V tyrolském rodišti olympijského skokana na lyžích naučí lyžovat každého

Pokud si nejste jistí svou technikou a v Alpách jste nikdy dříve nebyli, zkuste se zapsat na kurzy s certifikovanými instruktory. V St. Johannu se nachází hned tři lyžařské školy.
Po dávce lyžování si dopřejte místní gastro specialitu v některé z tradičních tyrolských chat. Vyzkoušet můžete například gröstl - mix brambor s masem připravovaný na pánvi - nebo backhendl, což je poctivý smažený kuřecí řízek.
Jednou z nich je i St. Johann in Tirol, kde se dříve těžila měděná a stříbrná ruda. Turistický ruch se zde začal rozvíjet od konce 19. století po napojení na železniční trasu. (Dobová pohlednice z roku 1941.)
Pokud si nejste jistí svou technikou a v Alpách jste nikdy dříve nebyli, zkuste se zapsat na kurzy s certifikovanými instruktory. V St. Johannu se nachází hned tři lyžařské školy. Pětidenní kurz pro dospělého, včetně půjčení vybavení, lze sehnat za 300 eur.
Místní mají zimní sporty v krvi. Není divu, že ze St. Johannu in Tirol pochází také jeden z olympijských vítězů - skokan na lyžích Andreas Widhölzl.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
7. 2. 2020 14:12
Nenáročné sjezdovky vhodné i pro začínající lyžaře, spousta zimních sportovních aktivit i bez lyží a nespočet zajímavých akcí. Středisko St. Johann in Tirol mezi horskými vrcholy Kitzbühler Horn na severozápadě Rakouska si oblíbili turisté z celé Evropy. Podívejte se, proč sem ročně míří desítky tisíc lidí.

Spolkovou zemi Tyrolsko jenom v loňském roce navštívilo přes půl milionu Čechů. Jednou z oblíbených destinací jsou Kitzbühelské Alpy okolo střediska St. Johann in Tirol. Cesta autem z Prahy sem trvá asi 5,5 hodiny, z Brna o pár desítek minut méně, v závislosti na dopravě kolem Vídně. 

Areál SkiStar St. Johann in Tirol je středně velkým v Rakousku. Jezdit se dá na 43 kilometrech sjezdovek, které jsou ideální zejména pro začínající a středně pokročilé lyžaře i rodiny s dětmi. Je tu 17 lanovek, čímž odpadá riziko větších front. Pro snowboardisty a adrenalinové lyžaře je tu připravený park se skokánky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy