Vydejte se na cestu do pralesa. Divoké lesy staré stovky let najdete po celém Česku

Prales Hojná voda v Novohradský horách patří mezi nejstarší přírodní rezervace.
Mezi nejznámější národní přírodní rezervace patří nejstarší les v Česku, Boubínský prales na Šumavě. Jeho stáří je odhadováno na 12 tisíc let.
Neméně zajímavý je starý bukový Dvorský les na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Les je ukázkou toho, jak vypadal porost krkonošských lesů předtím, než do něj zasáhl člověk.
Na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání v Bílých Karpatech se rozkládá vrcholek Velká Javořina s původními bukovými lesy. Již 12 let je na ploše 165 hektarů vyloučen zásah do lesního porostu. Rostou zde vzácné a chráněné rostliny jako mléčivec alpský, sněženka podsněžník, lýkovec jedovatý nebo lilie zlatohlávek.
Přírodní rezervace Žofínský prales v Novohradských horách u hranic s Rakouskem patří k vůbec nejstarším rezervacím v pevninské Evropě. Založil ji již v roce 1838 hrabě Jiří František August Buquoy. Nejstarší stromy jsou až 400 let staré, dominuje zde buk a dále pak smrk a jedle. Kvůli ochraně je však prales nepřístupný veřejnosti.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
1. 5. 2020 20:45
V České republice se nachází hned několik velmi starých lesů s panenskou přírodou. Mezi nejznámější patří Boubínský prales na Šumavě a Žofínský prales v Novohradských horách. Divoké lesy ale lze najít také na Moravě. Podívejte se, kam všude se za nimi vydat.

Japonští výzkumníci přišli již před více než třiceti lety s důkazy o tom, že pobyt v lese prokazatelně zlepšuje nejen psychiku, ale také imunitu. Na uklidnění a načerpání energie přitom údajně stačí dvě hodiny strávené v přírodě. Japonci dokonce mají po lesní terapii specifické pojmenování - šinrin-joku neboli lesní koupel.

Pobyt v přírodě zvyšuje počet takzvaných NK buněk (neboli přirozených zabíječů). Ty se podílejí na obraně proti virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím a pomáhají tak s imunitou. Pozitivní účinky pobytu v lese podle některých výzkumníků trvají až měsíc. 

A pokud přemýšlíte, kam se vydat za lesní koupelí v Česku, inspirujte se výběrem, který se nedávno objevil na webu Kudy z nudy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy