Luxus na kolejích. Orient expres vozil krále i císaře, naposledy vyjel před 11 lety

Vlak, původně nesoucí jméno Express d'Orient, vyrazil poprvé z pařížského nádraží Gare de l'Est 5. června 1883. Poslední jízda skončila 14. prosince 2009.
První cesta "Východního expresu" v roce 1883 skončila už ve Vídni, dále na východ se s ním mohli pasažéři vydat až o čtyři měsíce později.
Orient expres měl zpočátku malou, elegantní lokomotivu, dva obrovské, velice luxusní spací vozy, nádherný jídelní vůz s kuřáckým salonkem, zavazadlový vůz a část pro personál.
Vlak vezl asi 40 pasažérů a jízdní doba na trase Paříž-Istanbul dlouhé 3186 kilometrů činila 69 a půl hodiny.
Luxusní vlak však inspiroval i řadu dalších uměleckých děl. Například autora stejnojmenné skladby Orient Express Philipa Sparkea, autora románů o Jamesi Bondovi Iana Fleminga nebo autory řady počítačových her.
Foto: Profimedia.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
13. 12. 2019 6:01
Legendární Orient expres se stal na prahu 20. století synonymem pro komfort na evropských železnicích. Ve své době jím jezdily korunované hlavy i největší boháči a inspiroval také detektivku Agathy Christie. Provoz ukončil před 11 lety, 14. prosince 2009, kariéra slavného vlaku tak trvala 126 let. Její konec údajně uspíšily vysokorychlostní vlaky a nízkonákladové aerolinky.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy