Maďarská rodina unikla koronaviru plavbou kolem světa. Na cestě je už od léta

Zatímco Evropa se potýká s pandemií koronaviru a cestování je pro většinu lidí luxusem, maďarská rodina již několik měsíců pluje kolem světa na 15metrové lodi s názvem Teatime. Jejich dobrodružná cesta začala loni v červnu v Chorvatsku a momentálně se nachází na karibském ostrově Svatý Martin.
Maďarská rodina pluje na lodi Teatime kolem světa. | Video: Reuters

Domonkos Bosze a jeho žena Anna se dvěma dcerami vyrazili na dobrodružnou plavbu kolem světa na lodi s názvem Teatime loni v červnu. Jejich první destinací bylo Chorvatsko, odkud dále pluli kolem Itálie a Španělska. Ještě před náročnou plavbou přes Atlantik se zastavili na Kapverdách a Vánoce již strávili v Karibském moři na ostrově Martinik.

Momentálně kotví v Marigotu, hlavním městě ostrova Svatý Martin, a čekají na povolení proplout Panamským průplavem, aby mohli pokračovat dále.

"Je to pro mě naprosto fantastická zkušenost, můžu strávit více času se svými dětmi místo toho, abych se každý den vracel pozdě z práce unavený," řekl agentuře Reuters 48letý IT inženýr, který si na lodi zřídil domácí kancelář. 

Domonkos Bosze přiznává, že při plánování cesty jsou velmi flexibilní. Kam zamíří, ovlivňuje především počasí. "Sezona hurikánů a cyklonů totiž omezuje plavbu v určitých regionech," upřesňuje. 

Na moři nejsou Domonkos a Anna žádní nováčci, plavbě se věnují již více než deset let a o podobné cestě kolem světa snili již před pandemií koronaviru. A ačkoliv v nich loňský začátek roku zasel zrnko pochybnosti, zda je to ten správný čas vyrazit na cestu, nakonec se rozhodli, že Maďarsko na čas opustí a dají přednost širým mořím a oceánům.

Na moři nejsou Domonkos a Anna žádní nováčci, plavbě se totiž věnují již více než deset let.
Na moři nejsou Domonkos a Anna žádní nováčci, plavbě se totiž věnují již více než deset let. | Foto: Reuters

Dcery se učí na dálku

Jejich dvě malé dcery, kterým je šest a devět let, se učí na dálku, podobně jako většina českých žáků a studentů poslední měsíce. Rodiče je plánují zapsat do místních škol tam, kde to bude možné, aby se tak lépe seznámily s jinými kulturami. 

Ačkoliv dobrodružná rodina přiznává, že začátky na omezeném prostoru nebyly jednoduché, po několika měsících jsou již sehraný tým a společný čas si užívají stejně jako v dobách, kdy byli zvyklí sednout si s hrnkem čaje a povídat si. Odtud vznikl také název lodi Teatime. 

Šestiletá a devítiletá dcera se učí na dálku.
Šestiletá a devítiletá dcera se učí na dálku. | Foto: Reuters

Domonkosova žena Anna si pochvaluje především volnost, kterou díky plavbě zažívají. A dokazuje, že zvládne uvařit a přitom držet směr plavby. Kromě měsíčních zásob na palubě lodi si k snědku čas od času připraví čerstvou rybu, kterou si sami chytí.

Jejich zatím největším problémem byla šestihodinová bouře během plavby Atlantikem. Tu však zvládli se ctí a přišli při ní jenom o toustovač a satelitní telefon.

V přístavech se také setkávají s různými přístupy k opatření proti šíření koronaviru. Například na Martiniku jim 16denní pobyt na otevřeném oceánu místní autority uznaly jako dostatečnou karanténu. Na Kanárských ostrovech ale museli podstoupit test na koronavirus. 

Domů do Maďarska se zatím neplánují vrátit dříve než za pár let. Rádi by totiž pokračovali v plavbě Pacifikem s delšími zastávkami v jižním Pacifiku nebo Indickém oceánu. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy