Australští domorodci zvítězili nad komercí. Turisté už nemohou šplhat na jejich posvátnou horu

Magazín Magazín
Aktualizováno 2. 11. 2017 23:16
Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od konce října 2019 se turisté už nedostanou na australskou horu Uluru (též Ayers Rock). Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta.

Ačkoliv si mnozí myslí, že zákaz šplhání ublíží místními turismu, počet návštěvníků se za posledních pár let pravidelně snižuje, a to i díky šíření povědomí o historii a významu hory. Zemská ústřední rada (CLC), která reprezentuje Aboridžince v centrální části Austrálii, krok uvítala.

"Rozhodnutí se chystalo velmi dlouho a myslíme na všechny starší, kteří po tomto dnu toužili, ale už s námi nejsou, aby jej oslavili," uvedl její ředitel David Ross. Anangové podle něj dlouho bojovali a museli čelit silný konkurenčním zájmům a velkému tlaku.

Doufá také, že i přes zákaz slézání hory zůstane Uluru zajímavou turistickou destinací i při zachování a respektování náboženského významu původních obyvatel Austrálie.

Hora je totiž údajně křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Video: Budování zapadlé rovné silnice v Austrálii se stalo hitem internetu

Záběry z dronu ze stavby silnice v okrese Moora v Západní Austrálii se staly internetovou senzací. Video už nasbíralo 15 milionů zhlédnutí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy