Kouzelnou vesnici v Rakousku proslavilo Ledové království, teď ji trápí davy turistů

Magazín Magazín
10. 1. 2020 13:54
V alpské obci Halštat ležící v oblasti Solné komory na břehu jezera žije stabilně 780 obyvatel, každý den ji však navštíví okolo 10 tisíc lidí. Populární místo zapsané na seznamu UNESCO se tak podobně jako jiná oblíbená evropská města potýkají s takzvaným overtourismem. Manažerka cestovního ruchu obce tvrdí, že současný stav je neudržitelný a obec se letos zasadí o snížení počtu návštěvníků.
Halštat láká svým pohádkovým vzezřením, denně sem však přijíždí až 10 tisíc návštěvníků.
Halštat láká svým pohádkovým vzezřením, denně sem však přijíždí až 10 tisíc návštěvníků. | Foto: Shutterstock

Halštat se dostal na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1997 společně s dalšími obcemi v oblasti takzvané Solné komory ve střední části Rakouska. Jeho popularita však vzrostla především poslední roky, a to díky sociálním sítím i animovanému snímku Ledové království. Vesnice se údajně stala jedním z inspiračních zdrojů tohoto amerického rodinného filmu.

Počet návštěvníků v posledních letech stoupl v průměru na 10 tisíc denně, přičemž stálých obyvatel tam žije okolo 800. Nejvíc turistů přijíždí podle dostupných informací z Asie. V čínské provincii Kuang-tung dokonce od roku 2011 existuje věrná kopie Halštatu.

Turismus je však pro vesnici i její okolí velmi důležitou součástí ekonomiky. V turistickém ruchu pracuje řada místních, a někteří navíc pronajímají pokoje a chaty.

"Na druhou stranu je někdy vysilující mít v domovské vesnici tolik návštěvníků. Kromě toho jsou ceny v supermarketech mnohem vyšší než v jiných okolních městech," popsala problém manažerka halštatského cestovního ruchu Michelle Knollová pro americký web CNN.  

Zájem turistů má negativní dopad na životy obyvatel, od vyšších cen po hluk.
Zájem turistů má negativní dopad na životy obyvatel, od vyšších cen po hluk. | Foto: Reuters

Za neustávající popularitou rakouské vesnice, která dříve sloužila jako zázemí pro těžbu soli, stojí nejen filmový průmysl, ale především sociální sítě. Právě Instagram se podle Knollové i správce několika rakouských instagramových účtů Volodymyra Mazuroka významnou měrou podílí na návštěvnosti Halštatu. 

"Když někdo přidá hezký obrázek Halštatu na Instagram, jeho sledující tam taky pravděpodobně budou chtít jet," tvrdí Knollová. Přiznává však, že i turistický odbor Halštatu inzeruje na sociálních sítích.

Mazurok přiznává, že turistický ruch je dvousečná zbraň, pro místní je to požehnání i prokletí zároveň. "Z turismu profitují, ale platí za to soukromím a komfortem," dodal pro CNN. 

Nejezděte k nám, vyzval starosta turisty po požáru

Loni v listopadu vyhořelo několik pitoreskních domů na břehu Halštatského jezera a starosta Alexander Schuetz návštěvníkům vzkázal, aby do vesnice nejezdili, dokud domy nebudou opraveny. Michelle Knollová však CNN řekla, že do Halštatu stejně dále přijíždí, aby se na tu zkázu podívali. 

Halštat se nyní snaží najít způsob, jak počet turistů snížit na rozumnou míru a zaměřit se na "kvalitní turismus". Starosta Schuetz nedávno britskému deníku The Times řekl, že by do budoucna počet turistů rád redukoval zhruba o třetinu. A to přesto, že loni deníku News.cn přiznal, že čínští turisté a jejich peníze jsou pro vesnici nepostradatelné. 

 Starosta Schuetz nedávno britskému deníku The Times řekl, že by do budoucna počet turistů rád redukoval zhruba o třetinu.
Starosta Schuetz nedávno britskému deníku The Times řekl, že by do budoucna počet turistů rád redukoval zhruba o třetinu. | Foto: Reuters

Prvním krokem k redukci počtu návštěvníků by podle Knollové mělo být zavedení nového dopravního systému v květnu letošního roku. Ten by podle ní měl snížit počet autobusů přijíždějících do vesnice, a tedy i počet návštěvníků.

"Autobusy si budou rezervovat dopředu volné termíny, ve kterých mohou Halštat navštívit. Ty, které budou propojeny s přespáním, návštěvou muzea nebo plavbou lodí, dostanou přednost," popsala strategii manažerka cestovního ruchu. 

Velký počet návštěvníků totiž zvyšuje nejen ceny v supermarketech nebo restauracích, ale narušuje životy místních lidí. V roce 2017 například musel Halštat najmout hlídače u kostelů, jejichž prací bylo odhánět turisty, aby nenarušovali mši, nehledě na počet turistických dronů, které nad vesnicí krouží. 

Opatření na omezení počtu turistů a negativní dopady turistického ruchu zavedla již řada evropských měst.
Opatření na omezení počtu turistů a negativní dopady turistického ruchu zavedla již řada evropských měst. | Foto: Reuters

Opatření na omezení počtu turistů a negativní dopady turistického ruchu zavedla již řada evropských měst, která zaplavují davy turistů. S nápadem na limitování počtu zájezdových autobusů přišel loni také Český Krumlov. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy