Turisté zaplatí za vstup na ostrov Komodo tisíc dolarů. Lidé zde ohrožují zvířata

Magazín Magazín
2. 10. 2019 8:31
Indonéský ostrov Komodo známý především národním parkem s výskytem řady vzácných živočichů, včetně varana komodského, přistoupil ke zdražení vstupu pro turisty. Zatímco v současnosti platí návštěvníci 10 dolarů, v přepočtu 236 korun, brzy by se měl poplatek zvýšit na tisíc dolarů, tedy asi 23 610 korun. Počet návštěvníků ostrova za posledních deset let stoupl čtyřnásobně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jeden z indonéských ostrovů původně zvažoval úplné uzavření pro návštěvníky od příštího ledna. Nakonec se však místní autority shodly na tom, že dají přednost vysokým poplatkům za vstup. Ostrov známý především výskytem největšího ještěra na světě navštívilo vloni 144 tisíc lidí, v roce 2008 to přitom bylo čtyřikrát méně.

Již v červenci místní guvernér Viktor Bungtilu Laiskodat uvedl, že Komodo musí být uzavřeno, protože lidé narušují páření varanů a líhnutí mláďat. Vláda však nakonec dala přednost vysokému poplatku před kompletním uzavřením.

"Lidé se budou muset stát členy a zaplatit tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 23 610 korun) na rok. Myslím, že je to levné," citovala Laiskodata britská BBC. Díky novému opatření se tak nebudou muset přesouvat dvě tisícovky místních obyvatel. Ochrana komodských draků, jak se ještěrům přezdívá, by měla být posílena. 

Vláda mimo jiné plánuje omezit rozšiřování místní komunity, aby nebyla vesnice příliš velká a lidé také neohrožovali zvířata. Obyvatelé budou zároveň prostřednictvím vzdělávacích programů zapojeni do ochrany přírody. Podle mluvčí guvernéra je součástí nových pravidel také omezení plavby lodí. 

Východoindonéský ostrov hodlá nabízet dva druhy členství. Prémioví členové budou moci přijet přímo na ostrov Komodo. Ti, kteří si zvolí druhou variantu, se dostanou na ostrovy Rinca a Padar, jež patří do Komodského národního parku. Ten spadá od roku 1991 do seznamu světového dědictví UNESCO. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy