Lamy, zaručeně původní sochy Inků a wi-fi Original Inka, tak vypadá populární Machu Picchu dnes

Martin Úbl
18. 3. 2018 7:31
Cestovatel Martin Úbl popisuje, jak to vypadá pod legendární inckou památkou Machu Picchu v peruánských Andách. "Nyní, před polednem, to vypadá, že člověk, který Machu Picchu navrhl mezi novodobých sedm divů světa, by se měl smažit v pekle s obzvlášť vynalézavým servisem. Ve vesnici pod slavnou památkou, ze které se do inckého města vyráží, je situace ještě horší. Vše je zaručeně originální a původní: mramorové dlaždice, sochy Inků se sveřepými výrazy v životní velikosti, zavlažování… a dokonce i wi-fi síť s názvem Original Inka wifi," píše v reportáži pro Aktuálně.cz.
Machu Picchu po ránu.
Machu Picchu po ránu. | Foto: Archiv Martina Úbla

Sedíme si na vyvýšenině nad Machu Picchu, odkud je krásný výhled na hlavní část této světoznámé památky, a sledujeme ruch pod sebou. Je kolem jedenácté hodiny dopolední a turisté pod námi již musí chodit jednosměrně, aby se navzájem vyhnuli. Lama, která se pase uprostřed, na tento shon kouká trochu znuděně.

Dorazili jsme sem po týdenním pochodu přes Choquequirao trek, který je pojmenován po oblasti podobné té na Machu Picchu. Choquqeuirao ale není tak snadno dostupné, a díky tomu je bez turistů. Což nyní při pohledu na valící se masy pod námi oceňujeme dvojnásob.

Když jsme sem na Machu Picchu přišli ráno před svítáním, bylo tady nádherně. Celé místo má magickou atmosféru a člověk si dokáže najít důvody, proč celé městečko Inkové vystavěli.

Zaručeně původní sochy Inků a wi-fi Original Inka

Incká civilizace po sobě ale nezanechala žádné písemné prameny, a tak dodnes nevíme, proč bylo město na tomto nedostupném místě uprostřed hor vystavěno, k čemu sloužilo, kolik zde žilo lidí a proč bylo nakonec opuštěno. Absence těchto informací přidává i špetku tajemna, a tak se člověk může nechat unášet na vlnách fantazie.

Machu Picchu ráno.
Machu Picchu ráno. | Foto: Archiv Martina Úbla

To platí ale jen pro brzké ráno nebo pro odlehlejší části. Nyní, před polednem, to vypadá, že člověk, který Machu Picchu navrhl mezi novodobých sedm divů světa, by se měl smažit v pekle s obzvlášť vynalézavým servisem.

Ve vesnici pod slavnou památkou, ze které se do inckého města vyráží, je situace ještě horší. Vše je zaručeně originální a původní: mramorové dlaždice, sochy Inků se sveřepými výrazy v životní velikosti, zavlažování… a dokonce i wi-fi síť s názvem Original Inka wifi.

Fronta na vstup k incké památce.
Fronta na vstup k incké památce. | Foto: Archiv Martina Úbla

Kolik zaplatíte, takovou historku dostanete

Chceme se zvednout a odejít. V tom ale přichází skupinka s průvodcem, který se sebevědomě rozkročuje vedle nás, ukazuje na největší budovu pod námi a začíná vyprávět: " Zde vidíte původní hlavní obětiště Inků, využívalo se při slunovratu…" a pokračuje následujících pět minut. Tiše sedíme a posloucháme, jsme rádi, že se něco zadarmo dozvíme.

Skupinka po chvíli odchází, my však zůstáváme a představujeme si život, který průvodce načrtl. Po pár minutách přichází další skupinka s jiným průvodcem, který se stejně sebevědomě jako ten předchozí rozkračuje na stejném místě.

Ukáže na stejnou budovu a začíná: "Zde vidíte největší budovu, kde Inkové chovali skot, protože tam nejlépe profukovalo a bylo to stranou… ." a pokračuje dalších pět minut. Odchází i tito turisté a my po sobě nejistě koukáme.

Nakonec se shodujeme na jediném možném vysvětlení. Druhá skupina zaplatila méně, a tak se jí dostalo horší historky. Kolik zaplatíte, tolik dostanete. Pomalu se sbíráme a odcházíme pryč. Opouštíme Machu Picchu dvojí tváře a snažíme si uchovat dojmy z překrásného rána. Zároveň se těšíme na krásný Huayhuash trek do hor bez lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy