Horolezec Jaroš: Rovníková Afrika překvapí, není to písek a slunce, ale mraky a déšť

Horolezec Jaroš: Rovníková Afrika překvapí, není to písek a slunce, ale mraky a déšť
Ohrožená žirafa masajská v parku Arusha v Tanzanii. Po náročném výstupu na sopku Meru jsme byli odměněni na jejím úpatí i výhledem na tuto krasavici.
Pohled na činnou sopku v Kongu. Fascinujícím zážitkem je spát na hraně kaldery činné sopky a za dne i v noci sledovat na vlastní oči bublající lávu a vybuchující kráter.
Rwandská žena nese úrodu batátů tradičně v koši na hlavě. Dnes jde o mírovou krásnou a bohatou zemi. Před 26 lety ale byla svědkem brutální občanské války.
Tři sloni se chladí mokrým bahnem. V okamžiku, kdy nastraží uši a začnou se pohybovat dopředu a dozadu, musí být pozorovatel ve střehu.
Foto: Radek Jaroš
Foto
1. 2. 2020 10:33
Horolezec Radek Jaroš, který zdolal bez kyslíku všech čtrnáct světových osmitisícovek, svým nedávným výstupem na africké Kilimandžáro získal také takzvanou Korunu planety. Jinými slovy - má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší vrcholy všech světových kontinentů. Snímky z africké výpravy představuje ve fotogalerii u tohoto článku.

Čím je Reinhold Messner pro světový horolezecký sport, tím je pro české fanoušky lezení po velehorách Radek Jaroš. První Čech, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku, zdolal loni na podzim také vrchol afrického Kilimandžára, a dokončil tak sérii výstupů na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Získal tak pomyslnou horolezeckou Korunu planety.

Splnění dlouhodobého cíle, kterým pro něj Koruna planety byla, však doprovázely i další nezapomenutelné zážitky. "Například v Kongu jsme byli na vrcholu činné sopky. Spali jsme deset metrů od hrany kráteru, dole vřela žhavá láva. Ale možná nejkrásnější bylo setkání se skupinou horských goril. Bylo to nedaleko od místa, kde působila a zemřela Diana Fosseyová," říká.  Slavná bioložka se zabývala studiem života goril a vznikl o ní film Gorily v mlze.

Co je podle Jaroše, který navštívil všechny kontinenty světa, na Africe ojedinělé? Říká, že tak trochu všechno. "Velká většina světa je multikulturní. V Africe se ale našinec nikam neschová. Bohužel někde je to škoda, protože každého z nás bílých považují tak trochu za chodící peněženku. Spoustu lidí by také překvapilo, že rovníková Afrika není písek, slunce a vedro, ale především mraky, déšť, vlhko a relativně chladno," říká. 

"I když Uganda, Rwanda a Tanzánie jsou z afrického pohledu poměrně bohaté země, pořád je tam především z pohledu Evropana velká chudoba. Ale myslím si, že místní lidé jsou spokojení a šťastní," popisuje horolezec.

Jaroš vždy na svých expedicích fotografoval a bylo to tak i v Africe. Dlouhodobě spolupracuje s firmou Canon, letos si s sebou vezl její bezzrcadlovku EOS R. "K fotoaparátu jsem měl objektiv 24-240 mm, který zvládá jak širokoúhlý záběr, tak i hodně slušné přiblížení. Navíc jsem díky kvalitě videa z tohoto fotoaparátu nepotřeboval videokameru," říká.

To je samozřejmě vlastnost, kterou už má drtivá většina moderních profesionálních a poloprofesionálních fotoaparátů. Kariéra Radka Jaroše trvá už desítky let a během ní zažil obrovskou proměnu fotografické techniky. "Zažil jsem přechod z analogových na digitální fotoaparáty, to byla dramatická změna. Zvlášť zpočátku byl každý rok obrovským posunem. V té době jsem potřeboval novou techniku každý rok. Stálo za to mít aktuální špičku v technologii, protože na osmitisícovky se člověk kvůli fotografii či filmu vracet nebude," vysvětluje.

V počátcích digitální fotografie byly podle něj největší problémy s archivací natočeného a nafoceného materiálu. "Paměťové karty neměly zdaleka takovou kapacitu jako dnes, databanky byly nutností. Kapacita baterií se také výrazně zlepšila. Do chladného himalájského prostředí jsem vždycky potřeboval větší množství náhradních baterií, které jsem nosil do výškových táborů s sebou," konstatuje.

Kromě fotoaparátu na svých expedicích poměrně často využije i dalekohledy. V Africe měl s sebou poprvé model s optickou stabilizací obrazu, a protože spolupracuje s Canonem, zvolil tuto značku. "Občas jsem s sebou do hor dalekohled nosil, ale nikdy ne s optickou stabilizací. A musím říct, že je to věc, která neuvěřitelně funguje. Zvlášť ve vysokých v horách, kde se člověku třesou  ruce a hodně těžce se dýchá. A nakonec i na safari v jedoucím jeepu se uklidnění obrazu vyplatí," dodává. 

Radek Jaroš (55)

  • Nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec a specialista na expedice v malém počtu členů.
  • Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci šerpů.
  • V roce 2014 úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku (K2). Stal se tak prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tak získal "Korunu Himálaje".
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy