Karlovy Vary mají i v USA. Carlsbad má také léčivý pramen a s českým městem spolupracuje

mdan mdan
30. 6. 2018 6:33
Někdejší námořník John Frazier objevil na konci 19. století chuť a obchodní sílu zdejší kalifornské vody. Testy později ukázaly, že voda se podobá té karlovarské a město bylo pojmenováno Carlsbad - na počest českému lázeňskému městečku. Česká i americká radnice pravidelně pořádají společné akce v oblasti kultury i vzdělávání. Z Carlsbadu pochází například herec Adam Brody, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.
Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Profimedia.cz

Zatímco v krajském městě na západě České republiky žije zhruba 49 tisíc lidí, v kalifornském Carlsbadu přebývá více než 105 tisíc obyvatel. Město se nachází zhruba 140 kilometrů od Los Angeles a 56 kilometrů od San Diega.

V předkolumbovských dobách zde žili indiáni kmene Luiseño, v polovině 18. století jej zabral conquistador Gaspar de Portolá a františkánský páter Juan Crespi, kteří místo pojmenovali Agua Hedionda (neboli "zapáchající voda"). Poté co se Mexiko osamostatnilo, připadlo město novému středoamerickému státu.

Kalifornské Karlovy Vary.
Kalifornské Karlovy Vary. | Foto: Shutterstock

Na konci 19. století nakoupil v Agua Hedionda pozemky někdejší námořník John Frazier a díky železničnímu propojení města s regionem zde mohl rozjet obchod s vodou. Při testech se pak ukázalo, že Frazierova voda se svým složením podobá té karlovarské, a město proto bylo přejmenováno názvem odkazujícím k českému lázeňskému městu. Firmu na minerální vodu založil původem německý obchodník Gerhard Schutte s dalšími třemi společníky.

Město se nejvíce rozrostlo počátkem 20. století. V roce 1922 zde začala první nedělní škola pro děti. Na výstavbě a rozvoji kulturního života se velkou měrou  podílela komunita okolo církevní organizace Union Church.

Nicméně rozvoj města přibrzdila hospodářská krize. Z krize Carlsbad vyvedla až druhá světová válka a příchod armádních jednotek do nedalekého městečka Rancho Santa Margarita. Armáda zaměstnala i řadu lidí z Carlsbadu. Počet obyvatel vzrostl, a tak bylo potřeba vylepšit i infrastrukturu. Postupně zde vyrostla knihovna, elektrárna, letiště, restaurace a nové čtvrtě.

Léčebný pramen Carlsbadu vlastní od roku 1993 karlovarský rodák Ludvík Grigoráš, který vodu využívá i na léčebné procedury. Karlovy Vary a Carlsbad uzavřely oficiální dohodu o spolupráci v roce 1991 a pravidelně pořádají společné akce, ať už v oblasti kultury, či vzdělávání.

V roce 1994 byla v kalifornském městě odhalena socha novodobého otce zakladatele - kapitána Fraziera - od českého akademického sochaře Václava Lokvence.

Kalifornský Carlsbad se nachází na pobřeží oceánu a převládá v něm středomořské klima s průměrně více než 260 slunečnými dny ročně. Kromě největšího výrobce golfového vybavení ve Spojených státech nebo největšího výrobce suvenýrů na světě se v Carlsbadu nachází také Legoland nebo safari park. Město je známo i pro množství internetových firem. A najdeme tu i několik pivovarů.

Colors of Carlsbad.

Příspěvek sdílený City of Carlsbad (@carlsbadcagov),

Mezi známé osobnosti, které jsou s Carlsbadem spojeny, patří například herec Adam Brody, známý ze seriálu Gilmorova děvčata nebo O.C., podmořský fotograf Aaron Chang, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy