Putin otevřel v Moskvě Ostrov snů. Ročně ho mají navštívit miliony lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2020 22:34
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek spolu s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem otevřel v hlavním městě nový zábavní park, který má být největší v Evropě v kategorii zastřešených středisek. Park Ostrov snů, kterému se ovšem už přezdívá "ruský Disneyland", má rozlohu 300 000 čtverečních metrů.
Ruský prezident Vladimir Putin s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem před otevřením zábavního parku Ostrov snů.
Ruský prezident Vladimir Putin s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem před otevřením zábavního parku Ostrov snů. | Foto: Reuters

Prvními návštěvníky se staly děti z moskevských sirotčinců a z chudých rodin. Pro ostatní se Ostrov snů otevře v sobotu 29. února, napsal list Vedomosti.

Park se stavěl od roku 2017 a termíny dokončení se dvakrát posouvaly kvůli problémům s financováním. Vybudování parku je součástí projektu revitalizace území bývalé moskevské automobilky ZIL. Projekt si podle deníku vyžádal v přepočtu skoro 35 miliard korun.

Zábavní komplex zahrnuje park s atrakcemi v devíti tematických zónách, nákupní centrum, 17 kinosálů a koncertní síň pro 4500 diváků; ta se ale otevře až v druhé polovině roku.

Promenáda s největší skleněnou kopulí v Evropě

Před parkem je obchodní galerie v podobě městské promenády, která imituje ulice Říma, Barcelony, Londýnu a Beverly Hills, ústící na moskevském náměstí. Většina nájemců (řetězce kaváren a restaurací, obchody s oděvy, obuví, kosmetikou a hračkami) už uzavřela dohody a zaplnila plochy, zbývající mají být obsazeny do poloviny roku.

Promenádu kryje sedm skleněných kupolí; ústřední kopule o rozloze 8600 čtverečních metrů je podle deníku největší v Evropě.

V parku je 27 atrakcí, čtyři další plně interaktivní, pět show a devět míst pro zdramatizované schůzky s postavami z animovaných filmů.

Park má být podle tvůrců střediskem odpočinku rodin, zábavu tu mají najít předškoláci i dospělí. Investor počítá s nejméně 7,5 milionu návštěvníků ročně. Vstupné stojí od 1900 do 2900 rublů (asi 660 až 1000 Kč), podle dne v týdnu a kategorie vstupenky. Rodiny s mnoha dětmi, penzisté, veteráni a invalidé mohou počítat s dvacetiprocentní slevou, sirotci mohou park jednou měsíčně navštívit zdarma.

Příští rok má u parku vyrůst čtyřhvězdičkový hotel s 900 pokoji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy