Na Bali slaví hinduistický Nový rok. Ostrov na den utichne, nebude fungovat letiště ani internet

Magazín Magazín
17. 3. 2018 7:29
Nyepi je pro hinduistickou většinu na Bali den ticha, půstu a meditace. Během svátku by se všichni hinduisté měli ponořit do rozjímání, které nemá nic rušit. Světlo a oheň musí být tento den ztlumeny, Balijci nesmí pracovat, cestovat ani se bavit. Někteří ani nemluví a nejí.
Hinduistické procesí Melasti.
Hinduistické procesí Melasti. | Foto: ČTK

Indonéský ostrov Bali se o víkendu ponoří do ticha. Od sobotní šesté hodiny ranní do nedělního rána místního času nebude fungovat letiště, obchody zůstanou zavřené a provoz na turisticky vytíženém ostrově utichne.

Balijská vláda se také rozhodla ve spolupráci s mobilními operátory poprvé přerušit poskytování mobilního internetu. Hinduisté totiž slaví Neypi neboli Den ticha, který je součástí oslav nového roku.

"Mnozí hinduisté jsou závislí na svých přístrojích. Doufám, že Neypi je donutí se ponořit do sebe," citovala britská BBC předsedu indonéské hinduistické společnosti Gustiho Nguraha Sudiana.

Nyoman Sujaya, balijský vedoucí indonéského ministerstva komunikace, dodal, že wi-fi připojení v hotelech fungovat bude, stejně jako na letištích, v nemocnicích a u bezpečnostních služeb či bank.

Ticho, půst a meditace

Nyepi je pro hinduistickou většinu na Bali den ticha, půstu a meditace. Během svátku by se všichni hinduisté měli ponořit do rozjímání, které nemá nic rušit. Světlo a oheň musí být tento den ztlumeny, Balijci nesmí pracovat, cestovat ani se bavit. Někteří ani nemluví a nejí. Aktivní jsou však tradiční hlídky, které dohlíží na dodržování klidu, a bezpečnostní složky, včetně lékařů.

Průvod ogoh-ogoh předchází oslavám nového roku.
Průvod ogoh-ogoh předchází oslavám nového roku. | Foto: ČTK

Hinduistický svátek jsou nuceni dodržovat také turisté, kteří se nesmí zdržovat na veřejných místech, včetně pláží.

Dnu ticha předchází barevná náboženská procesí Melasti, která vedou k moři a jejichž cílem je očista posvátných předmětů z chrámů a nabrání mořské vody. Další ceremonií předcházející Nyepi je průvod ogoh-ogoh tvořený vyrobenými démonickými postavami, které se po průvodu vesnicí pálí jako symbol očištění od zlých sil.

Den po Nyepi se slaví Nový rok neboli Ngembak Geni. Tehdy se Balijci schází, odpouští si navzájem a provádí řadu náboženských rituálů. Mladí nezadaní Balijci v tento absolvují líbací ceremonii Omed-omedan.

Balijci přivítají podle svého kalendáře rok 1940. Některé indické státy, například Karnátaka, Maháráštra, Ándhrapradéš a Telangána, slaví taktéž Nový rok, kterému říkají Ugadi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy