Luxus na kolejích. Orient expres vozil krále i císaře, naposledy vyjel před 10 roky

Vlak, původně nesoucí jméno Express d'Orient, vyrazil poprvé z pařížského nádraží Gare de l'Est 5. června 1883. Poslední jízda skončila 14. prosince 2009.
První cesta "Východního expresu" v roce 1883 skončila už ve Vídni, dále na východ se s ním mohli pasažéři vydat až o čtyři měsíce později.
Orient expres měl zpočátku malou, elegantní lokomotivu, dva obrovské, velice luxusní spací vozy, nádherný jídelní vůz s kuřáckým salonkem, zavazadlový vůz a část pro personál.
Vlak vezl asi 40 pasažérů a jízdní doba na trase Paříž-Istanbul dlouhé 3186 kilometrů činila 69 a půl hodiny.
Luxusní vlak však inspiroval i řadu dalších uměleckých děl. Například autora stejnojmenné skladby Orient Express Philipa Sparkea, autora románů o Jamesi Bondovi Iana Fleminga nebo autory řady počítačových her.
Foto: Profimedia.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
13. 12. 2019 6:01
Legendární Orient expres se stal na prahu 20. století synonymem pro komfort na evropských železnicích. Ve své době jím jezdily korunované hlavy i největší boháči a inspiroval také detektivku Agathy Christie. Provoz ukončil před 10 roky, 14. prosince 2009, kariéra slavného vlaku tak trvala 126 let. Její konec údajně uspíšily vysokorychlostní vlaky a nízkonákladové aerolinky.
 

Právě se děje

Další zprávy