Obrazem: K Jadranu za 500 korun, na nákupy do NDR. Jak Češi začali cestovat

Obrazem: K Jadranu za 500 korun, na nákupy do NDR. Jak Češi začali cestovat
Čedok od české automobilky Praga postupně odebral sedm typů komfortních autokarů s kapacitou od devíti do dvaceti šesti pasažérů, což mu umožnilo pořádat jak vyhlídkové okružní jízdy otevřenými vozy zejména v Praze, tak cesty dálkovými autobusy, s nimiž jako jedna z prvních cestovních kanceláří v Evropě šplhá do horských průsmyků.
Do módy přicházejí dovolené u moře a čeští turisté objevují pro svět Slovanskou riviéru - pobřeží Jugoslávie. Nejžádanější byla střediska na severním Jadranu, v okolí Terstu - zejména ostrov Grado a secesní lázně Opatija u Rijeky. Nároční turisté pak mířili na proslulé Lido v Benátkách nebo na ostrov Capri u Neapole. Snímek zachycuje zájezd do Hamburku v roce 1931.
Dále než do spřátelených zemí Československa mohli pouze vyvolení. Tento snímek například zachycuje zájezd na safari Ngorongoro v Tanzanii v roce 1965.
Nabídka Čedoku na zájezd do NDR z roku 1987.
Foto: Archiv CK Čedok
Dan Poláček Magdaléna Daňková ČTK Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Čedok, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2022 0:28
U zrodu Čedoku stáli před více 104 lety ministerský rada Ctibor Fiala a vrchní ministerský komisař ministerstva železnic Igor Geryk. Společnost byla založena Československou bankou Bohemia a zemskými cestovními svazy jako protiváha zahraniční konkurence na trhu cestovních služeb. Čedok prodával tuzemské zájezdy i lodní lístky migrantům do Ameriky.

Předchůdcem cestovní kanceláře Čedok byla Informační kancelář, kterou u příležitosti prvního výročí existence samostatného Československa založili v listopadu 1919 členové Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah. Kancelář poskytovala informace a služby zahraničním návštěvníkům Prahy a zřídila své sídlo v pražské Hybernské ulici.

Významným zdrojem výnosů byl zpočátku prodej železničních jízdenek prodávaných zejména dělníkům cestujícím za prací do francouzských uhelných dolů a dále pak prodej lodních lístků vystěhovalcům do Ameriky.

Zájezdy do Krkonoš i do Podkarpatské Rusi

V roce 1925 Čedok ovládl trh tuzemských zájezdů, kterému dominovaly vlakové zájezdy do Krkonoš, na Štrbské Pleso a do Podkarpatské Rusi. Čedok také začal využívat autobusy a letadla.

O rok později byla poprvé použita zkratka Čedok (Československá cestovní a dopravní kancelář). Firma poté stála u zrodu tradice cestování českých turistů na pobřeží Jadranu. Od znárodnění v roce 1948 až do roku 1989 byla firma v podstatě státním monopolem v oblasti cestovního ruchu.

Akciovou společností je Čedok od listopadu 1993. V roce 1995 se stala jeho většinovým vlastníkem společnost Unimex Group. Koncem roku 2007 pak získala 98procentní podíl v cestovní kanceláři americko-turecká investiční skupina Odien.

V roce 2016 Čedok koupila polská cestovní kancelář Itaka. Čedok poté prošel řadou změn, změnou struktury produktů či změnou organizační struktury.

V současné době nabízí služby cestovního ruchu včetně prodeje jízdenek a letenek, finančních služeb, kongresové turistiky, autokarové přepravy a charterové letecké přepravy. Firma poskytuje zájezdy do více než 50 zemí světa.

 

Právě se děje

Další zprávy