Malebné Neziderské jezero láká na 300 slunečních dní v roce i stovky druhů ptáků

Malebné Neziderské jezero láká na 300 slunečních dní v roce i stovky druhů ptáků
Vínu tu svědčí slunečné podnebí i sediment půdy. S čím si ale majitelé řádků musí každý rok poradit, jsou hejna ptáků, pro které jsou hrozny sladkou pochoutkou. Ještě v minulém století je vinaři odháněli bičem, dnes rány vydávají moderní technologie.
Rašeliniště je bohaté na rostliny, žáby i hmyz. Podle průvodce žije v Neusiedler See - Seewinkel až čtyřicet druhů vážek.
"Národní rezervace vznikla v roce 1992 a o rok později do ní vědci zahrnuli i okolí jezera Lange Lacke. Přibližně polovina celého území je dnes člověku nepřístupná, fauna a flóra se dá pozorovat jen z cest," vysvětluje průvodce.
Neziderské jezero se nachází v Burgenlandu, nejvýchodnější spolkové zemi Rakouska. Má okolo 300 kilometrů čtverečních a z ptačí perspektivy má tvar obuvníkovy lžíce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 8. 2020 19:39
Neziderské jezero je po Balatonu největším stepním jezerem v Evropě. Má neuvěřitelných 300 kilometrů čtverečních a rozprostírá se u rakousko-maďarských hranic. V mělkých vodách a rákosí žijí nejrozmanitější druhy ptáků, další desítky tu hnízdí během své migrace. Na rakouské straně se k jejich pozorování dá najmout i průvodce. Skrz safari vás sveze autem nebo doprovodí na kole. Podívejte se.

Rakousko patří v současné době k zemím s nízkým rizikem nákazy. Češi mohou do Rakouska vycestovat, aniž by se museli prokazovat negativním testem na covid-19, nebo se podrobit karanténě. Více informací ohledně opatření v jednotlivých spolkových zemích najdete zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy