Tahle místa by cestovatelé letos neměli minout. Doporučuje je i National Geographic

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 1. 2018 10:30
Slavný magazín National Geographic nedávno zveřejnil seznam míst, která by zapálení cestovatelé při svých toulkách světem rozhodně neměli minout. Jsou mezi nimi národní parky, města s bohatým kulturním životem i méně známé treky. Svůj novoroční seznam destinací, které byste chtěli navštívit, tak můžete rozšířit například o gruzínské hlavní město, Albánii či nizozemskou provincii Frísko.
Waddenské moře, Nizozemsko
Waddenské moře, Nizozemsko | Foto: Shutterstock

Frísko, Nizozemsko

Hlavní město severonizozemské provincie Frísko Leeuwarden je v roce 2018 jedním z Evropských hlavních měst kultury. Nejstarší památkou je klášterní kostel Jacobijnerkerk, nachází se zde ale více než 600 pamětihodností. V Leeuwardenu se narodila například slavná exotická tanečnice a agentka Mata Hari.

A z regionu pochází také jedno z nejstarších evropských koňských plemen. Návštěvníci provincie by si neměli nechat ujít příležitost procházet se po břehu Waddenského moře, ochutnat sladký chléb sypaný skořicí a koupit si glazované keramické výrobky v Makkumu. Zajímavostí je, že ve Frísku se kromě nizozemštiny používá také západofríština. Oblíbeným sportem je zde rychlobruslení, fríská házená a túry po přílivovém břehu moře (wadlopen).

 

Právě se děje

před 35 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy