Praha versus Pragoland. Srovnávací fotky, jak vypadá město bez turistů a s nimi

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 30. 6. 2019 20:00
Praha je jedním z měst v České republice, které trpí projevy takzvaného overturismu - a týká se to především centra města. Davy lidí ucpávají ulice, původní funkce jednoho z hlavních pražských mostů se ztrácí, protože přejít po něm rychle z jedné strany řeky na druhou není během dne možné. Z historické Prahy se stává zábavní skanzen, jakýsi Pragoland. S fotoaparátem jsme se podívali, jak se exponovaná místa mění, když turisté ještě spí a když se probudí.

Existuje ještě doba, kdy je možné historické centrum Prahy vidět bez lidí? Určitě ano, ale je to možné jen brzo ráno, a na některých místech navíc jen v době mimo hlavní turistickou sezonu. 

S fotoaparátem jsme se vydali na Staroměstské náměstí, Karlův most a další oblíbené cíle turistů. Poprvé jsme tam byli v březnu - bylo to mimo sezonu, a ještě k tomu v neděli ráno, krátce po svítání. Podruhé jsme tatáž místa fotili na začátku června, v hodinách, kdy je tam nejrušněji. Rozdíly, jak vypadá město ve své přirozené podobě a jak ho vnímají turisté, zachycuje srovnávací fotogalerie. 

Zatímco Staroměstské nebo Václavské náměstí bylo možné brzy ráno zažít opravdu bez lidí, u Karlova mostu se to v poslední době brzy ráno daří je velice výjimečně. Východ slunce tam totiž obvykle přiláká mnoho fotografů se stativy i lidi, kteří prostě jen chtějí prožít svítání a jeho atmosféru na jednom z nejslavnějších míst Prahy.

Podle čerstvé studie mezinárodní organizace World Travel and Tourism Council, zpracované ve spolupráci se společností JLL, se česká metropole řadí mezi světová města, která zažívají napětí způsobené rostoucím počtem turistů a hrozí jim v souvislosti s tím potíže. Kromě Prahy se do této kategorie dostal ještě Amsterdam, Barcelona, Paříž, Řím, San Francisco, Stockholm, Toronto a Vancouver.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy