Vysněná města mileniálů? Tolerantní, s dostupným bydlením i obchody Apple. Patří k nim i Praha

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 12. 2017 9:06
První desítku vysněných měst pro mileniály ovládla Evropa. Až na desáté příčce se umístil kanadský Vancouver. Nejvyšší hodnocení dostal Amsterdam, Berlín a Mnichov. Nejlépe hodnoceným kritériem českého hlavního města byl noční život, rychlost internetu, pivo, veřejná doprava a jídlo. Naopak nejhůře si Praha vedla v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, genderové rovnosti a zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejlepší města pro život tzv. mileniálů se nachází v Evropě. Žebříček sestavený společností Nestpick vyhrál Amsterdam, následovaný Berlínem a Mnichovem. Praha se dostala do první dvacítky.

Společnost vybrala celkem šestnáct hodnoticích kritérií, podle kterých následně vytvořila seznam měst, kde by generace mezi dvaceti až třiceti lety chtěla žít. V potaz byly brány náklady na bydlení a veřejnou dopravu či pracovní příležitosti. Kromě toho byl do hodnocení zařazen index tolerance k LGBT komunitě nebo genderová rovnost.

Přístup k antikoncepci, rychlost internetu i počet obchodů Apple

"Mileniálové cestují v mladším věku více než předchozí generace. To jim dává možnost najít perfektní město odpovídající jejich osobním potřebám," uvedl Ömer Kücükdere, ředitel společnosti. Podle autorů žebříčku je pro osobní potřeby mileniálů zásadní také dostupnost dobrého jídla, noční život, přístup k antikoncepci, rychlost internetu a počet obchodů Apple na osobu.

Společnost prozkoumala tisíce měst, z nichž nakonec sestavila stovku nejlepších. První desítku ovládla evropská města. Až na desáté příčce se umístil kanadský Vancouver.

Nejvyšší hodnocení dostal Amsterdam, Berlín a Mnichov. Praha skončila na 19. místě, do první stovky se dostalo také Brno.

Nejlépe hodnoceným kritériem českého hlavního města byl noční život, rychlost internetu, pivo, veřejná doprava a jídlo. Naopak nejhůře si Praha vedla v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, genderové rovnosti a zdraví. Na Brnu ocenil žebříček dostupnost bydlení, jídlo a pivo. Naprosto nejhůře dopadlo Brno v hodnocení startupového skóre a turistiky.

Kategorie zdraví brala v potaz jednak přístup ke zdravotní péči, ale také fitness možnosti. Startupové skóre porovnává počet začínajících firem na počet obyvatel. Kritérium turistika zase vycházelo z počtu nocí, které lidé od 18 do 35 let v dané destinaci strávili.

Amsterdam dosáhl nejvyššího skóre především v kategoriích tolerance k LGBT komunitě, turistice či startupovém indexu. Naopak nejhůře dopadl v hodnocení dostupnosti bydlení, pracovních příležitostí a jídla. Berlín ovládl kategorii nočního života, genderové rovnosti a tolerance k LGBT komunitě. Propadl naopak v pracovních příležitostech či přístupu k antikoncepci.

Na opačném konci žebříčku se ocitla peruánská Lima, jež dopadla dobře v kategorii pivo či jídlo. V kritériích jako zdravotní péče, genderová rovnost, přístup k antikoncepci či rychlost internetu naopak propadla.

Autor žebříčku, berlínský Nestpick, provozuje webovou stránku pro hledání bytů po celém světě.

Video: Cestovatel komentuje evropské památky 

Video cestovatele se proslavilo na sociálních sítích. Památky komentuje slovem "vau". | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Členové představenstva Key Ivestment půjdou na čtyři a pět let do vězení

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim v pondělí potvrdil odvolací soud. Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Odvolací senát uznal bývalé členy představenstva KI vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Oba vinu odmítají. Brzkovský dnes novinářům řekl, že pouze udělal špatná obchodní rozhodnutí. "Těch pochybení tam byla celá řada, ale žádná z nich nedosáhla úrovně trestného činu," prohlásil. Dodal, že činy rozhodně nespáchal úmyslně.

Čtyřleté vězení pro Fenstererovou pak Brzkovský označil vzhledem k tomu, že má dvě děti, za likvidační. Žena podle něj sehrála v případu podobnou úlohu jako manažerka Alena Šťastná, kterou prvoinstanční soud zprostil obžaloby. Státní zastupitelství se proti tomu neodvolalo, a její osvobození tak již nabylo právní moci. Fenstererová se odvolacího řízení nezúčastnila, požádala o konání v nepřítomnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy