Linec: Z římského přístavu se stalo moderní město s jedinečným muzeem budoucnosti

Podívejte se, co všechno můžete v Linci navštívit.
Autory projektu Kunstmuseum Lentos jsou švýcarští architekti Jürg Weber a Josef Hofer. Uvnitř jsou dočasné výstavy soudobých rakouských umělců, ale i skvělá stálá expozice rakouského umění 19. a 20. století. Pýchou místních kurátorů jsou práce Oskara Kokoschky. Je zde zastoupen i Egon Schiele a Gustav Klimt.
Linec leží jen 55 kilometrů od českých hranic. Z Prahy je to sem autem zhruba 250 kilometrů, cesta vám zabere 3,5 hodiny. Do dějin vešel Linec nejprve jako římský říční přístav Lentia. Později zde vznikla významná středověká obchodní osada.
V období reformace se město stalo baštou protestantství: v roce 1614 se tady konal významný sněm protestantských duchovních a působil tu známý luteránský astronom Johannes Kepler. V roce 1832 zde byla vybudována první koněspřežná železnice vedoucí mezi Lincem a Českými Budějovicemi. Na snímku náměstí Hauptplatz se sloupem svaté Trojice z počátku 18. století.
Rušným centrem Lince protéká Dunaj. Mohutnou řeku lemují četné kulturní stavby jako muzeum Ars Electronica na snímku. V létě se na terasách restaurací u břehu a na pláži cítíte jako na dovolené.
Foto: Linz Tourismus / Robert Josipovic
Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
23. 7. 2019 10:45
Žádné jiné město v Rakousku nezažilo v minulých letech tak výraznou proměnu jako Linec. Zachovalo se tu malebné historické jádro, které je pozůstatkem půvabného středověkého sídla. Vzhled města ale obohatila v posledních desetiletích také řada moderních budov, jež si získaly mezinárodní věhlas. Podívejte se, co kromě jednoho nejnápaditějších evropských muzeí Ars Electronica můžete v tomto městě navštívit.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy