Australští domorodci zvítězili nad komercí. Turisté už nemohou šplhat na jejich posvátnou horu

Magazín Magazín
Aktualizováno 2. 11. 2017 23:16
Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od konce října 2019 se turisté už nedostanou na australskou horu Uluru (též Ayers Rock). Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta.

Ačkoliv si mnozí myslí, že zákaz šplhání ublíží místními turismu, počet návštěvníků se za posledních pár let pravidelně snižuje, a to i díky šíření povědomí o historii a významu hory. Zemská ústřední rada (CLC), která reprezentuje Aboridžince v centrální části Austrálii, krok uvítala.

"Rozhodnutí se chystalo velmi dlouho a myslíme na všechny starší, kteří po tomto dnu toužili, ale už s námi nejsou, aby jej oslavili," uvedl její ředitel David Ross. Anangové podle něj dlouho bojovali a museli čelit silný konkurenčním zájmům a velkému tlaku.

Doufá také, že i přes zákaz slézání hory zůstane Uluru zajímavou turistickou destinací i při zachování a respektování náboženského významu původních obyvatel Austrálie.

Hora je totiž údajně křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Video: Budování zapadlé rovné silnice v Austrálii se stalo hitem internetu

Záběry z dronu ze stavby silnice v okrese Moora v Západní Austrálii se staly internetovou senzací. Video už nasbíralo 15 milionů zhlédnutí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy