Vysněná města mileniálů? Tolerantní, s dostupným bydlením i obchody Apple. Patří k nim i Praha

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 12. 2017 9:06
První desítku vysněných měst pro mileniály ovládla Evropa. Až na desáté příčce se umístil kanadský Vancouver. Nejvyšší hodnocení dostal Amsterdam, Berlín a Mnichov. Nejlépe hodnoceným kritériem českého hlavního města byl noční život, rychlost internetu, pivo, veřejná doprava a jídlo. Naopak nejhůře si Praha vedla v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, genderové rovnosti a zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejlepší města pro život tzv. mileniálů se nachází v Evropě. Žebříček sestavený společností Nestpick vyhrál Amsterdam, následovaný Berlínem a Mnichovem. Praha se dostala do první dvacítky.

Společnost vybrala celkem šestnáct hodnoticích kritérií, podle kterých následně vytvořila seznam měst, kde by generace mezi dvaceti až třiceti lety chtěla žít. V potaz byly brány náklady na bydlení a veřejnou dopravu či pracovní příležitosti. Kromě toho byl do hodnocení zařazen index tolerance k LGBT komunitě nebo genderová rovnost.

Přístup k antikoncepci, rychlost internetu i počet obchodů Apple

"Mileniálové cestují v mladším věku více než předchozí generace. To jim dává možnost najít perfektní město odpovídající jejich osobním potřebám," uvedl Ömer Kücükdere, ředitel společnosti. Podle autorů žebříčku je pro osobní potřeby mileniálů zásadní také dostupnost dobrého jídla, noční život, přístup k antikoncepci, rychlost internetu a počet obchodů Apple na osobu.

Společnost prozkoumala tisíce měst, z nichž nakonec sestavila stovku nejlepších. První desítku ovládla evropská města. Až na desáté příčce se umístil kanadský Vancouver.

Nejvyšší hodnocení dostal Amsterdam, Berlín a Mnichov. Praha skončila na 19. místě, do první stovky se dostalo také Brno.

Nejlépe hodnoceným kritériem českého hlavního města byl noční život, rychlost internetu, pivo, veřejná doprava a jídlo. Naopak nejhůře si Praha vedla v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, genderové rovnosti a zdraví. Na Brnu ocenil žebříček dostupnost bydlení, jídlo a pivo. Naprosto nejhůře dopadlo Brno v hodnocení startupového skóre a turistiky.

Kategorie zdraví brala v potaz jednak přístup ke zdravotní péči, ale také fitness možnosti. Startupové skóre porovnává počet začínajících firem na počet obyvatel. Kritérium turistika zase vycházelo z počtu nocí, které lidé od 18 do 35 let v dané destinaci strávili.

Amsterdam dosáhl nejvyššího skóre především v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, turistice či startupovém indexu. Naopak nejhůře dopadl v hodnocení dostupnosti bydlení, pracovních příležitostí a jídla. Berlín ovládl kategorii nočního života, genderové rovnosti a tolerance k LGBT komunitě. Propadl naopak v pracovních příležitostech či přístupu k antikoncepci.

Na opačném konci žebříčku se ocitla peruánská Lima, jež dopadla dobře v kategorii pivo či jídlo. V kritériích jako zdravotní péče, genderová rovnost, přístup k antikoncepci či rychlost internetu naopak propadla.

Autor žebříčku, berlínský Nestpick, provozuje webovou stránku pro hledání bytů po celém světě.

Video: Cestovatel komentuje evropské památky 

Video cestovatele se proslavilo na sociálních sítích. Památky komentuje slovem "vau". | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy