Australští domorodci zvítězili nad komercí. Turisté už nemohou šplhat na jejich posvátnou horu

Magazín Magazín
Aktualizováno 2. 11. 2017 23:16
Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od konce října 2019 se turisté už nedostanou na australskou horu Uluru (též Ayers Rock). Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta.

Ačkoliv si mnozí myslí, že zákaz šplhání ublíží místními turismu, počet návštěvníků se za posledních pár let pravidelně snižuje, a to i díky šíření povědomí o historii a významu hory. Zemská ústřední rada (CLC), která reprezentuje Aboridžince v centrální části Austrálii, krok uvítala.

"Rozhodnutí se chystalo velmi dlouho a myslíme na všechny starší, kteří po tomto dnu toužili, ale už s námi nejsou, aby jej oslavili," uvedl její ředitel David Ross. Anangové podle něj dlouho bojovali a museli čelit silný konkurenčním zájmům a velkému tlaku.

Doufá také, že i přes zákaz slézání hory zůstane Uluru zajímavou turistickou destinací i při zachování a respektování náboženského významu původních obyvatel Austrálie.

Hora je totiž údajně křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Video: Budování zapadlé rovné silnice v Austrálii se stalo hitem internetu

Záběry z dronu ze stavby silnice v okrese Moora v Západní Austrálii se staly internetovou senzací. Video už nasbíralo 15 milionů zhlédnutí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy