Řím zakázal prodej suvenýrů i jídla u památek. Ničí obraz města, řekla starostka

Magazín Magazín
8. 1. 2020 9:36
Italské hlavní město zakázalo stánky se suvenýry a vozíčky s jídly u populárních památek, jako je Koloseum, Španělské schody nebo Fontána di Trevi. Řím tím chce ochránit kulturní dědictví místa. "Po léta byly památky města zahlceny prodavači nápojů, panini a laciných cetek. A to už nebudeme tolerovat," uvedla starostka Říma. Nařízení začalo platit se začátkem letošního roku.
Stánek se suvenýry u Fontány di Trévi v Římě
Stánek se suvenýry u Fontány di Trévi v Římě | Foto: Shutterstock

Klíčenky, tašky a klobouky s nápisem Rome, hrnky nebo gladiátorské přilby, to všechno se dá koupit v běžných stáncích se suvenýry po celém Římě. Vedení města se však s novým rokem rozhodlo tyto stánky, stejně jako vozíčky s rychlým občerstvením, u hlavních turistických památek zakázat. 

Starostka města Virginia Raggiová uvedla, že důvodem je ochrana kulturního dědictví Říma a také zvýšení bezpečnosti okolo nejnavštěvovanějších turistických památek, jako je Koloseum, Fontána di Trévi, Španělské schody, Pantheon či Circus Maximus. O nařízení, jež začalo platit se začátkem letošního roku, informovalo vydavatelství cestovatelských průvodců Lonely Planet

Zrušeno tak bylo zatím celkem sedmnáct stánků, osm z nich přitom získalo povolení fungovat dále na jiných místech ve městě. Podle Raggiové mnohé stánky se suvenýry a rychlým občerstvením "ničily obraz Říma".

"Po léta byly památky města zahlceny prodavači nápojů, panini a laciných cetek. A to už nebudeme tolerovat," uvedla starostka. 

Zákaz stánků je dalším z kroků, jak zlepšit veřejný prostor jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa. Loni v létě vedení Říma zakázalo sezení na Španělských schodech, koupání v místních fontánách nebo chození po ulicích bez trička. Zakázán byl také nelegální prodej lístků před turistickými památkami. 

Hlavní město Itálie každým rokem navštíví více než deset milionů turistů. 

Video: Podívejte se na rozhovor s nočním starostou Prahy

Nebudu chodit usměrňovat turisty, hlavní problém je Dlouhá ulice, Praha je trochu skanzen. Nechci, aby se z centra stala jen kulisa pro zábavu turistů | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy