Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"

Jako z verneovky. Retro roubenka v Jizerských horách je uvnitř "pěkně zamotaná"
Stará roubenka v Jizerských horách zaujala majitele na první pohled. Stojí na kouzelném místě, které obklopuje divoká příroda. Ráno tu štěbetají modřinky, navečer se z lesa ozývají bekající srnci. Dům starý jedno století posledních několik let nikdo neudržoval. Majitelé ho tak museli celý zrekonstruovat a přizpůsobit svým nárokům na víkendové bydlení.
K návrhu proměny si rodina přizvala zkušené architekty z libereckého studia Mjölk, kteří tu strávili několik volných dnů, aby nasáli místo, životní styl majitelů i jejich chování v domácnosti. "Snažíme se poznat každého, co nejvíc to jde. Záleží na tom, kam až si nás člověk pustí. Čím lépe ho poznáme v různých situacích, tím větší je pravděpodobnost, že mu bude dům šitý na míru,“ popisuje Jan Vondrák, jeden ze zakládajících členů Mjölk.
Architekti hledali harmonii mezi starým a novým. Při poznávání majitelů navíc přemýšleli o nezaměnitelném motivu, který by domu vtiskli.
"Zvenčí plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu, a aby dům lépe fungoval ve svém celku, navrhli jsme přístavbu do zahrady," popisuje architekt.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 10. 2022 14:58
Rodina sklářů si v Jizerských horách koupila stoletou roubenku. Okouzlila je atmosférou starých časů i lokalitou uprostřed přírody. Na dohled není žádná civilizace, poletují tu jen modřinky a kolem pobíhá divoká zvěř. Na stavu domu se ale podepsal zub času, a tak ho majitelé museli nechat kompletně opravit. Přizvali si k tomu studio Mjölk.

"Plus minus zachováváme původní tvar domu. Do kamenné části roubenky jsme přemístili technickou místnost, sprchy a toaletu. Pak jsme k němu přistavěli zcela novou prosklenou část, v níž se zrcadlí okolní příroda," popisuje architekt Jan Vondrák z libereckého studia Mjölk.

Do nové části se z úrovně roubenky schází po pěti schodech. Člověk má tak uvnitř pocit, jako by byl po pas utopený v trávě nebo ve sněhu. Strop v místnosti navíc zrcadlí vše, co je venku, čímž mizí hranice mezi interiérem a exteriérem. "Je to chalupa na společné trávení času. Nikdo se v ní nemůže zašít. V chodbě jsme navrhli zrcadlovou podlahu, což majitelům umožňuje vidět, kde se kdo nachází. Například když si děti hrají nahoře v patře, rodiče je vidí až z kuchyně. Prostor díky tomu působí zamotaně a hravě," popisuje architekt.

Nahlédněte s námi do Skleněné chalupy v Jizerských horách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy