Africká poušť, Bělověžský prales i Telč. Místa, která musíte v roce 2020 navštívit

Telč je podle National Geographic jedno z míst, kam by se cestovatelé během návštěvy České republiky měl jet podívat.
Mostar. Páté největší město Bosny a Hercegoviny má svůj název odvozen od ikonického Starého mostu. Jeho historie sahá až do 15. století a před Bosenskou válkou (1992-1995) bývalo multietnickým místem. Právě válka ale rozdělila obyvatele na nesmiřitelné tábory. V roce 2020 uplyne 25 let od konce krvavého konfliktu. Město bylo postupně renovováno, stále se však dají najít stopy po ostřelování. Kromě toho zde ale roste umělecké zázemí.
Bělověžský prales na hranicích Polska a Běloruska je posledním pozůstatkem pravěkého nížinného pralesa v Evropě. Do chráněného pásma národního parku spadá zhruba 1400 kilometru čtverečních, které jsou zapsány do UNESCO. Nachází se zde několik druhů jehličnanů, ale také duby, břízy nebo olše. Kromě toho je Bělověžský prales domovem tisíců druhů zvířat, mezi nejznámější patří zubři evropští.
Ázerbájdžán je největší zemí na Kavkazu a vede tudy pomyslná hranice mezi Evropou a Asií. Lonely Planet jej označuje za "unikátní a levnou destinaci s kvalitní nabídkou ubytování, jídla i zážitků". Muslimská země má silnou hudební tradici, tradiční styl mugham je dokonce na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Ázerbájdžán se pyšní starými architektonickými skvosty stejně jako moderními budovami. Jednou z nich je Centrum Hejdara Alijeva od Zahy Hadid nebo mrakodrapy Plamenné věže v Baku, které byly postaveny i díky místnímu ropnému průmyslu.
Irské město Galway zařadilo vydavatelství Lonely Planet mezi města, která příští rok stojí za návštěvu. Líbit se v něm bude především milovníkům hudby a kaváren. Známé je totiž pro řadu buskerů a kavárenských koncertů. Není tak divu, že se pro rok 2020 stalo jedním z Evropských hlavních měst kultury.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
3. 1. 2020 9:05
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit letos na dovolenou, máme několik rad od renomovaných cestovatelských webů. Žebříček míst, která stojí za vidění, každý rok sestavuje vydavatelství průvodců Lonely Planet i přední cestovatelský a přírodopisný magazín National Geographic. Vybrali jsme dvacítku míst, která stojí za to navštívit.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy