Středověká vesnička u Komského jezera zavede vstupné, chce ale přitáhnout víc turistů

Magazín Magazín
17. 1. 2020 16:00
Pitoreskní středověká vesnička Corenno Plinio, ležící u populárního severoitalského Komského jezera, plánuje od konce března vybírat turistické vstupné ve výši pěti eur (v přepočtu zhruba 126 korun). Nový starosta chce využít popularity místa k tomu, aby vybral peníze na další rozvoj oblasti. Místní se proti nové vyhlášce bouří.
Corenno Plinio, Itálie
Corenno Plinio, Itálie | Foto: Shutterstock

Ve vesničce na břehu Komského jezera žije podle britského deníku The Telegraph pouze 16 stálých obyvatel, pravidelně sem však přijíždějí tisíce turistů, aby si prošly středověké centrum.

Přes 60 procent návštěvníků Corenna Plinia je přitom ze zahraničí a do vesnice je vozí autobusy. Nový starosta Stefano Cassinelli se proto rozhodl popularity místa využít a od 29. března zavedl vstupné do vesnice ve výši pěti eur, v přepočtu zhruba 126 korun. Vybrané peníze chce využít k rozvoji vesničky, jejíž osídlení se datuje až do starověku. Postaví například muzeum pod širým nebem, které má nalákat ještě více turistů.

Místní se proti kroku nově zvoleného starosty bouří s tím, že poplatek turisty může odradit, a osada s dominantní hradní věží ze 13. století navíc není na masový turismus vhodná. 

"Z nápadu zavést poplatek jsem zmatený," citoval britský list Angelantonia Mariettiho Andreaniho, který žije v místním starém hradě. "Nemyslím si, že tohle místo je vhodné pro masový turismus," podotkl také jeden z potomků slavného hraběcího rodu.

O zavedení poplatku pro návštěvníky uvažují i další italská města, která ale chtějí turismus hlavně regulovat. Benátky například vloni zavedly poplatek pro jednodenní turisty ve výši osmi eur (v přepočtu více než 200 korun). 

S takzvaným overtourismem se ale potýkají i evropská města a kromě poplatků za vstup se snaží zavádět i další pravidla kultivující populární místa. Řím například od začátku nového roku zrušil u hlavních historických památek stánky se suvenýry a občerstvením. 

Vedení rakouského Hallstattu zase oznámilo, že od jara zavede povinné rezervace pro zájezdové autobusy, bez nichž by se neměly do vesničky v oblasti takzvané Solné komory dostat. Rezervace na parkování a vyšší poplatky pro zájezdové autobusy zavedl vloni také Český Krumlov.

Video: Adršpašské skály pod návalem turistů

Overturismus: Adršpašské skály | Video: Tomáš Vocelka
 

Právě se děje

před 9 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy