Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty

Zimní dovolená ve stylu agenta 007. Tyrolský Ötztal ukrývá architektonické skvosty
Ve výšce přes 3000 metrů na vrcholku hory Gaislachkogl, spadající do populárního lyžařského areálu Sölden, vyrostl před deseti lety moderní komplex čítající stanici lanovky, luxusní restauraci a netradiční zážitkové muzeum.
Na Gaislachkogl se lze dostat moderní a nejvýše položenou 3S lanovkou na světě. Přepraví 3600 pasažérů za hodinu a cesta ze Söldenu na třítisícový vrcholek trvá zhruba 12 minut.
Autorem přestavby staré restaurace, která byla na alpském vrcholku od 60. let, je architektonické studio Rakušana Johanna Obermosera. Futuristická stavba na permafrostu a nejvýše položená restaurace Rakouska s názvem ice Q stála 4,5 milionu eur.
Tyrolská restaurace své brány otevřela poprvé v roce 2012 a patří mezi nejluxusnější podniky v Alpách. Nachází se zde 130 míst k sezení a velkým lákadlem kromě jídla je výhled na celé údolí.
Foto: Bergbahnen Sölden / Rudi Wyhlidal
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
22. 12. 2020 16:00
Tyrolská oblast Ötztal na jihu Rakouska u hranic s Itálií patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější alpská střediska. Kromě sportovních zážitků ale návštěvníkům nabízí i estetické a smyslové požitky mimo sjezdovky. Nachází se zde totiž řada architektonických skvostů, od luxusní nejvýše položené restaurace v Rakousku přes futuristické lázně po muzeum z filmové série o Jamesi Bondovi.

Díky vysokým nadmořským výškám a příznivému počasí se v Ötztalu lyžuje často již od října až do začátku května. 

Tyrolské horské středisko má ale co nabídnout i mimo sjezdovky. Pyšní se širokou nabídkou odpočinkových aktivit, termálními lázněmi, gastronomickými zážitky a také několika architektonickými skvosty.

Aktuálně o koronavirové krizi v Rakousku

Turistické cesty do Rakouska budou možné nejdříve od 24. ledna. Do té doby zůstanou zavřené mimo jiné všechna ubytovací zařízení a restaurace. Pro aktuální informace sledujte stránky www.austria.info.

Mezi nejznámější patří Restaurant ice Q v Söldenu ve výšce 3048 metrů. Futuristický podnik neunikl ani pozornosti americko-britských filmařů, kteří si jej vybrali jako jednu z lokací filmu Spectre (2015). Na místech, kde Daniel Craig alias James Bond stíhal padouchy, dnes stojí také interaktivní muzeum snímku s názvem 007 Elements.

Projděte si i další architektonicky zajímavá místa v tyrolském Ötztalu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme Václav Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy