Skotský ostrov shání turisty. Nabízí jim klid, půjčení kola zdarma i pozorování tuleňů

Magazín Magazín
13. 1. 2018 7:33
Na ostrov o velikosti více než tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings.
Letecký pohled na obec Whitehall.
Letecký pohled na obec Whitehall. | Foto: Lis Burke [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Na ostrově Stronsay ve skotském souostroví Orkneje žije 349 obyvatel. Během roku jej navštíví dalších zhruba šest stovek lidí. Místo by se nyní chtělo dostat více do povědomí potenciálních návštěvníků, kterým nabízí klid uprostřed nedotčené přírody.

Na ostrov o velikosti přes tři tisíce hektarů se lze dostat trajektem z Kirkwallu za hodinu a půl nebo letadlem. Stronsay totiž disponuje i přistávací dráhou. Místní obyvatelé se živí především zemědělstvím, dříve ale byl velmi populární také rybolov.

St Catherine’s Bay #beach #bay #sand #visitorkney #beachfun #walks

Příspěvek sdílený Stronsay (@visitstronsay),

"Doufáme, že se zvyšujícím se turistickým ruchem budeme schopni vytvořit více pracovních míst na ostrově, které přilákají více budoucích obyvatel, ať už starších nebo mladých rodin," citoval Dianne Riley-Moorovou, jednu z osob stojící za kampaní, britský The Guardian.

Obchod, kavárna i kapela

Největší obcí je Whitehall, čítající padesátku domů. Nachází se zde také obchod, kavárna, hotel s hospodou a pošta. Na ostrově hraje také jedna kapela, jmenuje se Silver Darlings. Na celém Stronsay je kromě hotelu také jeden penzion a další hostel.

Se spuštěním nových internetových stránek a turistické kampaně by ostrov rád zvedl počet návštěvníků v následujících třech až pěti letech na dvojnásobek, napsal server Travel and Leisure.

Mezi zajímavosti ostrova patří Vat of Kirbister, jeden z orknejských přírodních skalních mostů. Návštěvníci si mohou půjčit zdarma také kolo, procházet se po písčitých plážích a sledovat tuleně i arktické ptáky. Na Stronsay je možné spatřit třeba rybáka dlouhoocasého.

Podle propagátorů nové destinace Skotska je ostrov vhodný zvláště pro ty, kteří touží obklopit se přírodou a klidem daleko od každodenního spěchu moderního života.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy