Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"

Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"
Stará roubenka v Jizerských horách zaujala majitele na první pohled. Stojí na kouzelném místě, které obklopuje divoká příroda. Ráno tu štěbetají modřinky, navečer se z lesa ozývají bekající srnci. Dům starý jedno století posledních několik let nikdo neudržoval. Majitelé ho tak museli celý zrekonstruovat a přizpůsobit svým nárokům na víkendové bydlení.
K návrhu proměny si rodina přizvala zkušené architekty z libereckého studia Mjölk, kteří tu strávili několik volných dnů, aby nasáli místo, životní styl majitelů i jejich chování v domácnosti. "Snažíme se poznat každého, co nejvíc to jde. Záleží na tom, kam až si nás člověk pustí. Čím lépe ho poznáme v různých situacích, tím větší je pravděpodobnost, že mu bude dům šitý na míru,“ popisuje Jan Vondrák, jeden ze zakládajících členů Mjölk.
Architekti hledali harmonii mezi starým a novým. Při poznávání majitelů navíc přemýšleli o nezaměnitelném motivu, který by domu vtiskli.
"Zvenčí plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu, a aby dům lépe fungoval ve svém celku, navrhli jsme přístavbu do zahrady," popisuje architekt.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 10. 2022 14:58
Rodina sklářů si v Jizerských horách koupila stoletou roubenku. Okouzlila je atmosférou starých časů i lokalitou uprostřed přírody. Na dohled není žádná civilizace, poletují tu jen modřinky a kolem pobíhá divoká zvěř. Na stavu domu se ale podepsal zub času, a tak ho majitelé museli nechat kompletně opravit. Přizvali si k tomu studio Mjölk.

"Plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu. Pak jsme k němu přistavěli zcela novou prosklenou část, v níž se zrcadlí okolní příroda," popisuje architekt Jan Vondrák z libereckého studia Mjölk.

Do nové části se z úrovně roubenky schází po pěti schodech. Člověk má tak uvnitř pocit, jako by byl po pas utopený v trávě nebo ve sněhu. Strop v místnosti navíc zrcadlí vše, co je venku, čímž mizí hranice mezi interiérem a exteriérem. "Je to chalupa na společné trávení času. Nikdo se v ní nemůže zašít. V chodbě jsme navrhli zrcadlovou podlahu, což majitelům umožňuje vidět, kde se kdo nachází. Například když si děti hrají nahoře v patře, rodiče je vidí až z kuchyně. Prostor díky tomu působí zamotaně a hravě," popisuje architekt.

Nahlédněte s námi do Skleněné chalupy v Jizerských horách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy