Africká poušť, Bělověžský prales i Telč. Místa, která musíte v roce 2020 navštívit

Telč je podle National Geographic jedno z míst, kam by se cestovatelé během návštěvy České republiky měl jet podívat.
Mostar. Páté největší město Bosny a Hercegoviny má svůj název odvozen od ikonického Starého mostu. Jeho historie sahá až do 15. století a před Bosenskou válkou (1992-1995) bývalo multietnickým místem. Právě válka ale rozdělila obyvatele na nesmiřitelné tábory. V roce 2020 uplyne 25 let od konce krvavého konfliktu. Město bylo postupně renovováno, stále se však dají najít stopy po ostřelování. Kromě toho zde ale roste umělecké zázemí.
Bělověžský prales na hranicích Polska a Běloruska je posledním pozůstatkem pravěkého nížinného pralesa v Evropě. Do chráněného pásma národního parku spadá zhruba 1400 kilometru čtverečních, které jsou zapsány do UNESCO. Nachází se zde několik druhů jehličnanů, ale také duby, břízy nebo olše. Kromě toho je Bělověžský prales domovem tisíců druhů zvířat, mezi nejznámější patří zubři evropští.
Ázerbájdžán je největší zemí na Kavkazu a vede tudy pomyslná hranice mezi Evropou a Asií. Lonely Planet jej označuje za "unikátní a levnou destinaci s kvalitní nabídkou ubytování, jídla i zážitků". Muslimská země má silnou hudební tradici, tradiční styl mugham je dokonce na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Ázerbájdžán se pyšní starými architektonickými skvosty stejně jako moderními budovami. Jednou z nich je Centrum Hejdara Alijeva od Zahy Hadid nebo mrakodrapy Plamenné věže v Baku, které byly postaveny i díky místnímu ropnému průmyslu.
Irské město Galway zařadilo vydavatelství Lonely Planet mezi města, která příští rok stojí za návštěvu. Líbit se v něm bude především milovníkům hudby a kaváren. Známé je totiž pro řadu buskerů a kavárenských koncertů. Není tak divu, že se pro rok 2020 stalo jedním z Evropských hlavních měst kultury.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 1. 2020 9:05
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit letos na dovolenou, máme několik rad od renomovaných cestovatelských webů. Žebříček míst, která stojí za vidění, každý rok sestavuje vydavatelství průvodců Lonely Planet i přední cestovatelský a přírodopisný magazín National Geographic. Vybrali jsme dvacítku míst, která stojí za to navštívit.
 

Právě se děje

před 40 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy