Luxus na kolejích. Orient expres vozil krále i císaře, naposledy vyjel před 10 roky

Vlak, původně nesoucí jméno Express d'Orient, vyrazil poprvé z pařížského nádraží Gare de l'Est 5. června 1883. Poslední jízda skončila 14. prosince 2009.
První cesta "Východního expresu" v roce 1883 skončila už ve Vídni, dále na východ se s ním mohli pasažéři vydat až o čtyři měsíce později.
Orient expres měl zpočátku malou, elegantní lokomotivu, dva obrovské, velice luxusní spací vozy, nádherný jídelní vůz s kuřáckým salonkem, zavazadlový vůz a část pro personál.
Vlak vezl asi 40 pasažérů a jízdní doba na trase Paříž-Istanbul dlouhé 3186 kilometrů činila 69 a půl hodiny.
Luxusní vlak však inspiroval i řadu dalších uměleckých děl. Například autora stejnojmenné skladby Orient Express Philipa Sparkea, autora románů o Jamesi Bondovi Iana Fleminga nebo autory řady počítačových her.
Foto: Profimedia.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
13. 12. 2019 6:01
Legendární Orient expres se stal na prahu 20. století synonymem pro komfort na evropských železnicích. Ve své době jím jezdily korunované hlavy i největší boháči a inspiroval také detektivku Agathy Christie. Provoz ukončil před 10 roky, 14. prosince 2009, kariéra slavného vlaku tak trvala 126 let. Její konec údajně uspíšily vysokorychlostní vlaky a nízkonákladové aerolinky.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy