Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty

Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty
Ve výšce přes 3000 metrů na vrcholku hory Gaislachkogl, spadající do populárního lyžařského areálu Sölden, vyrostl před deseti lety moderní komplex čítající stanici lanovky, luxusní restauraci a netradiční zážitkové muzeum.
Na Gaislachkogl se lze dostat moderní a nejvýše položenou 3S lanovkou na světě. Přepraví 3600 pasažérů za hodinu a cesta ze Söldenu na třítisícový vrcholek trvá zhruba 12 minut.
Autorem přestavby staré restaurace, která byla na alpském vrcholku od 60. let, je architektonické studio Rakušana Johanna Obermosera. Futuristická stavba na permafrostu a nejvýše položená restaurace Rakouska s názvem ice Q stála 4,5 milionu eur.
Tyrolská restaurace své brány otevřela poprvé v roce 2012 a patří mezi nejluxusnější podniky v Alpách. Nachází se zde 130 míst k sezení a velkým lákadlem kromě jídla je výhled na celé údolí.
Foto: Bergbahnen Sölden / Rudi Wyhlidal
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
22. 12. 2020 16:00
Tyrolská oblast Ötztal na jihu Rakouska u hranic s Itálií patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější alpská střediska. Kromě sportovních zážitků ale návštěvníkům nabízí i estetické a smyslové požitky mimo sjezdovky. Nachází se zde totiž řada architektonických skvostů, od luxusní nejvýše položené restaurace v Rakousku přes futuristické lázně po muzeum z filmové série o Jamesi Bondovi.

Díky vysokým nadmořským výškám a příznivému počasí se v Ötztalu lyžuje často již od října až do začátku května. 

Tyrolské horské středisko má ale co nabídnout i mimo sjezdovky. Pyšní se širokou nabídkou odpočinkových aktivit, termálními lázněmi, gastronomickými zážitky a také několika architektonickými skvosty.

Aktuálně o koronavirové krizi v Rakousku

Turistické cesty do Rakouska budou možné nejdříve od 24. ledna. Do té doby zůstanou zavřené mimo jiné všechna ubytovací zařízení a restaurace. Pro aktuální informace sledujte stránky www.austria.info.

Mezi nejznámější patří Restaurant ice Q v Söldenu ve výšce 3048 metrů. Futuristický podnik neunikl ani pozornosti americko-britských filmařů, kteří si jej vybrali jako jednu z lokací filmu Spectre (2015). Na místech, kde Daniel Craig alias James Bond stíhal padouchy, dnes stojí také interaktivní muzeum snímku s názvem 007 Elements.

Projděte si i další architektonicky zajímavá místa v tyrolském Ötztalu. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy