Karlovy Vary mají i v USA. Carlsbad má také léčivý pramen a s českým městem spolupracuje

mdan mdan
30. 6. 2018 6:33
Někdejší námořník John Frazier objevil na konci 19. století chuť a obchodní sílu zdejší kalifornské vody. Testy později ukázaly, že voda se podobá té karlovarské a město bylo pojmenováno Carlsbad - na počest českému lázeňskému městečku. Česká i americká radnice pravidelně pořádají společné akce v oblasti kultury i vzdělávání. Z Carlsbadu pochází například herec Adam Brody, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.
Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Profimedia.cz

Zatímco v krajském městě na západě České republiky žije zhruba 49 tisíc lidí, v kalifornském Carlsbadu přebývá více než 105 tisíc obyvatel. Město se nachází zhruba 140 kilometrů od Los Angeles a 56 kilometrů od San Diega.

V předkolumbovských dobách zde žili indiáni kmene Luiseño, v polovině 18. století jej zabral conquistador Gaspar de Portolá a františkánský páter Juan Crespi, kteří místo pojmenovali Agua Hedionda (neboli "zapáchající voda"). Poté co se Mexiko osamostatnilo, připadlo město novému středoamerickému státu.

Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Shutterstock

Na konci 19. století nakoupil v Agua Hedionda pozemky někdejší námořník John Frazier a díky železničnímu propojení města s regionem zde mohl rozjet obchod s vodou. Při testech se pak ukázalo, že Frazierova voda se svým složením podobá té karlovarské, a město proto bylo přejmenováno názvem odkazujícím k českému lázeňskému městu. Firmu na minerální vodu založil původem německý obchodník Gerhard Schutte s dalšími třemi společníky.

Město se nejvíce rozrostlo počátkem 20. století. V roce 1922 zde začala první nedělní škola pro děti. Na výstavbě a rozvoji kulturního života se velkou měrou  podílela komunita okolo církevní organizace Union Church.

Nicméně rozvoj města přibrzdila hospodářská krize. Z krize Carlsbad vyvedla až druhá světová válka a příchod armádních jednotek do nedalekého městečka Rancho Santa Margarita. Armáda zaměstnala i řadu lidí z Carlsbadu. Počet obyvatel vzrostl, a tak bylo potřeba vylepšit i infrastrukturu. Postupně zde vyrostla knihovna, elektrárna, letiště, restaurace a nové čtvrtě.

Léčebný pramen Carlsbadu vlastní od roku 1993 karlovarský rodák Ludvík Grigoráš, který vodu využívá i na léčebné procedury. Karlovy Vary a Carlsbad uzavřely oficiální dohodu o spolupráci v roce 1991 a pravidelně pořádají společné akce, ať už v oblasti kultury, či vzdělávání.

V roce 1994 byla v kalifornském městě odhalena socha novodobého otce zakladatele - kapitána Fraziera - od českého akademického sochaře Václava Lokvence.

Kalifornský Carlsbad se nachází na pobřeží oceánu a převládá v něm středomořské klima s průměrně více než 260 slunečnými dny ročně. Kromě největšího výrobce golfového vybavení ve Spojených státech nebo největšího výrobce suvenýrů na světě se v Carlsbadu nachází také Legoland nebo safari park. Město je známo i pro množství internetových firem. A najdeme tu i několik pivovarů.

Colors of Carlsbad.

Příspěvek sdílený City of Carlsbad (@carlsbadcagov),

Mezi známé osobnosti, které jsou s Carlsbadem spojeny, patří například herec Adam Brody, známý ze seriálu Gilmorova děvčata nebo O.C., podmořský fotograf Aaron Chang, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy