Vydejte se na cestu do pralesa. Divoké lesy staré stovky let najdete po celém Česku

Prales Hojná voda v Novohradský horách patří mezi nejstarší přírodní rezervace.
Mezi nejznámější národní přírodní rezervace patří nejstarší les v Česku, Boubínský prales na Šumavě. Jeho stáří je odhadováno na 12 tisíc let.
Neméně zajímavý je starý bukový Dvorský les na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Les je ukázkou toho, jak vypadal porost krkonošských lesů předtím, než do něj zasáhl člověk.
Na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání v Bílých Karpatech se rozkládá vrcholek Velká Javořina s původními bukovými lesy. Již 12 let je na ploše 165 hektarů vyloučen zásah do lesního porostu. Rostou zde vzácné a chráněné rostliny jako mléčivec alpský, sněženka podsněžník, lýkovec jedovatý nebo lilie zlatohlávek.
Přírodní rezervace Žofínský prales v Novohradských horách u hranic s Rakouskem patří k vůbec nejstarším rezervacím v pevninské Evropě. Založil ji již v roce 1838 hrabě Jiří František August Buquoy. Nejstarší stromy jsou až 400 let staré, dominuje zde buk a dále pak smrk a jedle. Kvůli ochraně je však prales nepřístupný veřejnosti.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
1. 5. 2020 20:45
V České republice se nachází hned několik velmi starých lesů s panenskou přírodou. Mezi nejznámější patří Boubínský prales na Šumavě a Žofínský prales v Novohradských horách. Divoké lesy ale lze najít také na Moravě. Podívejte se, kam všude se za nimi vydat.

Japonští výzkumníci přišli již před více než třiceti lety s důkazy o tom, že pobyt v lese prokazatelně zlepšuje nejen psychiku, ale také imunitu. Na uklidnění a načerpání energie přitom údajně stačí dvě hodiny strávené v přírodě. Japonci dokonce mají po lesní terapii specifické pojmenování - šinrin-joku neboli lesní koupel.

Pobyt v přírodě zvyšuje počet takzvaných NK buněk (neboli přirozených zabíječů). Ty se podílejí na obraně proti virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím a pomáhají tak s imunitou. Pozitivní účinky pobytu v lese podle některých výzkumníků trvají až měsíc. 

A pokud přemýšlíte, kam se vydat za lesní koupelí v Česku, inspirujte se výběrem, který se nedávno objevil na webu Kudy z nudy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy