Českem od severu k jihu. Na vandru po krásách země navštívil psí kostel i kamzíky

Českem od severu k jihu. Na vandru po krásách země navštívil psí kostel i kamzíky
Nejsevernější bod Česka u Lobendavy je rovněž nejsevernějším bodem bývalého Československa a Rakousko-Uherska a také nejsevernějším bodem historického území Čech. Pravda, moře z českého Nordkapu sice neuvidíte, ale vzdušná vzdálenost k tomu Baltskému činí jen 290 km, opačným směrem na jih bychom naměřili 278 kilometrů k našemu nejjižnějšímu bodu u obce Studánky – protilehlému bodu Stezky středozemím.
Za Chřibskou v Lužických horách vystoupá cesta k rozcestníku pod Kamzičím vrchem, k jehož vrcholu to není dál než půl kilometru. Těch pět set metrů navíc ale rozhodně stojí za to, cesta totiž vede nádhernou bučinou se suťovými poli k vrcholovým skalám s pěknými výhledy k hoře Studenec. Jak název hory napovídá, při troše štěstí můžete na Kamzičím vrchu zahlédnout kamzíky.
Z České Kamenice, ležící na trojmezí Lužických hor, Českého Švýcarska a Českého středohoří, vede Stezka středozemím strmým výstupem na Zámecký vrch, jehož vrchol leží o 250 metrů výš než náměstí v České Kamenici. Na vrcholku zalesněného čedičového kužele stojí zřícenina hradu Kamenice s vyhlídkovou věží.
Foto: Jan Hocek, Via Czechia
skr skr
19. 7. 2022 6:00
Česko zná jako své boty a těžko hledat kus země, který by zase neznal vzorek na jeho podrážce. Cestovatel Jan Hocek prošel republiku několikrát a všemi směry. Po úspěchu severní a jižní trasy, které vedly po hranicích naší země, vymyslel novou Stezku českým středozemím. Rozdělil ji na 27 denních etap dlouhých 20-25 kilometrů, vždy s možností přespat pod střechou. Podívejte se.

Projít Českou republiku od nejsevernějšího k nejjižnějšímu místu se dá za 27 dní. Alespoň tak Jan Hocek rozdělil celou trasu dlouhou 569 kilometrů. Stezka středozemím, jak ji nazval, prochází přes čtyři chráněné krajinné oblasti, vede přes jednu "tisícovku" a zavede turisty na 24 poutních míst. 

"Trasy jsou rozděleny na logické úseky, s uzlovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou, lze je tedy absolvovat postupně po částech - podle časových možností, chuti, kondice a podobně. Stačí jen chtít a zvednout se z gauče," říká v nadsázce Hocek.

Vhodná je pro putování na kole, trasa upravená pro cyklisty měří 547 kilometrů a lze ji zvládnout za přibližně 8-10 dní.

Jednotlivé etapy včetně online map nebo podrobných itinerářů najdete na www.viaczechia.cz, můžete se také zapojit do facebookové skupiny www.facebook.com/groups/viaczechia.

Následující fotografie od Jana Hocka nabízejí výběr nejzajímavějších míst od Šluknovského výběžku po Šumavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Arménským hlavním městem Jerevan otřásla mohutná exploze

Výbuch v obchodním centru v Jerevanu bude mít podle tamějších úřadů oběti.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
Další zprávy