Podzim v kraji Nikoly Šuhaje loupežníka nabízí barevné výhledy, ale i odpadky u cest

Jan Miklín
13. 11. 2017 12:00
Romantická krajina, možná taková, jak si představujeme Česko za časů našich babiček. Malebné vesnice s dřevěnými kostelíky roztahané v údolích mezi oblými travnatými hřebeny podobnými třeba Malé Fatře, ale prakticky bez lidí a zákazů. To je Zakarpatská Ukrajina, kdysi součást Československa. Zážitky z ukrajinských hor přináší v dalším díle seriálu Aktuálně.cz český fotograf Jan Miklín.
Cestou na vrchol Zakarpatské Ukrajiny.
Cestou na vrchol Zakarpatské Ukrajiny. | Foto: Jan Miklín

Mnozí místní ještě umí česky, nebo alespoň rozumí, takže cestování po tomto koutu Ukrajiny je o to pohodlnější. Naopak značně nepohodlné jsou místní silnice.

Zakarpatská Ukrajina
Zakarpatská Ukrajina | Foto: Jan Miklín

Ze zpočátku zábavného slalomu mezi výtluky se stane nekonečné kličkování skrze ty nejmenší díry s obavou, zda to ještě auto zvládne… Nepřijeli jsme sem ale jezdit rallye, našim cílem jsou hory.

Konkrétně polonina Piškoňa, travnatý hřeben nad Koločavou, který začátkem podzimu pokrývá červenající se borůvčí. Hory jsou součástí Siněvirského národního parku, pojmenovaného podle největšího ukrajinského horského jezera.

Do hor!

Cesta do hor začíná stoupat kolem hřbitova, na němž leží pohřbený i Nikola Šuhaj a jeho milá. Malebnost krajiny, v níž se stále pasou stáda ovcí hlídané ovčáckými psy, trochu narušují nekonečné haldy odpadků.

Zvyk vyvážet odpadky do škarpy za vesnici zde bohužel zůstal zachován a dnešní plasty tady tak zůstanou desítky let.

Podobně horská stezka je značená nejen klasickými pruhy, které zde ostatně namalovali Češi, ale také odpadky. A ty jsou, pravda, častější než turistické značky…

Výzvou pro výstup je kříž, který shlíží do údolí z předvrcholu Darvajky (1502 metrů nad mořem). Na travnatém plácku u vrcholu kempujeme, abychom další ráno mohli pokračovat kosodřevinou zarostlou cestou přes Ašanovec k dalšímu kříži, který zdobí vrchol Horb.

Zakarpatská Ukrajina
Zakarpatská Ukrajina | Foto: Jan Miklín

Za sedlem se nám vyjevuje kamenné moře porostlé zelenými lišejníky, borůvčí a brusinkám již zčervenaly listy, tráva zezlátla a mezi tím vším se jako chapadla proplétají usychající kořeny kosodřeviny. Zkrátka dokonalá fotogenická podívaná.

Barevné výhledy

Horb (1687 metrů nad mořem) je druhým nejvyšším vrcholem poloniny, ten nejvyšší - Něgrovec (1707 metrů nad mořem) - je co by kamenem dohodil, oddělen jen sedýlkem o stovku výškových metrů níže. Ať už se rozhlédneme z Horbu nebo Něgrovce, výhled je skoro stejně krásný.

Západní obzor lemuje polonina Boržava, na severovýchodě jen těžko prostupné Gorgany a kdesi v dálce by měla být vidět i nejvyšší hora celé Ukrajiny - Hoverla.

Den v ...

Cestování, ilustračka

Přinášíme vám exkluzivní cestovatelské zážitky Čechů z různých koutů světa. Ve stovce slov se vám pokusí přiblížit atmosféru místa, na které rádi vzpomínají. Vydejte se s nimi na cestu. Pokud se vám příběh líbí, podělte se o něj se svými přáteli na sociálních sítích přidáním #cestujisaktualne

V sedle kempujeme a západ slunce si užíváme na Něgrovci, východ pro změnu na Horbu. Ráno trávu zdobí námraza, v údolí se válí cáry mlhy a do toho se opírají první sluneční paprsky. Ráno na horách, jak má být!

Fotím o sto šest, pak už nezbývá než sbalit se a přes hřeben Barvinku (na němž plníme ešus brusinkami) sejít do Koločavy.

V bývalé četnické stanici, dnes přestavěné na restauraci, si dáváme pořádný oběd - velmi příznivé ceny jsou jednou z dalších nesporných výhod cestování po Ukrajině. Po hostině je čas vyrazit na cestu domů. Rozhodně jsme zde ale nebyli naposledy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy