Skotský ostrov shání turisty. Nabízí jim klid, půjčení kola zdarma i pozorování tuleňů

Magazín Magazín
13. 1. 2018 7:33
Na ostrov o velikosti více než tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings.
Letecký pohled na obec Whitehall.
Letecký pohled na obec Whitehall. | Foto: Lis Burke [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Na ostrově Stronsay ve skotském souostroví Orkneje žije 349 obyvatel. Během roku jej navštíví dalších zhruba šest stovek lidí. Místo by se nyní chtělo dostat více do povědomí potenciálních návštěvníků, kterým nabízí klid uprostřed nedotčené přírody.

Na ostrov o velikosti přes tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Stronsay totiž disponuje i přistávací dráhou. Místní obyvatelé se živí především zemědělstvím, dříve ale byl velmi populární také rybolov.

St Catherine’s Bay #beach #bay #sand #visitorkney #beachfun #walks

Příspěvek sdílený Stronsay (@visitstronsay),

"Doufáme, že se zvyšujícím se turistickým ruchem budeme schopni vytvořit více pracovních míst na ostrově, které přilákají více budoucích obyvatel, ať už starších nebo mladých rodin," citoval Dianne Riley-Moorovou, jednu z osob stojící za kampaní, britský The Guardian.

Obchod, kavárna i kapela

Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings. Na celém Stronsay je kromě hotelu také jeden penzion a další hostel.

Se spuštěním nových internetových stránek a turistické kampaně by ostrov rád zvedl počet návštěvníků v následujících třech až pěti letech na dvojnásobek, napsal server Travel and Leisure.

Mezi zajímavosti ostrova patří Vat of Kirbister, jeden z orknejských přírodních skalních mostů. Návštěvníci si mohou půjčit zdarma také kolo, procházet se po písčitých plážích a sledovat tuleně i arktické ptáky. Na Stronsay je možné spatřit třeba rybáka dlouhoocasého.

Podle propagátorů nové destinace Skotska je ostrov vhodný zvláště pro ty, kteří touží obklopit se přírodou a klidem daleko od každodenního spěchu moderního života.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy