Horolezec Jaroš: Rovníková Afrika překvapí, není to písek a slunce, ale mraky a déšť

Horolezec Jaroš: Rovníková Afrika překvapí, není to písek a slunce, ale mraky a déšť
Ohrožená žirafa masajská v parku Arusha v Tanzanii. Po náročném výstupu na sopku Meru jsme byli odměněni na jejím úpatí i výhledem na tuto krasavici.
Pohled na činnou sopku v Kongu. Fascinujícím zážitkem je spát na hraně kaldery činné sopky a za dne i v noci sledovat na vlastní oči bublající lávu a vybuchující kráter.
Rwandská žena nese úrodu batátů tradičně v koši na hlavě. Dnes jde o mírovou krásnou a bohatou zemi. Před 26 lety ale byla svědkem brutální občanské války.
Tři sloni se chladí mokrým bahnem. V okamžiku, kdy nastraží uši a začnou se pohybovat dopředu a dozadu, musí být pozorovatel ve střehu.
Foto: Radek Jaroš
Foto
1. 2. 2020 10:33
Horolezec Radek Jaroš, který zdolal bez kyslíku všech čtrnáct světových osmitisícovek, svým nedávným výstupem na africké Kilimandžáro získal také takzvanou Korunu planety. Jinými slovy - má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší vrcholy všech světových kontinentů. Snímky z africké výpravy představuje ve fotogalerii u tohoto článku.

Čím je Reinhold Messner pro světový horolezecký sport, tím je pro české fanoušky lezení po velehorách Radek Jaroš. První Čech, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku, zdolal loni na podzim také vrchol afrického Kilimandžára, a dokončil tak sérii výstupů na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Získal tak pomyslnou horolezeckou Korunu planety.

Splnění dlouhodobého cíle, kterým pro něj Koruna planety byla, však doprovázely i další nezapomenutelné zážitky. "Například v Kongu jsme byli na vrcholu činné sopky. Spali jsme deset metrů od hrany kráteru, dole vřela žhavá láva. Ale možná nejkrásnější bylo setkání se skupinou horských goril. Bylo to nedaleko od místa, kde působila a zemřela Diana Fosseyová," říká.  Slavná bioložka se zabývala studiem života goril a vznikl o ní film Gorily v mlze.

Co je podle Jaroše, který navštívil všechny kontinenty světa, na Africe ojedinělé? Říká, že tak trochu všechno. "Velká většina světa je multikulturní. V Africe se ale našinec nikam neschová. Bohužel někde je to škoda, protože každého z nás bílých považují tak trochu za chodící peněženku. Spoustu lidí by také překvapilo, že rovníková Afrika není písek, slunce a vedro, ale především mraky, déšť, vlhko a relativně chladno," říká. 

"I když Uganda, Rwanda a Tanzánie jsou z afrického pohledu poměrně bohaté země, pořád je tam především z pohledu Evropana velká chudoba. Ale myslím si, že místní lidé jsou spokojení a šťastní," popisuje horolezec.

Jaroš vždy na svých expedicích fotografoval a bylo to tak i v Africe. Dlouhodobě spolupracuje s firmou Canon, letos si s sebou vezl její bezzrcadlovku EOS R. "K fotoaparátu jsem měl objektiv 24-240 mm, který zvládá jak širokoúhlý záběr, tak i hodně slušné přiblížení. Navíc jsem díky kvalitě videa z tohoto fotoaparátu nepotřeboval videokameru," říká.

To je samozřejmě vlastnost, kterou už má drtivá většina moderních profesionálních a poloprofesionálních fotoaparátů. Kariéra Radka Jaroše trvá už desítky let a během ní zažil obrovskou proměnu fotografické techniky. "Zažil jsem přechod z analogových na digitální fotoaparáty, to byla dramatická změna. Zvlášť zpočátku byl každý rok obrovským posunem. V té době jsem potřeboval novou techniku každý rok. Stálo za to mít aktuální špičku v technologii, protože na osmitisícovky se člověk kvůli fotografii či filmu vracet nebude," vysvětluje.

V počátcích digitální fotografie byly podle něj největší problémy s archivací natočeného a nafoceného materiálu. "Paměťové karty neměly zdaleka takovou kapacitu jako dnes, databanky byly nutností. Kapacita baterií se také výrazně zlepšila. Do chladného himalájského prostředí jsem vždycky potřeboval větší množství náhradních baterií, které jsem nosil do výškových táborů s sebou," konstatuje.

Kromě fotoaparátu na svých expedicích poměrně často využije i dalekohledy. V Africe měl s sebou poprvé model s optickou stabilizací obrazu, a protože spolupracuje s Canonem, zvolil tuto značku. "Občas jsem s sebou do hor dalekohled nosil, ale nikdy ne s optickou stabilizací. A musím říct, že je to věc, která neuvěřitelně funguje. Zvlášť ve vysokých v horách, kde se člověku třesou  ruce a hodně těžce se dýchá. A nakonec i na safari v jedoucím jeepu se uklidnění obrazu vyplatí," dodává. 

Radek Jaroš (55)

  • Nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec a specialista na expedice v malém počtu členů.
  • Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci šerpů.
  • V roce 2014 úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku (K2). Stal se tak prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tak získal "Korunu Himálaje".
 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy