Australští domorodci zvítězili nad komercí. Turisté už nemohou šplhat na jejich posvátnou horu

Magazín Magazín
Aktualizováno 2. 11. 2017 23:16
Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Od konce října 2019 se turisté už nedostanou na australskou horu Uluru (též Ayers Rock). Na opatření se spolu dohodli vlastníci půdy - původní obyvatelé Anangové, kteří byli proti zpřístupnění po desítky let a představitelé Národního parku Uluru-Kata Tjuta.

Ačkoliv si mnozí myslí, že zákaz šplhání ublíží místními turismu, počet návštěvníků se za posledních pár let pravidelně snižuje, a to i díky šíření povědomí o historii a významu hory. Zemská ústřední rada (CLC), která reprezentuje Aboridžince v centrální části Austrálii, krok uvítala.

"Rozhodnutí se chystalo velmi dlouho a myslíme na všechny starší, kteří po tomto dnu toužili, ale už s námi nejsou, aby jej oslavili," uvedl její ředitel David Ross. Anangové podle něj dlouho bojovali a museli čelit silný konkurenčním zájmům a velkému tlaku.

Doufá také, že i přes zákaz slézání hory zůstane Uluru zajímavou turistickou destinací i při zachování a respektování náboženského významu původních obyvatel Austrálie.

Hora je totiž údajně křižovatkou domorodých cest stvoření. Celá oblast byla Anangům vrácena v roce 1985 a od téhož roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Video: Budování zapadlé rovné silnice v Austrálii se stalo hitem internetu

Záběry z dronu ze stavby silnice v okrese Moora v Západní Austrálii se staly internetovou senzací. Video už nasbíralo 15 milionů zhlédnutí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy