"Takovou krajinu v Evropě nenajdete." V Rakousku je oblast jako z Ledového království

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
24. 1. 2020 14:49
Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou. Cesta sem autem z Českých Budějovic zabere necelé tři hodiny. I proto obec v oblasti Solné komory navštívily v loňském roce přes čtyři tisíce Čechů. Proč je středisko zajímavější než turisty přehlcený Hallstatt?
Pohled na vesnici Obertraun v Horním Rakousku.
Pohled na vesnici Obertraun v Horním Rakousku. | Foto: Peter Perstl

Šedesátník Egon Höll je starostou Obertraunu více než 16 let. Vesnička patří stejně jako nedaleký Hallstatt na seznam světového dědictví UNESCO, a ačkoliv ji denně navštíví tisíce lidí, slávy vedlejšího Hallstattu nedosahuje. 

"Obertraun profituje ze své polohy nedaleko Hallstattu. Spousta turistů se ubytuje, stravuje se nebo nakupuje v Obertraunu. A zároveň spousta z nich nenavštíví jen Hallstatt, ale i Krippenstein, jeskyně a další výletní cíle," vypočítává hornorakouský rodák.

Egon Höll je starostou Obertraunu již více než 16 let.
Egon Höll je starostou Obertraunu již více než 16 let. | Foto: Manfred Schöpf

Právě kvůli zvýšenému počtu turistů v okolí Hallstattu však návštěvníci musí počítat s občasným dopravním zdržením nebo nedostatkem parkovacích míst mimo ubytování.

Vedení Hallstattu nedávno oznámilo, že letos na jaře hodlá počet návštěvníků snížit a odlehčit tak dopravě. Populární místo se totiž podobně jako jiná oblíbená evropská města potýká s takzvaným overtourismem.

Hallstatt, stejně jako Obertraun, se dostal na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1997 společně s dalšími obcemi v oblasti takzvané Solné komory ve střední části Rakouska. Popularita vesnice na břehu stejnojmenného jezera vzrostla především v posledních letech, a to díky sociálním sítím i animovanému snímku Ledové království. Vesnice se údajně stala jedním z inspiračních zdrojů tohoto amerického rodinného filmu.

Solná komora

Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou.
Hornorakouský Obertraun se nachází v romantickém údolí obklopeném zasněženými třítisícovými vrcholky, jezerem a panenskou přírodou. | Foto: 360perspektiven.com

Solná komora ale není jenom Hallstatt. V Krippensteinu se nachází třicet kilometrů sjezdovek vhodných pro jízdu ve volném terénu s převýšením až 1500 metrů.

Zatímco zkušení lyžaři a snowboardisté si podle Egona Hölla vychutnají areál Dachstein-Krippenstein, rodiny by měly vyzkoušet Dachstein West-Gosau. "Tahle největší lyžařská oblast v Rakousku leží od Obertraunu dvacet minut autem. Má dobré ceny, nejlepší sjezdovky a širokou nabídku aktivit," říká starosta.

Sám se pohybuje v turistickém ruchu dlouhá léta, vyučuje ho na střední a vyšší odborné škole a patří mezi horské záchranáře.

Lidé by podle něj neměli při návštěvě oblasti zmeškat vyhlídkové plošiny s názvem 5 Fingers a Welterbespirale, nebo vyhlídku ve tvaru žraloka Dachsteinhai v oblasti Dachstein-Krippenstein. "Na sněžnicích můžete vyrazit k chatám Wiesberghaus nebo Simonyhütte. Dále jeskyně Dachsteinhöhlen, doporučuji Koppenbrüllerhöhle v údolí, Mammuthöhle a rozhodně Rieseneishöhle v oblasti Schönbergalm," vyjmenovává.

Vyhlídková plošina 5 Fingers
Vyhlídková plošina 5 Fingers | Foto: Ferienregion Dachstein Salzkammergut

"Takovou krajinu jinde v Evropě nenajdete"

I přes přehlcenost davy turistů v určité časy doporučuje také návštěvu historického centra Hallstattu. "Leží čtyři kilometry odsud. Nejlepší doba k návštěvě, kdy je zde málo turistů, je do desíti dopoledne nebo od šesti hodin večer. Toho mohou využít právě turisté, kteří jsou ubytovaní v Obertraunu, odkud můžete jet pohodlně lodí po jezeře, pěšky, na kole, linkovým autobusem nebo taxbusem," radí starosta.

Pokud patříte mezi náruživé chodce a neodrazuje vás ani zima, radí Egon Höll vyzkoušet skialpovou túru na Dachstein. "Na rozsáhlé náhorní plošině Dachsteinu budete mít pocit, že jste se ocitli ve středoevropské Aljašce. Pohled z vyhlídkové plošiny Five Fingers na Hallstattské jezero se podobá pohledu na norské fjordy. Takovou krajinu jinde v Evropě nenajdete," přesvědčuje Höll.

Zájemci o řemesla by zase neměli minout vesnici Bad Goisern se zdobenými domy, tradiční řemeslnou dílnou Hand.Werk.Haus a lázněmi.

Po lyžování nebo dlouhých procházkách je ideální zastavit se v některé z místních restaurací nebo chat a vyzkoušet lokální speciality. "Rozhodně byste měli ochutnat ryby z Hallstattského jezera, jako je siven nebo síh (lososovitá bílá ryba, pozn. red.), zvěřinové a další regionální speciality z oblasti Solné komory, třeba sýrové špecle nebo místní knedlíky," dodává starosta Obertraunu.

UNESCO pomáhá s infrastrukturou

Přestože oblast Dachsteinu denně podle Egona Hölla navštíví v průměru 200 tisíc lidí, zástupci vesnic a dalších institucí se snaží vést turistický ruch v udržitelné rovině.

"Sto procent našich investic vynakládáme na udržitelnost. Pokud ve světě nedojde k velkým politickým nebo ekonomickým krizím, považuji současný vývoj turismu za udržitelný," tvrdí.

Skialpové túry v oblasti Dachstein-Krippenstein.
Skialpové túry v oblasti Dachstein-Krippenstein. | Foto: Oberösterreich Tourismus / David Lugmayr

Obyvatelé Obertraunu z turistického ruchu profitují přímo i nepřímo. "Bez těchto příjmů bychom si nemohli dovolit zaopatřit obec infrastrukturou, jako je voda, kanalizace, úklid sněhu nebo mateřské školky. Nemáme totiž k dispozici finance plynoucí z daní z průmyslu nebo počtu obyvatel. U mnoha poplatků (například roční parkovné) jsou obyvatelům s trvalým bydlištěm k dispozici slevy. Navíc tady máme spoustu pracovních příležitostí spojených s turistickým ruchem," říká starosta.

Zapsání na seznam UNESCO podle něj s sebou nese mnoho pozitiv, ale i také pár negativ. "Na jednu stranu to jsou omezení při stavbách a dalších projektech. Musíme mít plán a všechny turistické projekty musí splňovat podmínky stanovené ochranou světového dědictví. Na druhou stranu jde o něco speciálního, co zaujme především ty turisty, které zajímá kultura," vysvětluje s tím, že díky statusu udělenému v roce 1997 se lidé o oblast Solné komory zajímají více než dřív.

Ostatním místům spolupracujícím s UNESCO by poradil, aby se region neizoloval od svého okolí a kvůli udělenému statusu se nebránil dalšímu rozvoji.

Podívejte se, co v Horním Rakousku neminout:

 

Právě se děje

Další zprávy