Karlovy Vary mají i v USA. Carlsbad má také léčivý pramen a s českým městem spolupracuje

mdan mdan
30. 6. 2018 6:33
Někdejší námořník John Frazier objevil na konci 19. století chuť a obchodní sílu zdejší kalifornské vody. Testy později ukázaly, že voda se podobá té karlovarské a město bylo pojmenováno Carlsbad - na počest českému lázeňskému městečku. Česká i americká radnice pravidelně pořádají společné akce v oblasti kultury i vzdělávání. Z Carlsbadu pochází například herec Adam Brody, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.
Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Profimedia.cz

Zatímco v krajském městě na západě České republiky žije zhruba 49 tisíc lidí, v kalifornském Carlsbadu přebývá více než 105 tisíc obyvatel. Město se nachází zhruba 140 kilometrů od Los Angeles a 56 kilometrů od San Diega.

V předkolumbovských dobách zde žili indiáni kmene Luiseño, v polovině 18. století jej zabral conquistador Gaspar de Portolá a františkánský páter Juan Crespi, kteří místo pojmenovali Agua Hedionda (neboli "zapáchající voda"). Poté co se Mexiko osamostatnilo, připadlo město novému středoamerickému státu.

Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Shutterstock

Na konci 19. století nakoupil v Agua Hedionda pozemky někdejší námořník John Frazier a díky železničnímu propojení města s regionem zde mohl rozjet obchod s vodou. Při testech se pak ukázalo, že Frazierova voda se svým složením podobá té karlovarské, a město proto bylo přejmenováno názvem odkazujícím k českému lázeňskému městu. Firmu na minerální vodu založil původem německý obchodník Gerhard Schutte s dalšími třemi společníky.

Město se nejvíce rozrostlo počátkem 20. století. V roce 1922 zde začala první nedělní škola pro děti. Na výstavbě a rozvoji kulturního života se velkou měrou  podílela komunita okolo církevní organizace Union Church.

Nicméně rozvoj města přibrzdila hospodářská krize. Z krize Carlsbad vyvedla až druhá světová válka a příchod armádních jednotek do nedalekého městečka Rancho Santa Margarita. Armáda zaměstnala i řadu lidí z Carlsbadu. Počet obyvatel vzrostl, a tak bylo potřeba vylepšit i infrastrukturu. Postupně zde vyrostla knihovna, elektrárna, letiště, restaurace a nové čtvrtě.

Léčebný pramen Carlsbadu vlastní od roku 1993 karlovarský rodák Ludvík Grigoráš, který vodu využívá i na léčebné procedury. Karlovy Vary a Carlsbad uzavřely oficiální dohodu o spolupráci v roce 1991 a pravidelně pořádají společné akce, ať už v oblasti kultury, či vzdělávání.

V roce 1994 byla v kalifornském městě odhalena socha novodobého otce zakladatele - kapitána Fraziera - od českého akademického sochaře Václava Lokvence.

Kalifornský Carlsbad se nachází na pobřeží oceánu a převládá v něm středomořské klima s průměrně více než 260 slunečnými dny ročně. Kromě největšího výrobce golfového vybavení ve Spojených státech nebo největšího výrobce suvenýrů na světě se v Carlsbadu nachází také Legoland nebo safari park. Město je známo i pro množství internetových firem. A najdeme tu i několik pivovarů.

Colors of Carlsbad.

Příspěvek sdílený City of Carlsbad (@carlsbadcagov),

Mezi známé osobnosti, které jsou s Carlsbadem spojeny, patří například herec Adam Brody, známý ze seriálu Gilmorova děvčata nebo O.C., podmořský fotograf Aaron Chang, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kritická kniha o Trumpovi od jeho neteře může vyjít, soud zrušil zákaz distribuce

Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal nakladatelství šířit kriticky laděnou knihu o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Vydání knihy z pera prezidentovy neteře Mary Trumpové se u soudu snažil zablokovat Trumpův bratr Robert, podle kterého Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti.

Na základě rozhodnutí odvolacího soudu bude moci nakladatelství Simon & Schuster tisknout a distribuovat knihu Mary Trumpové, která nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Na pultech knihkupců by se měla 240stránková kniha podle původního plánu objevit 28. července.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy