Linec: Z římského přístavu se stalo moderní město s jedinečným muzeem budoucnosti

Podívejte se, co všechno můžete v Linci navštívit.
Autory projektu Kunstmuseum Lentos jsou švýcarští architekti Jürg Weber a Josef Hofer. Uvnitř jsou dočasné výstavy soudobých rakouských umělců, ale i skvělá stálá expozice rakouského umění 19. a 20. století. Pýchou místních kurátorů jsou práce Oskara Kokoschky. Je zde zastoupen i Egon Schiele a Gustav Klimt.
Linec leží jen 55 kilometrů od českých hranic. Z Prahy je to sem autem zhruba 250 kilometrů, cesta vám zabere 3,5 hodiny. Do dějin vešel Linec nejprve jako římský říční přístav Lentia. Později zde vznikla významná středověká obchodní osada.
V období reformace se město stalo baštou protestantství: v roce 1614 se tady konal významný sněm protestantských duchovních a působil tu známý luteránský astronom Johannes Kepler. V roce 1832 zde byla vybudována první koněspřežná železnice vedoucí mezi Lincem a Českými Budějovicemi. Na snímku náměstí Hauptplatz se sloupem svaté Trojice z počátku 18. století.
Rušným centrem Lince protéká Dunaj. Mohutnou řeku lemují četné kulturní stavby jako muzeum Ars Electronica na snímku. V létě se na terasách restaurací u břehu a na pláži cítíte jako na dovolené.
Foto: Linz Tourismus / Robert Josipovic
Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce Článek připraven ve spolupráci
23. 7. 2019 10:45
Žádné jiné město v Rakousku nezažilo v minulých letech tak výraznou proměnu jako Linec. Zachovalo se tu malebné historické jádro, které je pozůstatkem půvabného středověkého sídla. Vzhled města ale obohatila v posledních desetiletích také řada moderních budov, jež si získaly mezinárodní věhlas. Podívejte se, co kromě jednoho nejnápaditějších evropských muzeí Ars Electronica můžete v tomto městě navštívit.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Íránci nutili judistu k bojkotu izraelského soupeře. Federace juda je suspendovala

Mezinárodní federace juda IJF suspendovala Írán ze všech svých soutěží kvůli bojkotování soubojů s izraelskými soupeři. Reagovala tak na incident na nedávném mistrovství světa v Tokiu, kde íránští funkcionáři nutili odstoupit Sajída Mollajího ze soutěže do 81 kg, aby nenarazil na Izraelce. Loňský mistr světa Mollají odmítl a kvůli obavám o život se nevrátil do vlasti.

 

Představitelé federace udělili Íránu za diskriminaci a porušení pravidel ohledně manipulace s výsledky zákaz dalších startů. "Výkonný výbor IJF usoudil, že takové chování je neomluvitelné," uvedli.

 

Írán stát Izrael neuznává a země jsou nesmiřitelnými nepřáteli. Mollajího údajně nutili k odstoupení první náměstek ministra sportu a pak i šéf národního olympijského výboru. Aby země nečelila mezinárodní kritice, chtěli ho stáhnout z turnaje dříve, než se měl utkat se Sagim Mukim.

 

Mollají ale neuposlechl, v soutěži pokračoval a skončil bez medaile. Muki naopak získal zlato. Domů se pak slavný judista z obav o bezpečnost svou i své rodiny nevrátil a je v Německu, kde požádal o azyl.

před 41 minutami

U Kladna se srazil osobní vůz s autobusem, řidička je těžce zraněná

U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se ve čtvrtek odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta je těžce zraněná, z vozu ji vyprošťovali hasiči. V autobusu se lehce zranili tři lidé, jejich počet se ještě může změnit. Záchranná služba má na místě vrtulník a tři pozemní posádky, řekli mluvčí záchranných složek. Nehodu pravděpodobně zavinila řidička auta, která nedala přednost autobusu. Podle mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové je řidička osobního vozu v bezvědomí, do nemocnice ji přepraví vrtulník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy