Malebné Neziderské jezero láká na 300 slunečních dní v roce i stovky druhů ptáků

Malebné Neziderské jezero láká na 300 slunečních dní v roce i stovky druhů ptáků
Vínu tu svědčí slunečné podnebí i sediment půdy. S čím si ale majitelé řádků musí každý rok poradit, jsou hejna ptáků, pro které jsou hrozny sladkou pochoutkou. Ještě v minulém století je vinaři odháněli bičem, dnes rány vydávají moderní technologie.
Rašeliniště je bohaté na rostliny, žáby i hmyz. Podle průvodce žije v Neusiedler See - Seewinkel až čtyřicet druhů vážek.
"Národní rezervace vznikla v roce 1992 a o rok později do ní vědci zahrnuli i okolí jezera Lange Lacke. Přibližně polovina celého území je dnes člověku nepřístupná, fauna a flóra se dá pozorovat jen z cest," vysvětluje průvodce.
Neziderské jezero se nachází v Burgenlandu, nejvýchodnější spolkové zemi Rakouska. Má okolo 300 kilometrů čtverečních a z ptačí perspektivy má tvar obuvníkovy lžíce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 8. 2020 19:39
Neziderské jezero je po Balatonu největším stepním jezerem v Evropě. Má neuvěřitelných 300 kilometrů čtverečních a rozprostírá se u rakousko-maďarských hranic. V mělkých vodách a rákosí žijí nejrozmanitější druhy ptáků, další desítky tu hnízdí během své migrace. Na rakouské straně se k jejich pozorování dá najmout i průvodce. Skrz safari vás sveze autem nebo doprovodí na kole. Podívejte se.

Rakousko patří v současné době k zemím s nízkým rizikem nákazy. Češi mohou do Rakouska vycestovat, aniž by se museli prokazovat negativním testem na covid-19, nebo se podrobit karanténě. Více informací ohledně opatření v jednotlivých spolkových zemích najdete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy