Skotský ostrov shání turisty. Nabízí jim klid, půjčení kola zdarma i pozorování tuleňů

Magazín Magazín
13. 1. 2018 7:33
Na ostrov o velikosti více než tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings.
Letecký pohled na obec Whitehall.
Letecký pohled na obec Whitehall. | Foto: Lis Burke [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Na ostrově Stronsay ve skotském souostroví Orkneje žije 349 obyvatel. Během roku jej navštíví dalších zhruba šest stovek lidí. Místo by se nyní chtělo dostat více do povědomí potenciálních návštěvníků, kterým nabízí klid uprostřed nedotčené přírody.

Na ostrov o velikosti přes tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Stronsay totiž disponuje i přistávací dráhou. Místní obyvatelé se živí především zemědělstvím, dříve ale byl velmi populární také rybolov.

St Catherine’s Bay #beach #bay #sand #visitorkney #beachfun #walks

Příspěvek sdílený Stronsay (@visitstronsay),

"Doufáme, že se zvyšujícím se turistickým ruchem budeme schopni vytvořit více pracovních míst na ostrově, které přilákají více budoucích obyvatel, ať už starších nebo mladých rodin," citoval Dianne Riley-Moorovou, jednu z osob stojící za kampaní, britský The Guardian.

Obchod, kavárna i kapela

Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings. Na celém Stronsay je kromě hotelu také jeden penzion a další hostel.

Se spuštěním nových internetových stránek a turistické kampaně by ostrov rád zvedl počet návštěvníků v následujících třech až pěti letech na dvojnásobek, napsal server Travel and Leisure.

Mezi zajímavosti ostrova patří Vat of Kirbister, jeden z orknejských přírodních skalních mostů. Návštěvníci si mohou půjčit zdarma také kolo, procházet se po písčitých plážích a sledovat tuleně i arktické ptáky. Na Stronsay je možné spatřit třeba rybáka dlouhoocasého.

Podle propagátorů nové destinace Skotska je ostrov vhodný zvláště pro ty, kteří touží obklopit se přírodou a klidem daleko od každodenního spěchu moderního života.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy