Stařenka jela autem z Afriky až do Londýna, chtěla si dát čaj s královnou. Ta byla na dostizích

Magazín Magazín
23. 7. 2018 12:13
Julia Albuová se ve svých osmdesáti letech rozhodla přijmout nečekanou výzvu a vyrazila z Kapského Města v Jihoafrické republice až do Londýna, aby si dopřála čaj s britskou královnou Alžbětou II. Cesta ve dvacet let staré toyotě přes třetí největší kontinent světa jí zabrala pět měsíců.
Julia Albu ve své toyotě.
Julia Albu ve své toyotě. | Foto: ČTK

Myšlenka pustit se na více než 15 tisíc kilometrů dlouhou cestu přišla chvíli před osmdesátými narozeninami Julie Albuové. Jako obvykle poslouchala svůj oblíbený pořad v rádiu, když se diskuse stočila na zálibu exprezidenta JAR Jacoba Zumy v nakupování extravagantních drahých aut.

Rozzuřená Albuová proto zavolala do rádia, že má dvacet let starou toyotu, se kterou by v pohodě dojela do Londýna, tak nechápe, proč Zuma potřebuje stále nová auta.

Její telefonát měl úspěch a Jihoafričanka byla v živém vysílání podpořena, aby vyrazila do Buckinghamského paláce a dala si čaj s královnou. To, co začalo jako vtípek, však postupně vyklíčilo v plán.

"Můj partner zemřel nedávno před tím, bylo to velmi vyčerpávající a uvědomila jsem si, že mi z života už moc nezbývá. Cítím se na 36 od ramen nahoru a na 146 od ramen dolů. A chtěla jsem, aby moje mladé já jednou vyhrálo," popsala Albuová britské BBC.

O šest měsíců později vyrazila na cestu ve svém šedivém autě pojmenovaném Tracy, pokrytém barevnými nálepkami sponzorů. "Nemohla jsem se dočkat, až vyrazím. Nechala jsem se naočkovat proti všem možným virům a doktor poznamenal, že nepotřebuji žádná preventivní opatření proti pohlavně přenosným chorobám, což se mě dotklo," nechala se slyšet.

Z Johannesburgu ji vyprovodila kolona harlejářů. Albuová zamířila jako první do Botswany, kde jí říkali "gogo" neboli babičko. Přestože se necítila na svůj věk a přespávala první noci ve stanu vedle auta, dobrodružství ji občas vyčerpávalo.

V tu chvíli ale při ní stála rodina. Zimbabwe tak projela se svou dcerou, Malawi se synem. "Byla jsem šťastná, když za mnou přijely moje děti a užívala si ty důvěrné chvíle, které jsme spolu strávili, ale tohle dobrodružství patřilo zejména mně a Tracy," vyprávěla žena.

Ačkoliv strávila většinu cesty sama, osamělá se nikdy necítila. S lidmi, které potkala cestou, sdílela zážitky i jídlo. A ačkoliv je spousta afrických států nechvalně známá svými úplatnými úředníky, když slyšeli, že si jede dát čaj s britskou královnou, měla prakticky okamžitě razítko v pase, aby mohla pokračovat dále.

Půlnoční koupel i cesta pouští

Přestože kolikrát litovala, že se na cestu Afrikou pustila až ve svých osmdesáti letech, užívala si ji plnými doušky. V Tanzanii si v jednom líbánkovém resortu zaplavala o půlnoci nahá, v Etiopii kempovala s dvacátníky v Danakilské proláklině - jednom z nejsušších a nejníže položených míst na světě. "Myslím, že nejvíce jsem si užívala cestu přes súdánskou poušť, směrem na Chartúm," sdělila BBC.

První část její cesty skončila v Egyptě, kde měla několik obstrukcí s úředníky a uvědomila si, že si jako dívka kdysi nedokázala představit na podobnou cestu vyrazit. "Ale svět se naštěstí změnil a jsem za to ráda. Proč by jenom muži měli být těmi, kteří vyrazí na své velké dobrodružství?" komentovala.

Albuová pak nechala Tracy v káhirském přístavišti a odletěla na pár měsíců zpátky do JAR. Znovu se setkaly poté, co byla šedá toyota přepravena lodí přes Středozemní moře a jihoafrická dobrodružka doletěla do Řecka. Odtud pak zamířily společně přes Albánii, Černou Horu, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Německo a Holandsko do Londýna.

"Toužila jsem si dát čaj s královnou, zejména poté, co jsem celému světu tvrdila, že k tomu dojde. Ale byl zrovna týden dostihových závodů v Ascotu a zřejmě měla jiné povinnosti. Angličané jsou velmi zvláštní," nechala se slyšet Jihoafričanka.

Přestože k setkání s Alžbětou II. nedošlo, Albuová nevěší hlavu a pokračuje ve své krasojízdě. Nyní míří do Itálie, odkud přepluje moře do Tuniska a zamíří zpět do Kapského Města.

"S věkem přichází svoboda, což si spousta lidí neuvědomuje. Ani já jsem to před svým dobrodružstvím nevěděla, ale v mém věku jste ve skutečnosti svobodnější než kdykoliv předtím. Ztratíte manžela, děti jsou dospělé a bojíte se mnohem méně všemožných důsledků," prohlásila Albuová.

Video: Podívejte se, jak to vypadá v mozku pražského letiště

Dispečer na letišti musí odbavit až 500 letů denně. Podívejte se, jak funguje centrální provozní dispečink | Video: Tomáš Cetkovský, Magdaléna Daňková, Terezie Drechslerová
 

Právě se děje

Další zprávy