Italka míří pěšky z Benátek do Pekingu, za tři roky ujde 22 tisíc kilometrů

ČTK ČTK
27. 4. 2022 12:00
Dvaasedmdesátiletá Italka Vienna Cammarotaová se vydala z Benátek po trase legendárního kupce Marka Pola. Má před sebou 22 tisíc kilometrů, jež ji zavedou do Číny a které chce urazit pěšky. Projde 15 státy a v Pekingu chce být v prosinci roku 2025. Ponese s sebou italskou a ukrajinskou vlajku a své putování považuje za "cestu míru".
Vienna Cammarota
Vienna Cammarota | Foto: Profimedia.cz

Zanícená chodkyně Cammarotaová je na cestách 30 let a prošla Tibetem, Palestinou, Izraelem, Patagonií i Madagaskarem. Čerstvě má za sebou středověká jihoitalská města v Kampánii, Kalábrii a Basilicatě.

Je prý připravená na to, že s tím, jak bude procházet Evropu, Blízkým východem a Asií, ji čeká velmi odlišný terén a klima. "Na začátku každé cesty je trocha nervozity," řekla předtím, než vykročila.

Kromě batohu si nese sportovní kameru, aby pouť zaznamenala, a taky telefon s aplikací, díky níž bude její zdravotní stav kontrolovat lékař. "Bude to namáhavé, například zima v Mongolsku, ale jsem připravená," řekla Cammarotaová.

Nejprve překročí hranici do Slovinska a Evropou zamíří do Turecka, Gruzie, Íránu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, Mongolska a pak už bude v Číně. Na konci cesty, v Pekingu, jí bude 75 let.

Doufá, že ji budou po cestě přijímat jako hosta. Ne aby ušetřila, ale aby byla v kontaktu a mohla o lidech a jejich zemích podat svědectví. Když se někde zastaví na víc dní, mohou se k ní připojit příbuzní. "Pravděpodobně ujdu 22 tisíc kilometrů, ale nevylučuji obchůzky, přizpůsobím se změnám, které se po cestě objeví," řekla Italka.

Inspirací jí byl Johann Wolfgang von Goethe, který o svém italském pobytu napsal knihu Italská cesta. Ale především Polo. Ten vyšel z Benátek roku 1271, když mu bylo 17 let, a cestováním po Asii strávil přes 20 let. Jeho trasa později dostala název Hedvábná stezka. I on o tom napsal cestopis, který byl jedním z prvních světových bestsellerů.

"Po Goethovi mne fascinoval Polo. Mám ráda historii, kulturu a archeologii a chodím, abych viděla a popsala to, ale hlavně, abych poslouchala," řekla Cammarotaová, která je vyslankyní Archeoclubu Italia, jež se zabývá záchranou kulturního dědictví.

Mohlo by vás zajímat: Cestovatel, který si stopnul letadlo i pohřebák

Stopování je na ústupu, mladé to netáhne, říká cestovatel Slávek Král, který procestoval 86 států po celé planetě. Na rok mi stačí batoh s 13 kily. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy