Výlety jako za první republiky. Plavba lodí, výšlap, dostihy nebo odpoledne v kavárně

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
14. 6. 2018 9:28
Rok 2018 je ve znamení připomínek sta let od vzniku samostatného Československa. S počátkem 20. století a zrodem první republiky je spojen také rozvoj volnočasových aktivit. Došlo k rozšíření turistického ruchu, zájmu o sportovní aktivity, lidé více vyráželi za kulturou nebo trávili čas v kavárnách. I dnes lze vyrazit po stopách prvorepublikových zábav.
Začátky Klubu českých turistů
Začátky Klubu českých turistů | Foto: archiv Klubu českých turistů

Pěší turistika

Česká turistika zažil boom již na konci 19. století, kdy vznikl Klub českých turistů. Tempo klubu, jakým šířil po českých zemích turistiku, bylo závratné. Turistické ubytovny rostly jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Přibývalo rovněž členů, včetně řady známých osobností. Chodilo se na poutní místa, do hor, ale jezdilo se třeba i do Paříže nebo k Jadranu.

Díky rozvoji turismu vzniklo nejen množství značených stezek, rozhleden či útulen, ale také penzionů a pohostinství. Pronájem pokoje stál zhruba 15 korun za noc. Oblíbené ale bylo také spaní pod širákem.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy