Africká poušť, Bělověžský prales i Telč. Místa, která musíte v roce 2020 navštívit

Telč je podle National Geographic jedno z míst, kam by se cestovatelé během návštěvy České republiky měl jet podívat.
Mostar. Páté největší město Bosny a Hercegoviny má svůj název odvozen od ikonického Starého mostu. Jeho historie sahá až do 15. století a před Bosenskou válkou (1992-1995) bývalo multietnickým místem. Právě válka ale rozdělila obyvatele na nesmiřitelné tábory. V roce 2020 uplyne 25 let od konce krvavého konfliktu. Město bylo postupně renovováno, stále se však dají najít stopy po ostřelování. Kromě toho zde ale roste umělecké zázemí.
Bělověžský prales na hranicích Polska a Běloruska je posledním pozůstatkem pravěkého nížinného pralesa v Evropě. Do chráněného pásma národního parku spadá zhruba 1400 kilometru čtverečních, které jsou zapsány do UNESCO. Nachází se zde několik druhů jehličnanů, ale také duby, břízy nebo olše. Kromě toho je Bělověžský prales domovem tisíců druhů zvířat, mezi nejznámější patří zubři evropští.
Ázerbájdžán je největší zemí na Kavkazu a vede tudy pomyslná hranice mezi Evropou a Asií. Lonely Planet jej označuje za "unikátní a levnou destinaci s kvalitní nabídkou ubytování, jídla i zážitků". Muslimská země má silnou hudební tradici, tradiční styl mugham je dokonce na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Ázerbájdžán se pyšní starými architektonickými skvosty stejně jako moderními budovami. Jednou z nich je Centrum Hejdara Alijeva od Zahy Hadid nebo mrakodrapy Plamenné věže v Baku, které byly postaveny i díky místnímu ropnému průmyslu.
Irské město Galway zařadilo vydavatelství Lonely Planet mezi města, která příští rok stojí za návštěvu. Líbit se v něm bude především milovníkům hudby a kaváren. Známé je totiž pro řadu buskerů a kavárenských koncertů. Není tak divu, že se pro rok 2020 stalo jedním z Evropských hlavních měst kultury.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 1. 2020 9:05
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit letos na dovolenou, máme několik rad od renomovaných cestovatelských webů. Žebříček míst, která stojí za vidění, každý rok sestavuje vydavatelství průvodců Lonely Planet i přední cestovatelský a přírodopisný magazín National Geographic. Vybrali jsme dvacítku míst, která stojí za to navštívit.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy