Na norském ostrůvku žije pouze 35 obyvatel. Děti se tady nedívají na televizi, ale tráví čas venku

Magazín Magazín
30. 11. 2017 13:54
Až do 60. let 20. století na ostrově žily čtyři stovky lidí, dnes zde zůstalo pouhých 35 obyvatel, a nejpočetnějšími živočichy jsou tak ovce. Důvodem je postupující urbanizace. Sørbuøyu obývá pouze osm dětí, ve věku od 7 do 15 let, žádné z nich však nekouká na televizi ani neposlouchá iPod, většinu času podle fotografky Therese Alice Sanneové tráví venku.
Pohled na rybářské chatky v souostroví Froan.
Pohled na rybářské chatky v souostroví Froan. | Foto: Profimedia.cz

Necelých pět set kilometrů západně od hlavního města Norska se nachází jeden z nejméně obydlených ostrovů Evropy - Sørbuøya. Na šedesátém čtvrtém stupni zeměpisné šířky jsou jeho obyvatelé vystaveni nepřízni počasí, ale i přes všechny překážky se snaží udržet své pradávné tradice.

Jejich život zachycovala měsíc norská fotografka Therese Alice Sanneová, jejíž fotky vyšly nedávno v magazínu National Geographic. "Žijí jen s minimem toho, co je potřeba k udržení komunity. Kombinace základní a střední školy, obchodu, přístavu a trajektu je velmi důležitá," uvedla fotografka.

Ostrov je rozdělen na dvě části - severní a jižní. Většina obyvatel žije v severní části, kde se nachází také obchod a přístav. Odsud jezdí do správního městečka Frøya denně loď. Uprostřed ostrova byla v roce 2012 vystavěna i přistávací dráha pro helikoptéry. Když na ostrov připluje vysokorychlostní trajekt, lidé se sdružují na břehu, aby si popovídali, muži kouří a vtipkují, mladí si kupují zmrzlinu, popsala fotografka pro National Geographic.

Do 60. let zde žily čtyři stovky lidí

Podle ní je ostrov Sørbuøya jednoduchým, ale zcela propojeným ekosystémem. Pokud by jedna část byla odstraněna, zbytek by se rozpadl. Až do 60. let 20. století na ostrově žily čtyři stovky lidí, dnes zde zůstalo pouhých 35 obyvatel, a nejpočetnějšími živočichy jsou tak ovce. Důvodem je postupující urbanizace.

Sørbuøyu obývá pouze osm dětí, ve věku od 7 do 15 let, žádné z nich však nekouká na televizi ani neposlouchá iPod, většinu času podle Sanneové tráví venku. Dospělí obyvatelé se živí rybařením a sezonní turistikou. Během krabí sezony na ostrov přijíždějí i rybáři z Trondheimu.

Fotografka se také nechala slyšet, že na ostrově zažila takový klid jako nikde jinde. "Když žijete tak blízko přírodě a tak daleko od všeho dalšího, udělá to něco s vašim vlastním vnímáním reality," dodala Sanneová.

Tato divoká a excentrická komunita fotografce připomíná norské přírodní dědictví, které pomalu mizí. "Od doby kamenné žili Norové v blízkosti moře, ale čím dál tím víc jsme se stali městskými obyvateli. Tyto komunity jsou vnímány jako kuriózní, ale žijí jednoduše tak, jak to dělali Norové po staletí," popsala fotografka National Geographic.

Inzerát na rodinu v Litvě byl úspěšný

Právě historie je na Sørbuøyi přítomna na každém kroku. "Opuštěné domy jsou varováním před tím, co by se mohlo stát. Ostrovanům je to připomínáno každý den," řekla Sanneová, která si v malé vesnici sama zažila pár "duchařských" nocí.

Ostrované se však více než duchy zabývají nástrahami denního života. V roce 2009 hrozilo, že na Sørbuøyi zavřou místní školu kvůli nízkému počtu dětí. Obyvatelé se proto dohodli, že napíšou inzerát do litevských novin s tím, že rodina s alespoň třemi dětmi dostane dům a práci na místní rybářské farmě.

Na neobvyklý inzerát se tehdy přihlásilo celkem 400 lidí a rodina, která vyhrála, zde stále žije se svými čtyřmi dětmi.

Video: Největší migrace na světě, když krabi přechází ostrov

Neuvěřitelný pohled zažívají každý listopad obyvatelé Vánočního ostrova, kdy se po okolí prochází miliony krabů. | Video: AP
 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy