Láká vás zdolat čtyřtisícovku? Napište proč a vyhrajte výstup na švýcarský Breithorn

mdan mdan
27. 3. 2019 8:17
Breithorn nad Zermattem patří mezi nejjednodušší švýcarské čtyřtisícovky. Hora ve Walliských Alpách leží na hranici mezi Itálii a Švýcarskem a má celkem pět vrcholků. Na hlavní západní vrchol vystoupala první skupinka horolezců již v roce 1813 a zájemci je mohou letos následovat. HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika totiž pořádá soutěž o pětidenní výpravu spojenou s výstupem na tuto horu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zájemci o výpravu by do svého motivačního dopisu měli napsat, proč by se zrovna oni měli výstupu zúčastnit a jaké jsou jejich předchozí zkušenosti. Ty mohou ilustrovat i prostřednictvím deseti přiložených fotek z předchozích cest. Přihlášku je třeba poslat do 20. června, podrobnosti lze najít na webu

Odborná porota složená mimo jiné z horského vůdce či zástupkyně Switzerland Tourism Aleny Koukalové pak vybere čtyři výherce, kteří v září vyrazí vstříc dobrodružství. 

Každý výherce obdrží zpáteční letenku z Prahy do Švýcarska, jízdenku na švýcarský dopravní systém, ubytování s polopenzí a služby horského vůdce. Sami si musí zajistit pouze pojištění.

"Potřebujete pouze fyzickou kondici a odhodlání zúčastnit se výletů a aktivit v Andermattu a Zermattu včetně hlavního výstupu. Vybraní účastníci budou během své cesty denně sdílet své zážitky fotkou i krátkým příběhem na sociálních sítích," vysvětlují pořadatelé. 

Kromě výstupu na Breithorn si výherci vyzkouší zdolání via-ferraty v Andermaatu. 

Nejjednodušší výstup na vrchol vede ze švýcarského Zermattu od Klein Matterhornu, kde lze využít nejvýše položené lanovky v Evropě. Z výšky 3820 metrů je to pak na samotný vrcholek zhruba hodina a půl. Výpravu povede horský vůdce z cestovní kanceláře Mammut Alpine School.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Bouzková odvrátila čtyři mečboly a vydřela v Číně postup

Čtyři mečboly odvrátila Marie Bouzková na turnaji v Kuang-čou, než zdolala domácí tenistku Sün Fang-jing a vybojovala si postup do druhého kola. I když byla jednadvacetiletá Češka jasnou favoritkou, s běhavou čínskou soupeřkou bojovala dvě a půl hodiny. Nakonec vyhrála 6:3, 2:6 a 7:6.

Bouzková začala turnaj ztraceným podáním, ale pak předvedla tři brejky a jasně vyhrála první set. Poté se však dařilo Sün Fang-jing, hráčce z třetí stovky žebříčku, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. V tie-breaku už Číňanka vedla 6:2, ale posledních šest výměn patřilo Bouzkové, senzační semifinalistce špičkového srpnového turnaje v Torontu.

Ve druhém kole může Bouzková narazit na světovou trojku Elinu Svitolinovou z Ukrajiny. Dnes zahájí turnaj v Kuang-čou ještě Tereza Martincová, v pavouku je také Kateřina Siniaková jako nasazená pětka.

před 34 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy