Rakve na skále, děsivé ostrovy i peklo. Tohle jsou nejstrašidelnější místa světa

Zábavní park Dadipark v Belgii.
Čachtický hrad, kde v domácím vězení v létě 1614 zemřela Alžběta Báthoryová. Do domácího vězení byla odsouzena v roce 1610 za údajné týrání a usmrcení několika desítek, možná stovek mladých dívek. Její příběh zachytil ve filmu Bathory režisér Juraj Jakubisko. Zříceninu hradu v Malých Karpatech zařadil do seznamu strašidelných míst světa také přední magazín National Geographic.
Les Aokigahara na severozápadním úpatí hory Fudži je nechvalně známým místem sebevrahů. Na rozloze 35 kilometrů čtverečních působí od roku 1970 také speciální jednotka hledající jejich těla. Místo má údajně historickou spojitost s démony z japonské mytologie.
Věznice Eastern State Penitentiary ve Filadelfii ve státě Pensylvánie fungovala až do roku 1971. Ve své době patřila k největším a nejdražším veřejným stavbám ve Spojených státech. Seděl zde slavný mafián Al Capone nebo známý americký lupič Willie Sutton. Věznice dnes slouží jako muzeum.
Kráter uprostřed pouště Karakum v Turkmenistánu vypadá na první pohled jako vstupní brána do podsvětí. Ve skutečnosti se jedná o místo, kde již desítky let nepřetržitě hoří zemní plyn. Úkaz vznikl při hledání naleziště zemního plynu v 70. letech, kdy geologové zřejmě narazili na podzemní jeskyni, do které se propadl strop.
Foto: Profimedia.cz
mdan mdan
Aktualizováno 31. 10. 2019 12:20
Fascinace nadpřirozenými jevy, duchařskými historkami a tajemnými místy provází lidstvo od nepaměti. Strašidelná místa přitom lze najít po celém světě. Ať už se jedná o kostnice, prapodivná pohřebiště, temné lesy, nebo hrady či opuštěné budovy s tragickou minulostí. Prozkoumejte patnáct míst, kde si během celého roku přijdou na své všichni nebojsové.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy