Na Bali slaví hinduistický Nový rok. Ostrov na den utichne, nebude fungovat letiště ani internet

Magazín Magazín
17. 3. 2018 7:29
Nyepi je pro hinduistickou většinu na Bali den ticha, půstu a meditace. Během svátku by se všichni hinduisté měli ponořit do rozjímání, které nemá nic rušit. Světlo a oheň musí být tento den ztlumeny, Balijci nesmí pracovat, cestovat ani se bavit. Někteří ani nemluví a nejí.
Hinduistické procesí Melasti.
Hinduistické procesí Melasti. | Foto: ČTK

Indonéský ostrov Bali se o víkendu ponoří do ticha. Od sobotní šesté hodiny ranní do nedělního rána místního času nebude fungovat letiště, obchody zůstanou zavřené a provoz na turisticky vytíženém ostrově utichne.

Balijská vláda se také rozhodla ve spolupráci s mobilními operátory poprvé přerušit poskytování mobilního internetu. Hinduisté totiž slaví Neypi neboli Den ticha, který je součástí oslav nového roku.

"Mnozí hinduisté jsou závislí na svých přístrojích. Doufám, že Neypi je donutí se ponořit do sebe," citovala britská BBC předsedu indonéské hinduistické společnosti Gustiho Nguraha Sudiana.

Nyoman Sujaya, balijský vedoucí indonéského ministerstva komunikace, dodal, že wi-fi připojení v hotelech fungovat bude, stejně jako na letištích, v nemocnicích a u bezpečnostních služeb či bank.

Ticho, půst a meditace

Nyepi je pro hinduistickou většinu na Bali den ticha, půstu a meditace. Během svátku by se všichni hinduisté měli ponořit do rozjímání, které nemá nic rušit. Světlo a oheň musí být tento den ztlumeny, Balijci nesmí pracovat, cestovat ani se bavit. Někteří ani nemluví a nejí. Aktivní jsou však tradiční hlídky, které dohlíží na dodržování klidu, a bezpečnostní složky, včetně lékařů.

Průvod ogoh-ogoh předchází oslavám nového roku.
Průvod ogoh-ogoh předchází oslavám nového roku. | Foto: ČTK

Hinduistický svátek jsou nuceni dodržovat také turisté, kteří se nesmí zdržovat na veřejných místech, včetně pláží.

Dnu ticha předchází barevná náboženská procesí Melasti, která vedou k moři a jejichž cílem je očista posvátných předmětů z chrámů a nabrání mořské vody. Další ceremonií předcházející Nyepi je průvod ogoh-ogoh tvořený vyrobenými démonickými postavami, které se po průvodu vesnicí pálí jako symbol očištění od zlých sil.

Den po Nyepi se slaví Nový rok neboli Ngembak Geni. Tehdy se Balijci schází, odpouští si navzájem a provádí řadu náboženských rituálů. Mladí nezadaní Balijci v tento absolvují líbací ceremonii Omed-omedan.

Balijci přivítají podle svého kalendáře rok 1940. Některé indické státy, například Karnátaka, Maháráštra, Ándhrapradéš a Telangána, slaví taktéž Nový rok, kterému říkají Ugadi.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy