Vydejte se na cestu do pralesa. Divoké lesy staré stovky let najdete po celém Česku

Prales Hojná voda v Novohradský horách patří mezi nejstarší přírodní rezervace.
Mezi nejznámější národní přírodní rezervace patří nejstarší les v Česku, Boubínský prales na Šumavě. Jeho stáří je odhadováno na 12 tisíc let.
Neméně zajímavý je starý bukový Dvorský les na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Les je ukázkou toho, jak vypadal porost krkonošských lesů předtím, než do něj zasáhl člověk.
Na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání v Bílých Karpatech se rozkládá vrcholek Velká Javořina s původními bukovými lesy. Již 12 let je na ploše 165 hektarů vyloučen zásah do lesního porostu. Rostou zde vzácné a chráněné rostliny jako mléčivec alpský, sněženka podsněžník, lýkovec jedovatý nebo lilie zlatohlávek.
Přírodní rezervace Žofínský prales v Novohradských horách u hranic s Rakouskem patří k vůbec nejstarším rezervacím v pevninské Evropě. Založil ji již v roce 1838 hrabě Jiří František August Buquoy. Nejstarší stromy jsou až 400 let staré, dominuje zde buk a dále pak smrk a jedle. Kvůli ochraně je však prales nepřístupný veřejnosti.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
1. 5. 2020 20:45
V České republice se nachází hned několik velmi starých lesů s panenskou přírodou. Mezi nejznámější patří Boubínský prales na Šumavě a Žofínský prales v Novohradských horách. Divoké lesy ale lze najít také na Moravě. Podívejte se, kam všude se za nimi vydat.

Japonští výzkumníci přišli již před více než třiceti lety s důkazy o tom, že pobyt v lese prokazatelně zlepšuje nejen psychiku, ale také imunitu. Na uklidnění a načerpání energie přitom údajně stačí dvě hodiny strávené v přírodě. Japonci dokonce mají po lesní terapii specifické pojmenování - šinrin-joku neboli lesní koupel.

Pobyt v přírodě zvyšuje počet takzvaných NK buněk (neboli přirozených zabíječů). Ty se podílejí na obraně proti virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím a pomáhají tak s imunitou. Pozitivní účinky pobytu v lese podle některých výzkumníků trvají až měsíc. 

A pokud přemýšlíte, kam se vydat za lesní koupelí v Česku, inspirujte se výběrem, který se nedávno objevil na webu Kudy z nudy.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy