Italská vesnice prodává domy za 25 korun. Bojí se vylidňování a chce nalákat rodiny

Magazín Magazín
23. 1. 2020 11:00
Prodej domů za symbolické jedno euro se stal v Itálii v posledních letech způsobem, jak nalákat lidi do chátrajících a opuštěných staveb. Ty se často nacházejí v malebných obcích, které však čelí odlivu obyvatel. Další z vesnic, kde můžete pořídit dům v přepočtu za 25 korun, je Bisaccia. Tentokrát však starosta hledá početné rodiny či skupiny přátel, které by odkoupily hned několik domů najednou.

"Naše situace je specifická. Opuštěná oblast zasahuje nejstarší část vesnice, kde jsou domy natlačené na sebe podél jedné cesty. Některé dokonce sdílejí vchod," řekl starosta Francesco Tartaglia pro server CNN Travel. 

Domy by proto rád prodal velkým rodinám či skupinám přátel, kteří se dobře znají a vdechli by nový život hned několika obydlím najednou. Rozpadajících se objektů na prodej je celkem 90. Odliv obyvatel z malých vesniček je trend, který byl v bezmála čtyřtisícové Bisaccii ještě posílený sérií velkých zemětřesení, z nichž poslední obec zasáhlo před 30 roky. 

Prázdné domy v malebných italských vesničkách jsou často ve velmi špatném stavu a nízká pořizovací cena je vykoupena nutností rozsáhlé rekonstrukce. V podmínkách některých vesnic, které se již pokusily obdobným způsobem nalákat nové rezidenty, je i minimální částka, kterou je třeba do rekonstrukce investovat, nebo lhůta, během které je nutné dům opravit.

Výjimkou nebyly ani složité machinace s původním majitelem. To by ale neměl být případ Bisaccie, kde je vlastníkem přímo obec. "Je to záruka rychlého a hladkého průběhu prodeje. Nebudeme muset nahánět potomky vlastníků nebo jednat se třetí stranou," ujišťuje starosta potenciální zájemce.

Románské vily i středověký hrad

Starobylá vesnice v oblasti Kampánie se rozkládá na dvou kopcích obklopených lesy. Bisaccia v sobě skrývá jeskyně z doby bronzové, opulentní Princezninu hrobku, muzeum archeologie i trosky románských staveb. Nejstarší domy ze silného zdiva, které za jedno euro hledají nového majitele, se pak nacházejí na úpatí středověkého hradu, který nad vesnicí ční.

Bisaccia se nachází zhruba 150 kilometrů od Neapole i od města Matera, které je na seznamu UNESCO.

Bisaccia následovala obdobné rozhodnutí sicilské obce Bivona, uvádí deník The Independent. Počet obyvatel Bivony klesl během posledních 40 let na polovinu. "Dnes máme pouze 3800 obyvatel. Chceme obnovit největší slávu naší obce z dob renesance, kdy v Bivoně žilo osm tisíc lidí a byla vzkvétajícím feudálním vévodstvím, požehnaným vládou císaře Karla V.," přeje si místní radní pro kulturu Angela Cannizzarová.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy