Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty

Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty
Ve výšce přes 3000 metrů na vrcholku hory Gaislachkogl, spadající do populárního lyžařského areálu Sölden, vyrostl před deseti lety moderní komplex čítající stanici lanovky, luxusní restauraci a netradiční zážitkové muzeum.
Na Gaislachkogl se lze dostat moderní a nejvýše položenou 3S lanovkou na světě. Přepraví 3600 pasažérů za hodinu a cesta ze Söldenu na třítisícový vrcholek trvá zhruba 12 minut.
Autorem přestavby staré restaurace, která byla na alpském vrcholku od 60. let, je architektonické studio Rakušana Johanna Obermosera. Futuristická stavba na permafrostu a nejvýše položená restaurace Rakouska s názvem ice Q stála 4,5 milionu eur.
Tyrolská restaurace své brány otevřela poprvé v roce 2012 a patří mezi nejluxusnější podniky v Alpách. Nachází se zde 130 míst k sezení a velkým lákadlem kromě jídla je výhled na celé údolí.
Foto: Bergbahnen Sölden / Rudi Wyhlidal
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
22. 12. 2020 16:00
Tyrolská oblast Ötztal na jihu Rakouska u hranic s Itálií patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější alpská střediska. Kromě sportovních zážitků ale návštěvníkům nabízí i estetické a smyslové požitky mimo sjezdovky. Nachází se zde totiž řada architektonických skvostů, od luxusní nejvýše položené restaurace v Rakousku přes futuristické lázně po muzeum z filmové série o Jamesi Bondovi.

Díky vysokým nadmořským výškám a příznivému počasí se v Ötztalu lyžuje často již od října až do začátku května. 

Tyrolské horské středisko má ale co nabídnout i mimo sjezdovky. Pyšní se širokou nabídkou odpočinkových aktivit, termálními lázněmi, gastronomickými zážitky a také několika architektonickými skvosty.

Aktuálně o koronavirové krizi v Rakousku

Turistické cesty do Rakouska budou možné nejdříve od 24. ledna. Do té doby zůstanou zavřené mimo jiné všechna ubytovací zařízení a restaurace. Pro aktuální informace sledujte stránky www.austria.info.

Mezi nejznámější patří Restaurant ice Q v Söldenu ve výšce 3048 metrů. Futuristický podnik neunikl ani pozornosti americko-britských filmařů, kteří si jej vybrali jako jednu z lokací filmu Spectre (2015). Na místech, kde Daniel Craig alias James Bond stíhal padouchy, dnes stojí také interaktivní muzeum snímku s názvem 007 Elements.

Projděte si i další architektonicky zajímavá místa v tyrolském Ötztalu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy