Foto: Tady točili Kolju, Rebely i Králíčka JoJo. Úštěk má příchuť starých časů

Foto: Tady točili Kolju, Rebely i Králíčka JoJo. Úštěk má příchuť starých časů
Detail ptačích domků ze zadní strany nad skalním srázem.
Zakladatelem barokního areálu s kaplí Božího těla na vrchu Kalvárie byl Václav František Růžička, hejtman jezuitského panství v Liběšicích. Součástí jejich panství bylo i město Úštěk a obec Ostré, u které se křížová cesta nachází. Areál vznikl počátkem 18. století.
Malebné a starobylé městečko Úštěk patří k nejkrásnějším městům na severu Čech a je zároveň nejmenší městskou památkovou rezervací v Česku. Díky své atmosféře, která vyzařuje kouzlo starých časů, přitahuje filmaře z Česka i ze světa.
Město je i oblíbeným cílem turistů. Nabízí řadu památek a zajímavé cíle jsou i v okolí (například zřícenina hradu Helfenburku, křížová cesta na Kalvárii nebo jezero Chmelař.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 8. 2021 6:00
Na náměstí v Úštěku zpívala Zuzana Norisová ve filmu Rebelové, točila tam i Scarlet Johanssonová scény pro film Králíček JoJo (což je oceňovaný snímek o malém chlapci, který má za imaginárního kamaráda Adolfa Hitlera). Úštěk ovšem není jen oblíbeným cílem filmařů, ale také turistů - jde totiž o malebné městečko, které nabízí řadu zajímavých památek i výletů do okolí. Pojďte se podívat.

Úštěk patří díky starobylému centru k nejkrásnějším městům na severu Čech. Pro svůj dochovaný historický ráz s řadou architektonických památek byl prohlášen za městskou památkovou rezervací.

Ve fotogalerii najdete tipy na místní pamětihodnosti, jako je třeba stará synagoga a rabínův domek, židovská škola, věž městského opevnění postavená husity nebo třeba takzvané ptačí domky, které z jedné strany vypadají jako malé a nízké stavby, zatímco na druhé straně jejich velké dřevěné přístavky visí nad skalním srázem jako ptačí hnízda. Kromě toho je v blízkém okolí také jezero, zřícenina hradu a zajímavé poutní místo. Z Úštěku to dělá velmi zajímavý cíl turistických výletů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy