucího moderního světa. Turecko a hlavně město Antalye je důkazem, že velmi brzy půjde o bohatou velmoc, která se rozvíjí rychlostí blesku. Teploty v říjnu jsou v okolí Antalye okolo 26 stupňů. Moře je vhodné na koupání i na konci října. Dovolenou na Turecké riviéře je nejlepší pořídit v cestovní kanceláři. Nebojte se last-minute zájezdů nebo se poohlédněte u konkurence v Německu.

Jedinečné pobřeží Costa del Sol

Podzimní jistotu krásného počasí hledejte na španělském pobřeží Costa del Sol. Místní tvrdí, že právě zde svítí slunce 300 dní v roce. Costa del Sol je unikátní oblastí andaluské provincie Málaga, která je hojně navštěvovaná turisty. Nejen 160 kilometrů pobřeží plném pláží láká návštěvníky, ale také rozsáhlé sítě golfových klubů a hřišť. Malága je největším městem a leteckým přístavem. Západně od Malágy se rozprostírá mnoho letovisek, mezi kterými je nejoblíbenější Fuengirola.

Foto: Aktuálně.cz

Costa del Sol nabízí zábavu na celý den a celou noc. Během dne proputujete úchvatná města, jakými je Granada či Sevilla. Pěší turistiku zde nepodceňujte a nezatracujte. Při procházkách vás přivítají krásné vesnice v horách nad pobřežím. Už samotná Málaga je turistickým rájem. Město nabízí romantickou pevnost, Picassovo muzeum nebo nádhernou katedrálu, která se vyjímá nad krajinou.

Krajina přitahuje turisty i v zimě a to hlavně z Anglie a Skandinávie. Rodinnou dovolenou na přepychovém místě najdete hlavně na pobřeží Marbella. Nejluxusnější místo na Slunečném pobřeží si vybírají i filmoví producenti a různí magnáti z celého světa. Moře je smaragdově modré a průzračné, plné jachet a plachetnic. I když je v říjnu příjemných 25 stupňů, možná vás některý den zaskočí studené moře. Chladná voda z Atlantiku se přibližuje na povrch u Costa del Sol, a proto se připravte na koupání ve 20 stupňovém moři. Na dovolenou do španělské Costa del Sol se dopravíte přímou linkou z Prahy do Málagy za cenu okolo 7 tisíc korun.

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy