Nejluxusnější vlak na světě. "Palác na kolejích" má průhledné vagony, stojí miliardy

Magazín Magazín
14. 7. 2021 12:22
Francouzský designér Thierry Gaugain plánuje posunout zážitek z cestování po železnici na zcela novou úroveň. Navrhl soukromý luxusní vlak, který bude vyrobený na míru pro jednoho šťastného a velmi bohatého majitele. "Palác na kolejích” tvoří 14 vagonů, měří 400 metrů a bude stát v přepočtu přes sedm a půl miliardy korun.
Foto: Thierry Gaugain

Gaugain, který v minulosti spolupracoval i s věhlasným designérem Philippem Starckem, je známý svými působivými návrhy jachet, a to včetně 80 metrů dlouhé lodi jménem Venuše pro spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse. I kvůli tomu Gaugain přemýšlí o jeho vdově jako o potenciálním vlastníkovi vlaku.

Zákazníka zatím nenašel a připouští, že možná bude muset objevit "někoho stejně bláznivého", jako je on sám. Cena vlaku se totiž bude pravděpodobně pohybovat kolem 350 milionů dolarů (v přepočtu asi 7,5 miliardy korun) a jeho výstavba potrvá nejméně dva a půl roku.

"Tento vlak je určený pro jednoho jedinečného vlastníka," uvedl Gaugain pro CNN Travel. "Není to veřejný ani osobní vlak. Majitel, kterého si představujeme, je někdo, kdo si je vědom jeho jedinečnosti a chápe, že nemluvíme jen o dopravě. Je to o cestování, ne o tom, jak rychle se dostanete z bodu A do bodu B," dodává. 

Okna vlaku mohou jedním přepnutím změnit výhled ven.
Okna vlaku mohou jedním přepnutím změnit výhled ven. | Foto: Thierry Gaugain

Gaugain má totiž pocit, že cestování se více zaměřilo na rychlost než na skutečnou cestu. "Cestování není o rychlosti," říká. "Je o tom, abychom si udělali čas, protože čas je jediným pokladem, který máme."

"Tenhle vlak je jeviště," vysvětluje. Hosté v něm můžou měnit i světlo, všechny vagony jsou totiž z unikátního skla, díky kterému mohou být zcela průhledné.

Přestože se projekt na kolejích jeví jako razantní přechod od návrhů motorových jachet, Gaugain tvrdí, že tento nápad má už od dětství. "Ve vlacích je něco fantastického, vždycky mě fascinovaly." 

Koncerty i večírky na balkonech

Vlak pojme přibližně 18 hostů, má jezdit rychlostí 160 kilometrů za hodinu a bude přizpůsoben pro provoz na železnicích v Americe a Evropě.

Cestující budou vstupovat na palubu přes uvítací halu uprostřed vlaku, která vede do jeho hlavní obytné části, jež zahrnuje ubytovací a zábavní prostory pro majitele, stejně jako prostor pro zvláštní hosty a společenskou místnost.

Hosté budou mít také přístup do "tajné" zahrady. Boční stěny vlaku půjde rovněž sklopit, a vytvořit tak terasy pod širým nebem, kde lze pořádat večírky nebo koncerty.

Součástí plánu jsou i balkóny, na kterých se budou moci pořádat i koncerty.
Součástí plánu jsou i balkóny, na kterých se budou moci pořádat i koncerty. | Foto: Thierry Gaugain

Luxusní vlak přichází v době, kdy pokračuje oživení nočního a dálkového cestování po železnici: rakouská společnost OBB oznámila spolupráci s německými Deutsche Bahn, francouzskými SNCF a Švýcarskými spolkovými drahami, které v příštích čtyřech letech uvedou do provozu nové linky "Nightjet" a lůžkový vlak mezi Curychem a Barcelonou.

Gaugaina to nepřekvapuje. "Jsou to vozidla budoucnosti, letadla jsou pozadu a další prostředky jsou velmi náročné na energii. Není nic udržitelnějšího než právě vlaky," dodává.

Mohlo by vás zajímat: Stavba první vysokorychlostní železnice v Tibetu trvala šest let. Na trati 121 mostů

Největší most v této železnici je 430 m dlouhý oblouk Zangmu Railway Bridge | Video: Chinese bridge
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy