Souboj o kozla. Uzbekové slaví jaro "koňským fotbalem", vítěz získá auto či velblouda

Souboj o kozla. Uzbekové slaví jaro "koňským fotbalem", vítěz získá auto či velblouda
Koně jsou ke hře speciálně cvičeni, často je jejich majitelé učí, aby při hře byli schopni svého jezdce ochránit před pádem.
Koně jsou relativně malí, silní, vytrvalí a speciálně krmení. Jezdci z nich musí dobře dosáhnout na zem, aby mohli kozla lehce zvednout.
Krajina je tu nehostinná a vyschlá, sever Uzbekistánu zabírá poušť Kyzylkum. Vraky lodí v písku jsou smutnou připomínkou ekologické katastrofy. Pro kupkari je ale ideální.
Hra je poměrně nemilosrdná, bičíky se navzájem bijí jezdci i koně. Zvířata zase mohou protivníka kousat, včetně jezdců.
Foto: Martina Podhůrská
Martina Podhůrská Martina Podhůrská
14. 5. 2022 15:17
Chumel koní se řítí přes prašné pole, vedoucí jezdec hází na zem bezhlavé tělo kozla a dav přihlížejících jásá a oslavně se plácá do zad. Jaro, svatby, oslavy a začátek zemědělské sezony jsou ve středoasijských zemích příležitostí, ke kterým se tu s oblibou pořádá jedna z vůbec nejstarších her hraná na koňských hřbetech - kupkari. Podívejte se v galerii, jak probíhá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy