Řím zakázal prodej suvenýrů i jídla u památek. Ničí obraz města, řekla starostka

Magazín Magazín
8. 1. 2020 9:36
Italské hlavní město zakázalo stánky se suvenýry a vozíčky s jídly u populárních památek, jako je Koloseum, Španělské schody nebo Fontána di Trevi. Řím tím chce ochránit kulturní dědictví místa. "Po léta byly památky města zahlceny prodavači nápojů, panini a laciných cetek. A to už nebudeme tolerovat," uvedla starostka Říma. Nařízení začalo platit se začátkem letošního roku.
Stánek se suvenýry u Fontány di Trévi v Římě
Stánek se suvenýry u Fontány di Trévi v Římě | Foto: Shutterstock

Klíčenky, tašky a klobouky s nápisem Rome, hrnky nebo gladiátorské přilby, to všechno se dá koupit v běžných stáncích se suvenýry po celém Římě. Vedení města se však s novým rokem rozhodlo tyto stánky, stejně jako vozíčky s rychlým občerstvením, u hlavních turistických památek zakázat. 

Starostka města Virginia Raggiová uvedla, že důvodem je ochrana kulturního dědictví Říma a také zvýšení bezpečnosti okolo nejnavštěvovanějších turistických památek, jako je Koloseum, Fontána di Trévi, Španělské schody, Pantheon či Circus Maximus. O nařízení, jež začalo platit se začátkem letošního roku, informovalo vydavatelství cestovatelských průvodců Lonely Planet

Zrušeno tak bylo zatím celkem sedmnáct stánků, osm z nich přitom získalo povolení fungovat dále na jiných místech ve městě. Podle Raggiové mnohé stánky se suvenýry a rychlým občerstvením "ničily obraz Říma".

"Po léta byly památky města zahlceny prodavači nápojů, panini a laciných cetek. A to už nebudeme tolerovat," uvedla starostka. 

Zákaz stánků je dalším z kroků, jak zlepšit veřejný prostor jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa. Loni v létě vedení Říma zakázalo sezení na Španělských schodech, koupání v místních fontánách nebo chození po ulicích bez trička. Zakázán byl také nelegální prodej lístků před turistickými památkami. 

Hlavní město Itálie každým rokem navštíví více než deset milionů turistů. 

Video: Podívejte se na rozhovor s nočním starostou Prahy

Nebudu chodit usměrňovat turisty, hlavní problém je Dlouhá ulice, Praha je trochu skanzen. Nechci, aby se z centra stala jen kulisa pro zábavu turistů | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy