Chcete jet na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy!

Ilona Víchová
3. 10. 2012 8:47
Kam vyrazit k moři a kde se ještě opálíte v říjnu?

Ti, co v létě nestihli dovolenou u moře nemusí rozhodně zoufat. Na světě je plno krásných míst a teplých ostrovů, které jsou ideálním na slunný odpočinek právě v období našeho podzimu. Podívejte se, které moře je vyhřáté, a kde vás silné slunce opálí dle vaší potřeby.

Celá řada destinací vítá turisty právě okolo října či listopadu. Některé země mají v tuto dobu nejteplejší vodu na koupání a příjemný vzduch. Jsou místa, kde právě teď začíná období léta. Vydejte se na dovolenou a zapomeňte na náš studený podzim

Slunná Sardinie

Břehy Sardinie jsou omývány z větší části Středozemním mořem a východní část nabízí moře Thyrhénské, které je součástí Středozemního moře. Středomořský ostrov je vyhledávaným místem pro dovolenou právě kvůli překrásně čistému a průzračnému moři. Nejnavštěvovanější část se nachází na severovýchodě, Costa Semeralda je pás luxusních a moderních letovisek.

Foto: Wikimedia Commons

Na své dovolené na Sardinii si zcela jistě zajistěte automobil a projeďte si zajímavá místa, jakými jsou oblast Aggius se stometrovými oblými monollity nebo severní pobřeží Capo Testa, které má celou řadu úchvatných přírodních krás. U Arbatax budete překvapení celou červenou skalní stěnou, která vystupuje přímo z vody. Pro milovníky historie má Sardinie tajemné stavby nuraghy, které pochází z období 1500 let před naším letopočtem. V provincii Oristano je k vidění jedinečné archeologické naleziště starobylého města Tharros.

Koupání nabízí pobřeží, které je divoké a krásné, ale i rodiny s dětmi si přijdou na své na mírnějších plážích, kde panorama tvoří blízké pohoří. V období října jsou na nejjižnější části Sardinie příjemné teploty okolo 25 stupňů a k tomu krásně vyhřáté moře. Z Bratislavy vás letadlo dopraví přímím spojem do Alghery. Z Prahy je nutné přestupovat v Bergamu nebo na letišti Milano-Malpensa.

Teplé moře na Turecké riviéře

Turecká riviéra se rozkládá na pobřeží v okolí města Antalya. Zcela jistí si můžete být krásně teplým mořem, které po žhavém létě velmi pomalu vychladá. Krásné pláže podtrhuje překrásný podmořský svět plný korálů a ryb všech barev a velikostí. Kromě krásného koupání, je mnoho míst, které návštěvník Turecké riviéry musí spatřit na vlastní oči. Jedním místem je národní park Olympos, který sahá k pobřeží Levanského moře. V noci své představení předvádí světélkující plankton, kterého je ve vodě požehnaně.

Foto: Aktuálně.cz

Překrásný ráz krajině dávají dvoutisícimetrové hory v dálce a pobřeží plné oleandrů, sasanek a rákosí. Celou atmosféru podtrhují ruiny římského a byzantského města, které zničilo zemětřesení. Z trosek jdou rozpoznat jednotlivé stavby lázní, chrámů a hrobek. Jednou z turistických zajímavostí je Lykijská stezka, která vede krásnou krajinou přes archeologický areál Olympos až k majáku Gelidonya, který svou atmosférou vypráví svůj dávno zapomenutý příběh.

V Antalyi nejen že nakoupíte úžasné turecké koření a celou řadu zajímavostí na místním trhu, ale poznáte tradiční islámskou kulturu stojící vedle rychle rostoucího moderního světa. Turecko a hlavně město Antalye je důkazem, že velmi brzy půjde o bohatou velmoc, která se rozvíjí rychlostí blesku. Teploty v říjnu jsou v okolí Antalye okolo 26 stupňů. Moře je vhodné na koupání i na konci října. Dovolenou na Turecké riviéře je nejlepší pořídit v cestovní kanceláři. Nebojte se last-minute zájezdů nebo se poohlédněte u konkurence v Německu.

Jedinečné pobřeží Costa del Sol

Podzimní jistotu krásného počasí hledejte na španělském pobřeží Costa del Sol. Místní tvrdí, že právě zde svítí slunce 300 dní v roce. Costa del Sol je unikátní oblastí andaluské provincie Málaga, která je hojně navštěvovaná turisty. Nejen 160 kilometrů pobřeží plném pláží láká návštěvníky, ale také rozsáhlé sítě golfových klubů a hřišť. Malága je největším městem a leteckým přístavem. Západně od Malágy se rozprostírá mnoho letovisek, mezi kterými je nejoblíbenější Fuengirola.

Foto: Aktuálně.cz

Costa del Sol nabízí zábavu na celý den a celou noc. Během dne proputujete úchvatná města, jakými je Granada či Sevilla. Pěší turistiku zde nepodceňujte a nezatracujte. Při procházkách vás přivítají krásné vesnice v horách nad pobřežím. Už samotná Málaga je turistickým rájem. Město nabízí romantickou pevnost, Picassovo muzeum nebo nádhernou katedrálu, která se vyjímá nad krajinou.

Krajina přitahuje turisty i v zimě a to hlavně z Anglie a Skandinávie. Rodinnou dovolenou na přepychovém místě najdete hlavně na pobřeží Marbella. Nejluxusnější místo na Slunečném pobřeží si vybírají i filmoví producenti a různí magnáti z celého světa. Moře je smaragdově modré a průzračné, plné jachet a plachetnic. I když je v říjnu příjemných 25 stupňů, možná vás některý den zaskočí studené moře. Chladná voda z Atlantiku se přibližuje na povrch u Costa del Sol, a proto se připravte na koupání ve 20 stupňovém moři. Na dovolenou do španělské Costa del Sol se dopravíte přímou linkou z Prahy do Málagy za cenu okolo 7 tisíc korun.

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy