Chcete jet na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy!

Ilona Víchová
3. 10. 2012 8:47
Kam vyrazit k moři a kde se ještě opálíte v říjnu?

Ti, co v létě nestihli dovolenou u moře nemusí rozhodně zoufat. Na světě je plno krásných míst a teplých ostrovů, které jsou ideálním na slunný odpočinek právě v období našeho podzimu. Podívejte se, které moře je vyhřáté, a kde vás silné slunce opálí dle vaší potřeby.

Celá řada destinací vítá turisty právě okolo října či listopadu. Některé země mají v tuto dobu nejteplejší vodu na koupání a příjemný vzduch. Jsou místa, kde právě teď začíná období léta. Vydejte se na dovolenou a zapomeňte na náš studený podzim

Slunná Sardinie

Břehy Sardinie jsou omývány z větší části Středozemním mořem a východní část nabízí moře Thyrhénské, které je součástí Středozemního moře. Středomořský ostrov je vyhledávaným místem pro dovolenou právě kvůli překrásně čistému a průzračnému moři. Nejnavštěvovanější část se nachází na severovýchodě, Costa Semeralda je pás luxusních a moderních letovisek.

Foto: Wikimedia Commons

Na své dovolené na Sardinii si zcela jistě zajistěte automobil a projeďte si zajímavá místa, jakými jsou oblast Aggius se stometrovými oblými monollity nebo severní pobřeží Capo Testa, které má celou řadu úchvatných přírodních krás. U Arbatax budete překvapení celou červenou skalní stěnou, která vystupuje přímo z vody. Pro milovníky historie má Sardinie tajemné stavby nuraghy, které pochází z období 1500 let před naším letopočtem. V provincii Oristano je k vidění jedinečné archeologické naleziště starobylého města Tharros.

Koupání nabízí pobřeží, které je divoké a krásné, ale i rodiny s dětmi si přijdou na své na mírnějších plážích, kde panorama tvoří blízké pohoří. V období října jsou na nejjižnější části Sardinie příjemné teploty okolo 25 stupňů a k tomu krásně vyhřáté moře. Z Bratislavy vás letadlo dopraví přímím spojem do Alghery. Z Prahy je nutné přestupovat v Bergamu nebo na letišti Milano-Malpensa.

Teplé moře na Turecké riviéře

Turecká riviéra se rozkládá na pobřeží v okolí města Antalya. Zcela jistí si můžete být krásně teplým mořem, které po žhavém létě velmi pomalu vychladá. Krásné pláže podtrhuje překrásný podmořský svět plný korálů a ryb všech barev a velikostí. Kromě krásného koupání, je mnoho míst, které návštěvník Turecké riviéry musí spatřit na vlastní oči. Jedním místem je národní park Olympos, který sahá k pobřeží Levanského moře. V noci své představení předvádí světélkující plankton, kterého je ve vodě požehnaně.

Foto: Aktuálně.cz

Překrásný ráz krajině dávají dvoutisícimetrové hory v dálce a pobřeží plné oleandrů, sasanek a rákosí. Celou atmosféru podtrhují ruiny římského a byzantského města, které zničilo zemětřesení. Z trosek jdou rozpoznat jednotlivé stavby lázní, chrámů a hrobek. Jednou z turistických zajímavostí je Lykijská stezka, která vede krásnou krajinou přes archeologický areál Olympos až k majáku Gelidonya, který svou atmosférou vypráví svůj dávno zapomenutý příběh.

V Antalyi nejen že nakoupíte úžasné turecké koření a celou řadu zajímavostí na místním trhu, ale poznáte tradiční islámskou kulturu stojící vedle rychle rostoucího moderního světa. Turecko a hlavně město Antalye je důkazem, že velmi brzy půjde o bohatou velmoc, která se rozvíjí rychlostí blesku. Teploty v říjnu jsou v okolí Antalye okolo 26 stupňů. Moře je vhodné na koupání i na konci října. Dovolenou na Turecké riviéře je nejlepší pořídit v cestovní kanceláři. Nebojte se last-minute zájezdů nebo se poohlédněte u konkurence v Německu.

Jedinečné pobřeží Costa del Sol

Podzimní jistotu krásného počasí hledejte na španělském pobřeží Costa del Sol. Místní tvrdí, že právě zde svítí slunce 300 dní v roce. Costa del Sol je unikátní oblastí andaluské provincie Málaga, která je hojně navštěvovaná turisty. Nejen 160 kilometrů pobřeží plném pláží láká návštěvníky, ale také rozsáhlé sítě golfových klubů a hřišť. Malága je největším městem a leteckým přístavem. Západně od Malágy se rozprostírá mnoho letovisek, mezi kterými je nejoblíbenější Fuengirola.

Foto: Aktuálně.cz

Costa del Sol nabízí zábavu na celý den a celou noc. Během dne proputujete úchvatná města, jakými je Granada či Sevilla. Pěší turistiku zde nepodceňujte a nezatracujte. Při procházkách vás přivítají krásné vesnice v horách nad pobřežím. Už samotná Málaga je turistickým rájem. Město nabízí romantickou pevnost, Picassovo muzeum nebo nádhernou katedrálu, která se vyjímá nad krajinou.

Krajina přitahuje turisty i v zimě a to hlavně z Anglie a Skandinávie. Rodinnou dovolenou na přepychovém místě najdete hlavně na pobřeží Marbella. Nejluxusnější místo na Slunečném pobřeží si vybírají i filmoví producenti a různí magnáti z celého světa. Moře je smaragdově modré a průzračné, plné jachet a plachetnic. I když je v říjnu příjemných 25 stupňů, možná vás některý den zaskočí studené moře. Chladná voda z Atlantiku se přibližuje na povrch u Costa del Sol, a proto se připravte na koupání ve 20 stupňovém moři. Na dovolenou do španělské Costa del Sol se dopravíte přímou linkou z Prahy do Málagy za cenu okolo 7 tisíc korun.

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to v pátek Sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V Rakousku zatkli Čecha, který do země převezl autem deset Syřanů

V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti běžencům namačkaným v jednom osobním autě odmítl během zhruba sedmihodinové jízdy zastavit a nedal jim ani napít, uvedla s odvoláním na policii agentura APA.

Muž byl zatčen v obci Hinterbrühl na okraji Vídně, jím převezení migranti požádali v Rakousku o azyl. Ilegální převoz, za který měl 22letý Čech slíbeno 1500 eur (zhruba 40 tisíc korun), se uskutečnil v noci na pátek minulý týden, uvedla policie.

Podle zemského ředitelství policie v Dolních Rakousech pracoval zadržený pro mezinárodní převaděčskou organizaci, která jej v Česku získala ke spolupráci příslibem vysokých výdělků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy