Výlety jako za první republiky. Plavba lodí, výšlap, dostihy nebo odpoledne v kavárně

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
14. 6. 2018 9:28
Rok 2018 je ve znamení připomínek sta let od vzniku samostatného Československa. S počátkem 20. století a zrodem první republiky je spojen také rozvoj volnočasových aktivit. Došlo k rozšíření turistického ruchu, zájmu o sportovní aktivity, lidé více vyráželi za kulturou nebo trávili čas v kavárnách. I dnes lze vyrazit po stopách prvorepublikových zábav.
Začátky Klubu českých turistů
Začátky Klubu českých turistů | Foto: archiv Klubu českých turistů

Pěší turistika

Česká turistika zažil boom již na konci 19. století, kdy vznikl Klub českých turistů. Tempo klubu, jakým šířil po českých zemích turistiku, bylo závratné. Turistické ubytovny rostly jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Přibývalo rovněž členů, včetně řady známých osobností. Chodilo se na poutní místa, do hor, ale jezdilo se třeba i do Paříže nebo k Jadranu.

Díky rozvoji turismu vzniklo nejen množství značených stezek, rozhleden či útulen, ale také penzionů a pohostinství. Pronájem pokoje stál zhruba 15 korun za noc. Oblíbené ale bylo také spaní pod širákem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy